کد خبر: ۱۹۴۹۹
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۲
درصورت مقصر بودن شرکت بیمه گذار اقدامات لازم برای احقاق حقوق مشتری به اجرا گذاشته می شود.

صنعت بیمه-  رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه پاسخ به سوالات خبرنگاران در رابطه با بحث تعیین نرخ دیه سال 93 اعلام کرد: بیمه مرکزی به هیچ عنوان نهاد تعیین کننده نرخ دیه نیست. این کار کاملا برعهده قوه قضاییه است منتها قوه قضاییه همواره از نظرات بیمه مرکزی و مدیران صنعت بیمه در این خصوص استفاده می کنند.

وی در رابطه با گسترش نظام نظارت مالی از سوی بیمه مرکزی به جای نظام تعیین نرخ اظهار داشت: بیشترین هدف از این تغییر نظام نظارت بیشتر بر توانگری مالی شرکت های بیمه و تمرکز بیمه مرکزی براین اصل است که آیا شرکت های بیمه توانانیی لازم به انجام تعهدات خود را دارند یا نه. به همین منظور شورای عالی بیمه اقداماتی را در نظر گرفته که شامل بررسی حقوق مشتری و مشتری مداری است.
 
وی تأکید کرد: اگر شرکت های بیمه کوتاهی کرده باشند مردم می توانند با ارائه شکایات خود به بیمه مرکزی پیگیر رسیدگی بیمه مرکزی و در نهایت اعلام نظر قطعی این بیمه در رابطه با تعیین مقصر باشند که درصورت مقصر بودن شرکت بیمه گذار اقدامات لازم برای احقاق حقوق مشتری به اجرا گذاشته می شود.

وی ادامه داد: نوع دوم نظارت بیمه مرکزی برشرکت های بیمه مربوط به نظارت مالی متکی بر توانگری شرکت های بیمه است که این موضوع بر پایه مبانی مالی و بیمه گری بوده و نوع احراز صلاحیت مدیران شرکت های بیمه از سوی بیمه مرکزی است.

***نصب برچسب بیمه شخص ثالث افزایش تقلب را در پی دارد

امین در ادامه نشست خبری خود در رابطه با موضوع عدم نصب برچسب بیمه نامه شخص ثالث تصریح کرد: همانطور که می دانید قانون اصلاح بیمه نامه شخص ثالث در مورد صدور و پرداخت خسارت بر اساس بیمه شخص ثالث به سازمان خودرو است. تعهدات شرکت بیمه از زمان خرید بیمه نامه تا زمان پایان آن شامل یک دوره سال شمسی است ضمن آنکه در خصوص عدم نصب برچسب بر روی خودروها جلساتی را با نیروی انتظامی برگزار شد و مشخص گردید که این موضوع راهکار مناسبی برای شناسایی خودروهای فاقد بیمه نامه شخص ثالث نیست زیرا وجود بحث تقلب در رابطه با نصب برچسب های بیمه نامه شخص ثالث همواره بیشتر از داشتن بیمه نامه شخص ثالث و حتی شناسایی خودروهای فاقد این بیمه نامه از طریق شماره های پلاک و سایر تخلفات رانندگان مربوطه است.

وی در مورد آسیب شناسی صنعت بیمه کشور گفت: یکی از نقاط ضعف صنعت بیمه پایین بودن ضریب نفوذ بیمه در کشور است. میانگین نفوذ صنعت بیمه در جهان 7 درصد و در برخی کشورهای توسعه یافته به 15 درصد می رسد که بخش عمده آن را بیمه های زندگی شامل می شود.  
 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار