کد خبر: ۱۶۰۶۲
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۳
در این طرح، همه مسوولیت پیش‌فروشنده شامل كیفیت ساخت، زمان تحویل واحد و قیمت قطعی توسط شركت بیمه تضمین می‌شود و خسارت احتمالی پیش‌خریدار نیز تحت‌پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

 صنعت بیمه -  قفل بزرگی كه در ماه‌های اخیر به‌واسطه تیرگی كامل روابط بین پیش‌خریدار و پیش‌فروشنده مسكن، روی این بازار خورده، گروهی از انبوه‌سازانی را كه عادت به تامین‌مالی ساخت از طریق پیش‌فروش دارند بر آن داشته تا طرحی برای بازگشایی این بازار به دولت جدید پیشنهاد كنند.

در این طرح، پیش‌فروش واحدهای مسكونی تحت نظارت شركت‌های بیمه قرار می‌گیرد و سه نوع ریسك حادثه‌ساز در معاملات پیش‌خرید كه هم‌اكنون از مرز «پرخطر» هم رد شده، توسط كارگزار بیمه 100‌درصد پوشش داده می‌شود. كاهش معینی از قیمت مسكن، از جمله آثار تضمین پیش‌خرید عنوان شده است.

باز شدن پای شركت‌های بیمه به بازار پیش‌خرید حداقل 30 هزار میلیارد تومان نقدینگی‌سرگردان را جذب می‌كند

  انبوه‌سازان به دنبال تحریك بازار به‌خواب‌رفته مسکن هستند


گروهی از انبوه‌سازان دارای سابقه اجرایی در پیش‌فروش واحدمسكونی برای باز كردن قفل پیش‌خرید، طرحی را به دولت جدید پیشنهاد كرده‌اند كه در صورت تصویب، بدون آنكه ریالی برای وزارتخانه‌ای بار مالی به همراه داشته باشد، از بازار «پیش‌خرید» به طور كامل «ریسك‌زدایی» می‌كند و سهم پیش‌فروش را از كل معاملات مسكن در شهر تهران از حداكثر 10 درصد كنونی به حداقل 20 تا 25 درصد افزایش می‌دهد كه این تغییر در نحوه خرید مسكن در نهایت باعث هدایت درست نقدینگی و كاهش قیمت خواهد شد.

 تیرگی رابطه بین پیش‌خریداران و پیش‌فروشنده‌های مسكن در تهران كه در یكسال اخیر به واسطه ناپایداری شدید در هزینه‌ساخت و قیمت‌فروش، بر غلظت آن افزوده شده است، هم‌اكنون درجه ریسك پیش‌فروش و پیش‌خرید را برای هر دو طرف این نوع معاملات از مرز «پرخطر» هم رد كرده است.

 در بازار پیش‌خرید، همواره نبود مقررات قانونی و قابل‌دفاع در قراردادهایی كه به صورت غیررسمی‌ بین پیش‌خریدار و پیش‌فروشنده امضا می‌شود باعث شده معمولا در دوره‌هایی از سال منافع طرف اول و در دوره‌هایی دیگر منافع طرف دوم تهدید شود به طوری كه در زمان ركود مسكن كه قیمت‌ها حالت ثبات یا روند كاهشی را تجربه می‌كنند، این نوع معامله به نفع پیش‌فروشنده است تا بیش‌از این خسارت نبیند و در زمان رونق كه با افزایش قیمت همراه است، مزیت این نوع معامله به جیب پیش‌خریدار می‌رود تا با پیش‌خرید، از افزایش بیشتر قیمت در آینده در امان بماند.

 این در حالی است كه در ماه‌های اخیر چون از یك‌سو نه ركود بوده نه رونق و از سوی‌دیگر طرفین معاملات –سازنده‌ها و متقاضیان مسكن- هر دو به دنبال انتظاراتی متفاوت از آینده بازار هستند هم فایل‌های پیش‌فروش به شدت در بنگاه‌ها كاهش پیدا كرده و هم تقاضا برای پیش‌خرید كم شده است.

در این فضا انبوه‌سازانی كه عادت دارند ساخت‌وسازهای خود را از كانال پیش‌فروش نیمی ‌از واحدها، تامین مالی كرده و جلو ببرند، طرحی را برای شكستن فضای موجود تدوین كرده‌اند كه پای شركت‌های بیمه را به بازار پیش‌خرید باز می‌كند.

 در این طرح، همه مسوولیت پیش‌فروشنده شامل كیفیت ساخت، زمان تحویل واحد و قیمت قطعی توسط شركت بیمه تضمین می‌شود و خسارت احتمالی پیش‌خریدار نیز تحت‌پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

 در صورت تصویب طرح «بیمه پیش‌خرید مسكن» قراردادهایی كه در بنگاه‌های املاك برای معاملات پیش‌فروش تنظیم می‌شود با سه امضای شامل امضای پیش‌فروشنده، امضای پیش‌خریدار و امضای شركت بیمه رسمیت پیدا می‌كند و ضریب اطمینان قرارداد برای پیش‌خریدار تا 100 درصد افزایش خواهد یافت.

 به نظر می‌رسد منافع درازمدت دولت از اجرای این طرح - كه شاید از منافع پیش‌خریدار و پیش‌فروشنده كمتر نباشد- مسیر تصویب آن را كوتاه‌ كند.

 ضمن اینكه تنها مسوولیت دولت در این طرح، اعمال جنبه حاكمیتی است و همه پروسه بیمه پیش‌خرید توسط شركت‌های بیمه، سامانه رهگیری معاملات مسكن، بنگاه‌های املاك و انبوه‌سازان هدایت می‌شود.

 كاهش قیمت مسكن با اجرای طرح


طراحان «تضمین معاملات پیش‌فروش از طریق بیمه پیش‌خرید» امیدوارند با عملیاتی‌ شدن این طرح، بی‌اطمینانی به اوج ‌رسیده در بازار پیش‌خرید از بین رفته و حجم زیادی از متقاضیان مسكن به جای خرید آپارتما‌ن‌های آماده، نیازشان را از بازار واحدهای در حال ساخت كه قیمت آنها حدود 25 تا 30 درصد ارزان‌تر از قیمت آماده‌ها است، تامین كنند.

 در این صورت كشش ایجاد‌شده در بازار پیش‌فروش و تاثیر نرخ‌های پیش‌فروش بر معاملات، قیمت مسكن را به اندازه فاصله موجود بین قیمت پیش‌فروش با قیمت فروش قطعی، كاهش خواهد داد.

برچسب ها: بيمه مسكن
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار