کد خبر: ۱۸۹۱۶
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۷
مدیر کل دفتر گردشگری داخلی:
عموما گردشگران از کشور مبدا با معرفی کشور مقصد بیمه می‌‌شوند اما از آنجایی که ایران توسط سایر کشورها تحریم شده‌است شاهد آن هستیم که گردشگران ورودی که به صورت انفرادی به ایران سفر می‌کنند توسط شرکت‌های بیمه کشور مبدا خود بیمه نمی‌شوند.

 

صنعت بیمه-  با توجه به نظارت وزارت کشور بر گردشگران ورودی، مسئولان معاونت گردشگری از تعاملی خبر دادند که یکی از ملزومات تدوین بیمه گردشگری فردی است. در این میان انجام مطالعات و تدوین آیین نامه اجرای حرف اول را می زند.


 
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری ـ همواره از بیمه به عنوان یکی از ملزومات سفر نام برده شده است. این روزها بیمه گردشگری از جمله بیمه هایی است که در این بخش بیش از سایر بیمه ها نمود پیدا کرده است. اما به دلیل تحریم‌های موجود، شرکت‌های آمریکایی و اروپایی حاضر به بیمه کردن گردشگرانی که به صورت انفرادی به ایران سفر می‌کنند نیستند. این درحالی است که می‌توان با تعریف بیمه‌ای جدید توسط شرکت‌های بیمه داخلی برای این مسافران این مسئله را حل کرد.
 
به گزارش CHN، بیمه نامه مسافرتی عبارت است از پوشش صدمات بدنی و بیماری بیمه شده که پس از شروع سفر به خارج بروز نموده و یا عارضه ناگهانی و غیر قابل پیشبینی که ابتلا به آن یا آغاز آن پس از شروع سفر به خارج بوده و موجب درخواست امداد از طرف بیمه شده یا نمایندگان او شود .


 
عموما گردشگران از کشور مبدا با معرفی کشور مقصد بیمه می‌‌شوند اما از آنجایی که ایران توسط سایر کشورها تحریم شده‌است شاهد آن هستیم که گردشگران ورودی که به صورت انفرادی به ایران سفر می‌کنند توسط شرکت‌های بیمه کشور مبدا خود بیمه نمی‌شوند.


 
"بهروز جلالی" مدیر کل دفتر گردشگری داخلی سازمان میراث فرهنگی کشور در این خصوص به خبرنگار CHN گفت: « تعریف بیمه فردی گردشگری باید به نوعی باشد که گردشگر را شخصی بشناسد که برای مدتی در کشور گردش و هزینه کند و پس از پایان سفرش به کشورش بازگردد. برای این گردشگران انفرادی باید در گمرکات بیمه انفرادی فعال شود تا با گرفتن پاسپورت این گردشگران و تشخیص هویت آنها بیمه چند روزه گردشگری صادر کند.»


 
او با تاکید برآنکه سازمان میراث و گردشگری نمی داند شخصی که وارد کشور می شود گردشگر است یا به منظورهای دیگر به کشور سفر کرده است گفت: «امور مربوط به ورودی ها به وزرات کشور مربوط می شود چراکه ممکن است شخصی که وارد کشورمی شود یک دیپلمات، تاجر و بازرگان، مهاجر باشد یا حتا گردشگر باشد. از این رو شناسایی این افراد توسط وزارت کشور و افرادی که در گمرات فعال هستند انجام می شود.»


 
به گفته جلالی، در حال حاضر در یکی از گمرکات در مرز شمالی این کار انجام می شود و از گردشگر ورودی گذرنامه گرفته و بیمه گردشگری انفرادی برای او صادر می شود. البته برای صدور این نوع بیمه نیز هنوز با معاونت گردشگری هماهنگی های لازم انجام نشده است بلکه احتمالا با توجه به آنکه این حوزه بیشتر در زمره وظایف وزارت کشور می گنجد، بیمه مذکور با تعاملاتی که با گمرک و این وزارتخانه داشته توانسته این کار را انجام دهد.»


 
مدیر کل دفتر گردشگری داخلی در ادامه تاکید کرد: «برای داشتن بیمه گردشگری فردی، باید دستور العمل و آیین نامه ای مشترک بین معاونت گردشگری و وزارت کشور تدوین شود که ضوابط و دستورالعمل داشته باشد. تا بتوان آنرا به مرحله اجرا رساند.»


 
به گفته جلالی، تدوین آیین نامه های اجرایی بیمه انفرادی گردشگری نیازمند انجام کار مطالعاتی است و اگر شرکت بیمه فعال در مرزهای شمالی کشور گزارشی از عملکرد خود ارائه دهد با آسیب شناسی این مهم خواهیم توانست کار کارشناسی شده با حداقل نقص و ایراد انجام دهیم. اگر گزارش مورد نظر ارائه شود حداکثر ظرف یک یا دو ماه بعد از تصویب خواهیم توانست مصوبات لازم را به سایر مبادی ورودی کشور اعلام کنیم.


 
او درخصوص بیمه گروهی که توسط دفاتر خدمات مسافرتی برای تورها انجام می شود یادآور شد: «درخصوص بیمه های گروهی در سال 86 بخشنامه و دستورالعملی صادر و به آژانسداران ابلاغ شد. اما دفاتر خدمات مسافرتی یا این بیمه را به طور کامل عملیاتی نکردند یا آنکه اگر انجام می دادند با کم ترین قیمت و حداقل تعهدات انجام می دادند که این امر نیز باید مورد بازنگری قرار گیرد.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار