جمعه ۱۳۹۳/۱/۲۹
کد خبر: 9640 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ دوشنبه ۷ اسفند - 7:49 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

جدول افزایش ۸ ساله حقوق کارمندان

قانون مدیریت خدمات کشوری می گوید که میزان افزایش حقوق کارمندان دولت باید براساس نرخ تورم باشد، ضمن اینکه در برنامه پنجم توسعه تاکید شده است که میزان افزایش سالیانه هزینه های جاری که حقوق و دستمزد را نیز شامل می‌شود، ۲ درصد کمتر از نرخ تورم باشد.

صنعت بیمه - 

حقوق کارمندان دولت در 8 سال گذشته بین 4.8 تا 18.3 درصد افزایش داشته است، با این حال رئیس جمهور از برنامه افزایش 20 درصدی حقوق سال آینده کارمندان خبر داد که در صورت تحقق، یک رکورد در افزایش سالیانه حقوق کارمندان در دولت‌های نهم و دهم خواهد بود.

به گزارش مهر، موضوع مربوط به حقوق و دستمزد 2 میلیون و 500 هزار کارمند شاغل در بخش‌های دولتی و دستگاه‌ها یکی از برنامه هایی است که هر ساله در قالب لایحه پیشنهادی بودجه از سوی دولت به مجلس ارائه و پس از تصویب و بررسی نمایندگان، مبنای افزایش حقوق کارمندان قرار می‌گیرد.

به صورت کلی، بررسی روند افزایش حقوق کارمندان در 8 سال گذشته نشان می دهد که همواره افزایش‌ها کمتر از نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی بوده و در مواردی نیز میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در یکسال کمتر از نیمی از نرخ تورمی بوده که بانک مرکزی اعلام کرده است.

قانون مدیریت خدمات کشوری می گوید که میزان افزایش حقوق کارمندان دولت باید براساس نرخ تورم باشد، ضمن اینکه در برنامه پنجم توسعه تاکید شده است که میزان افزایش سالیانه هزینه های جاری که حقوق و دستمزد را نیز شامل می‌شود، 2 درصد کمتر از نرخ تورم باشد.

روند افزایش حقوق کارمندان در 8 سال اخیر

بررسی‌های مهر نشان می‌دهد: براساس نرخ تورم 10.1 درصدی در سال 84 میزان افزایش حقوق کارمندان دولت به میزان 7.8 درصد بوده است. با این حال، طبق نرخ تورم 11.9 درصدی پایان سال 85، میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در سال 85 به میزان 14.5 درصد تصویب و به اجرا رسید.

همچنین با وجود نرخ تورم 18.4 درصدی پایان سال 85، افزایش حقوق کارمندان در آن سال به میزان 4.8 درصد بوده است و با نرخ تورم 25.4 درصد پایان سال 87، کارمندان از 7.3 درصد افزایش حقوق برخوردار شدند.

بیشترین افزایش حقوق کارمندان 18.3 درصد

بر پایه این گزارش، نرخ تورم در پایان سال 88 به میزان 10.8 درصد بود که این نرخ تورم باعث افزایش حقوقی به میزان 18.3 درصد برای کارمندان دولت در سال 88 شده بود. نرخ تورم پایان سال 89 نیز از سوی بانک مرکزی 12.4 درصد اعلام شده بود که این نرخ تورم 6 درصد در سال 89 بر حقوق کارمندان شاغل در بخش‌های دولتی شد.

در پایان سال 89 نیز نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی به میزان 12.4 درصد بود که حقوق کارکنان شاغل در بخشهای دولتی را 6 درصد افزایش داد، همچنین با نرخ تورم 21.5 درصدی پایان سال 90 حقوق کارمندان 10 درصد افزایش یافت و با نرخ تورم برآوردی 32 درصدی سال جاری نیز کارمندان از 15 درصد افزایش حقوق برخوردار شدند.

احتمال رکوردزنی افزایش حقوق کارمندان

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری شب گذشته در یک گفتگوی تلویزیونی درباره افزایش حقوق سال آینده کارمندان دولت از پیش بینی افزایش 20 درصدی به اضافه مزایای جانبی در لایحه پیشنهادی بودجه سال 92 خبر داده است.

جدول میزان افزایش حقوق کارمندان و نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی از سال 84 تاکنون به شرح ذیل است:

سال میزان افزایش حقوق (درصد) نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی (درصد)
سال84 7.8 10.1
سال85 14.5 11.9
سال86 4.8 18.4
سال87 7.3 25.4
سال88 18.3 10.8
سال89 6 12.4
سال90 10 21.5
سال91 15 برآوردی 32 درصد
سال 92 20 (پیشنهاد) ؟

 

اخبار مرتبط با این خبر
12
ردیفتیترتاریخ
1 افزایش حقوق مستمری‌بگیران تا پایان فروردین عملی شد ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۸ فروردين
2 وعده افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی محقق نشد ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۸ فروردين
3 تعیین افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در شورای عالی ۱۳۹۲ شنبه ۱۷ اسفند
4 افزایش حقوق ۱۸ درصدی شرط دارد ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۵ دي
5 افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی ۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۱ آذر
6 دولت افزایش حقوق بازنشستگان را در دستور کار خود قرار دهد ۱۳۹۲ سه شنبه ۷ آبان
7 پرداخت افزایش حقوق خانوارهای روستاییان زیر پوشش صندوق بیمه اجتماعی ۱۳۹۲ شنبه ۴ آبان
8 واریز افزایش حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی ۱۳۹۲ پنج شنبه ۶ تير
9 واریز افزایش حقوق بازنشستگان تا پایان خرداد ۱۳۹۲ سه شنبه ۷ خرداد
10 پرداخت افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی در تیر ماه ۱۳۹۲ شنبه ۲۸ ارديبهشت
11 افزایش حقوق به شرط تاتو! ۱۳۹۲ جمعه ۱۳ ارديبهشت
12 جدول ۸ ساله افزایش حقوق مدیران/ حداکثر دریافتی ۹۲؛ ۳میلیون و ۴۰۹ هزارتومان ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۰ فروردين
13 افزایش حقوق ۲۵ درصد / حداقل حقوق ۴۹۰ هزار تومان ۱۳۹۲ دوشنبه ۱۹ فروردين
14 افزایش حقوق کارمندان منتفی است ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۸ فروردين
15 پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت/ ۷۰۰ هزار تومان پرداختی با ۳۰ سال حق بیمه ۱۳۹۲ شنبه ۱۷ فروردين
16 میزان افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۲ مشخص شد ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۱ فروردين
17 میزان افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۲ مشخص شد ۱۳۹۲ شنبه ۱۰ فروردين
18 احتمال افزایش حقوق، حداکثر تا ۳۰ درصد ۱۳۹۲ چهارشنبه ۷ فروردين
19 مجموع افزایش حقوق ۹۲ کارگران بیش از ۳۰ درصد ۱۳۹۱ دوشنبه ۲۱ اسفند
20 خبر بد برای کارمندان ۱۳۹۱ يکشنبه ۱۳ اسفند
12


نظرات بینندگان
نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

طرح میلیاردی اسرائیل برای مهاجرت یهودیان اوکراین ایران جزو پرمصرف‎ترین کشورها در زمینه دارو پرداخت حقوق فروردین ماه مستمری بگیران تامین اجتماعی ابلاغ شد باغات سرمازده اهر تحت پوشش بیمه هستند برنامه های هفته زن اجرای طرح "سلامت و امید" اعلام آمادگی اتریش برای همکاری در زمینه تولید هلی‌کوپترهای امداد اصلاح برخی از قوانین و عملکرد صندوق بیمه تامین اجتماعی وزیر را به مجلس کشاند مهمترین وقایع حوزه بهزیستی ، رفاه تامین اجتماعی جرایم بیمه کارگاه های در خمین رسیدگی می شود طرح مشترک فروش بیمه های زندگی دعوت به همکاری میکند برنامه‌ریزی‌ جدید برای ماراتن بوستون ۲۰۱۴ دوچرخه بازیافتی در خیابان‌های تایوان خدمات دهی مرکراز صدور بیمه ورزشی در همدان لندروور دیسکاوری در راه نمایشگاه نیویورک سهام دو باشگاه لیگ برتر تا پایان سال به بخش خصوصی واگذار میشود صیادان هرمزگانی در انتظار حمایت بیمه ای سیروز کبدی چه می دانید؟ پوتین سالروز استقلال سوریه را به اسد تبریک گفت انتقاد تند قلعه‌نویی از AFC درهای جشنواره سلامت دانش آموزی اول اردیبهشت گشوده می شود