کد خبر: ۱۷۵۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۷
تاسیس شرکت یا سازمان بیمه دانش‌آموزی و بیمه کارمندی توسط صندوق ذخیره فرهنگیان می‌توان درآمدهای بیمه‌ای را به سیستم آموزش و پرورش برگرداند که این امر یک اقدام ضروری به نظر می‌رسد.

صنعت بیمه- مشاور اقتصادی سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۹۳ درصد از بودجه این وزارتخانه صرف حقوق و مزایا می‌شود، گفت: درخصوص امور رفاهی، بیمه فرهنگیان و گسترش اماکن تفریحی فرهنگیان درحال طراحی برنامه هستیم.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی اصغر فانی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در نخستین نشست خبری خود با رسانه‌ها اعلام کرد که از 10 روز گذشته مطالعاتی را در رابطه با اقتصاد آموزش وپرورش و امور رفاهی فرهنگیان انجام داده‌ایم و مشاوری را در این زمینه تعیین کرده‌ام تا بتوانیم از پتانسیل صندوق ذخیره فرهنگیان، مراکز خانه‌های معلم، مراکز رفاهی فرهنگیان و فروشگاه‌های فرهنگیان استفاده بهینه ببریم؛ آموزش و پرورش فعالیت‌های فراوان پراکنده‌ای دارد که با سامان دادن آن می‌توانیم از سرمایه‌ها برای این مجموعه استفاده کنیم.

 

فانی همچنین در کتابش به نام فراتجربه به برخی از اقداماتی که باید در فعالیت‌های درون سازمانی این وزارتخانه شکل بگیرد اشاره کرده و می‌گوید:‌ تاسیس بانک فرهنگیان و سازمان رفاه فرهنگیان (با محوریت مسکن، مصرف و درمان) باید مورد توجه باشد همچنین تاسیس شرکت یا سازمان بیمه دانش‌آموزی و بیمه کارمندی توسط صندوق ذخیره فرهنگیان می‌توان درآمدهای بیمه‌ای را به سیستم آموزش و پرورش برگرداند که این امر یک اقدام ضروری به نظر می‌رسد.

 

وی با بیان اینکه تاسیس بانک فرهنگیان یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، چرا که این بانک می‌تواند سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در ارتباط با آموزش و پرورش انجام دهد، عنوان می‌کند: پول‌های هنگفتی توسط وزارت آموزش و پرورش برای بیمه‌های دانش‌آموزی، کارمندی و موارد دیگر پرداخت می‌شود که این بانک یا صندوق ذخیره می‌تواند پول آموزش و پرورش و فرهنگیان را در اختیار گرفته و چرخش آن می‌تواند برای فرهنگیان درآمد زیادی داشته باشد.

اما این ظرفیت‌های اقتصادی که می‌توان از آنها به عنوان یک سرمایه در وزارت آموزش و پرورش استفاده کرد چیست؟

روح الله عالمی مشاور اقتصادی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در این خصوص اظهار داشت: 93 درصد از بودجه آموزش و پرورش صرف حقوق و مزایا می‌شود و صرفا 7 درصد از بودجه برای پرداختن به سایر مسائل از جمله ارتقای کیفیت باقی می‌ماند بنابراین از این حیث وزارت آموزش و پرورش جزء کم بودجه ترین وزارتخانه هاست.

 

وی افزود: باید عزمی برای اختصاص بودجه بیشتر به وزارت آموزش و پرورش ایجاد شود هم‌اکنون در تلاش هستیم تا با برنامه ریزی‌های مناسب اقتصادی وضعیت را به گونه‌ای تغییر دهیم که شاهد اصل تکریم و احترام به معلمان باشیم.

 

مشاور اقتصادی سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه مسائل مربوط به امور رفاهی، درمان، بیمه فرهنگیان و گسترش اماکن زیارتی و تفریحی ویژه فرهنگیان جزء برنامه‌های کاری ماست، گفت: هم‌اکنون با سایر دوستان در حال مطالعه در این زمینه هستیم.

 

همچنین  محمد نهاوندیان در مراسم معارفه علی‌اصغر فانی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: در اقتصاد آموزش و پرورش باید اقدامات اساسی صورت گیرد.

 

به گزارش تسنیم، باید منتظر ماند و دید که آیا تیم اقتصادی آموزش و پرورش با طرح‌های پیشنهادی می‌تواند با سامان دادن به فعالیت‌های پراکنده این وزارتخانه تغییراتی را در اقتصاد وزارت آموزش و پرورش ایجاد کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار