چهارشنبه ۱۳۹۳/۶/۲۵
کد خبر: 9640 تاریخ انتشار: ۱۳۹۱ دوشنبه ۷ اسفند - 7:49 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

جدول افزایش ۸ ساله حقوق کارمندان

قانون مدیریت خدمات کشوری می گوید که میزان افزایش حقوق کارمندان دولت باید براساس نرخ تورم باشد، ضمن اینکه در برنامه پنجم توسعه تاکید شده است که میزان افزایش سالیانه هزینه های جاری که حقوق و دستمزد را نیز شامل می‌شود، ۲ درصد کمتر از نرخ تورم باشد.

صنعت بیمه - 

حقوق کارمندان دولت در 8 سال گذشته بین 4.8 تا 18.3 درصد افزایش داشته است، با این حال رئیس جمهور از برنامه افزایش 20 درصدی حقوق سال آینده کارمندان خبر داد که در صورت تحقق، یک رکورد در افزایش سالیانه حقوق کارمندان در دولت‌های نهم و دهم خواهد بود.

به گزارش مهر، موضوع مربوط به حقوق و دستمزد 2 میلیون و 500 هزار کارمند شاغل در بخش‌های دولتی و دستگاه‌ها یکی از برنامه هایی است که هر ساله در قالب لایحه پیشنهادی بودجه از سوی دولت به مجلس ارائه و پس از تصویب و بررسی نمایندگان، مبنای افزایش حقوق کارمندان قرار می‌گیرد.

به صورت کلی، بررسی روند افزایش حقوق کارمندان در 8 سال گذشته نشان می دهد که همواره افزایش‌ها کمتر از نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی بوده و در مواردی نیز میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در یکسال کمتر از نیمی از نرخ تورمی بوده که بانک مرکزی اعلام کرده است.

قانون مدیریت خدمات کشوری می گوید که میزان افزایش حقوق کارمندان دولت باید براساس نرخ تورم باشد، ضمن اینکه در برنامه پنجم توسعه تاکید شده است که میزان افزایش سالیانه هزینه های جاری که حقوق و دستمزد را نیز شامل می‌شود، 2 درصد کمتر از نرخ تورم باشد.

روند افزایش حقوق کارمندان در 8 سال اخیر

بررسی‌های مهر نشان می‌دهد: براساس نرخ تورم 10.1 درصدی در سال 84 میزان افزایش حقوق کارمندان دولت به میزان 7.8 درصد بوده است. با این حال، طبق نرخ تورم 11.9 درصدی پایان سال 85، میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در سال 85 به میزان 14.5 درصد تصویب و به اجرا رسید.

همچنین با وجود نرخ تورم 18.4 درصدی پایان سال 85، افزایش حقوق کارمندان در آن سال به میزان 4.8 درصد بوده است و با نرخ تورم 25.4 درصد پایان سال 87، کارمندان از 7.3 درصد افزایش حقوق برخوردار شدند.

بیشترین افزایش حقوق کارمندان 18.3 درصد

بر پایه این گزارش، نرخ تورم در پایان سال 88 به میزان 10.8 درصد بود که این نرخ تورم باعث افزایش حقوقی به میزان 18.3 درصد برای کارمندان دولت در سال 88 شده بود. نرخ تورم پایان سال 89 نیز از سوی بانک مرکزی 12.4 درصد اعلام شده بود که این نرخ تورم 6 درصد در سال 89 بر حقوق کارمندان شاغل در بخش‌های دولتی شد.

در پایان سال 89 نیز نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی به میزان 12.4 درصد بود که حقوق کارکنان شاغل در بخشهای دولتی را 6 درصد افزایش داد، همچنین با نرخ تورم 21.5 درصدی پایان سال 90 حقوق کارمندان 10 درصد افزایش یافت و با نرخ تورم برآوردی 32 درصدی سال جاری نیز کارمندان از 15 درصد افزایش حقوق برخوردار شدند.

احتمال رکوردزنی افزایش حقوق کارمندان

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری شب گذشته در یک گفتگوی تلویزیونی درباره افزایش حقوق سال آینده کارمندان دولت از پیش بینی افزایش 20 درصدی به اضافه مزایای جانبی در لایحه پیشنهادی بودجه سال 92 خبر داده است.

جدول میزان افزایش حقوق کارمندان و نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی از سال 84 تاکنون به شرح ذیل است:

سال میزان افزایش حقوق (درصد) نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی (درصد)
سال84 7.8 10.1
سال85 14.5 11.9
سال86 4.8 18.4
سال87 7.3 25.4
سال88 18.3 10.8
سال89 6 12.4
سال90 10 21.5
سال91 15 برآوردی 32 درصد
سال 92 20 (پیشنهاد) ؟

 

اخبار مرتبط با این خبر
12
ردیفتیترتاریخ
1 افزایش حقوق و رفع مشکلات مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی ۱۳۹۳ سه شنبه ۳۱ تير
2 افزایش حقوق ومزایای پزشکان طرف قرارداد با تامین اجتماعی ۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۶ تير
3 ابلاغ نسخه جدید برنامه بیمه روستایی ۱۳۹۳ يکشنبه ۲۲ تير
4 افزایش حقوق بیمه‌شدگان روستایی و عشایر ۱۳۹۳ چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت
5 نهایی شدن افزایش ۵درصدی مابه التفاوت افزایش حقوق مستمری بگیران در دولت ۱۳۹۳ دوشنبه ۸ ارديبهشت
6 ارایه سبد کالا و افزایش حقوق مستمری بگیران ۱۳۹۳ يکشنبه ۷ ارديبهشت
7 گام های موثر دولت در افزایش حقوق مستمری بگیران ۱۳۹۳ يکشنبه ۷ ارديبهشت
8 افزایش حقوق مستمری بگیران صندوق بیمه روستاییان ۱۳۹۳ پنج شنبه ۴ ارديبهشت
9 از ابتدای سال ۲۰ درصد حقوق مستمری بگیران اعمال میشود ۱۳۹۳ سه شنبه ۲ ارديبهشت
10 افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران پرداخت میشود ۱۳۹۳ يکشنبه ۳۱ فروردين
11 افزایش حقوق مستمری‌بگیران تا پایان فروردین عملی شد ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۸ فروردين
12 وعده افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی محقق نشد ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۸ فروردين
13 تعیین افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در شورای عالی ۱۳۹۲ شنبه ۱۷ اسفند
14 افزایش حقوق ۱۸ درصدی شرط دارد ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۵ دي
15 افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی ۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۱ آذر
16 دولت افزایش حقوق بازنشستگان را در دستور کار خود قرار دهد ۱۳۹۲ سه شنبه ۷ آبان
17 پرداخت افزایش حقوق خانوارهای روستاییان زیر پوشش صندوق بیمه اجتماعی ۱۳۹۲ شنبه ۴ آبان
18 واریز افزایش حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی ۱۳۹۲ پنج شنبه ۶ تير
19 واریز افزایش حقوق بازنشستگان تا پایان خرداد ۱۳۹۲ سه شنبه ۷ خرداد
20 پرداخت افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی در تیر ماه ۱۳۹۲ شنبه ۲۸ ارديبهشت
12


نظرات بینندگان
نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  

مجمع شرکت بیمه دی با رویکرد شفاف سازی خرید خودروهای هیبریدی می‌صرفد؟ دغدغه صنعت بیمه نقدینگی عوارض ۳۲ درصدی حق بیمه دریافتی ابراز تاسف عراق از غیبت ایران در کنفرانس پاریس پیامدهای تحریم برای ایران و روسیه هدف اصلی بیمه جلب اطمینان در سیاست گذاری اقتصاد کشور انتقاد رئیس‌کل از عوارض تحمیلی بر بیمه‌ها تدبیری مدیریتی در لغو فعالیت شرکت‌های بیمه‌ای شرایط قانونی شناسایی و نامنویسی بیمه‌شدگان بررسی عدم اطمینان عملکرد صنعت بیمه در مجمع عمومی بیمه مرکزی تکذیب خبر مدیر عاملی بیمه توسعه یک سوال بی پاسخ در برنامه نود گزینه احتمالی جانشینی «فرجی دانا» سرمایه گذاری صنعت بیمه صدر نشین تالار بورس پرداخت مستمری بازنشستگان فولاد در دستور کار دولت روس‌ها بیشترین قربانیان اطلاعات فاش شده آینده صنعت بیمه متعلق به بیمه های زندگی خداحافظی بازار با نفت ۱۰۰ دلاری اراضی زراعی آذربایجان شرقی تحت بیمه خسارت تجارت فیروزه ایران به نام ترکیه!