کد خبر: ۱۹۶۲۷
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۴
بیمه قالی بافان مانند بیمه کارگران بیمه ای ارزان بوده و هر فرد بافنده ماهانه حدود ۳۵ هزار تومان بوده که هر سه ماه یکبار باید پرداخت کند.

 صنعت بیمه-  هنر قالی بافی در شهرستان بروجرد دارای قدمتی دیرینه است و در گذشته های دور به عنوان یکی از صنایع دستی درآمد زا مطرح بود.

اغلب زنان روستایی در خانه های خود دار قالی داشته و با گره زدن نخهای رنگی ، نقش و نگارهایی را خلق می کردند که تامین کننده روزی و درآمد آنها بود.

به گزارش ایرنا، رشهایی که در بروجرد تولید می شد دارای ترنج ، لچک، حاشیه، طره، رج شمار و رنگ آمیزی بود و برخی روستاهای همجوار بنا به موقعیت مکانی از یک طرح و نقش خاص برای تولید قالی استفاده می کردند.

در گذشته به لحاظ رونق دامپروری در بروجرد، تولید نخ و رنگرزی نیز به صورت سنتی و با رنگهای طبیعی و گیاهی انجام می شد و زنان روستایی برای تولید فرش در رقابت بودند.

یکی از قالیبافان روستایی در بروجرد گفت: به دلیل نبود شرکت و یا نهادی برای خرید و فروش قالی، هم اکنون خرید و فروش قالی در روستا به صورت سنتی و از طریق واسطه انجام می شود.

ˈمعصومه چگنیˈ افزود: باید تسهیلات دولتی در اختیار بافندگان واقعی و زنان روستایی که تنها در آمدشان بافت قالی و فروش آن است، اختصاص یابد تا بتوانیم تجهیزات و ابزار مورد نیاز را خریداری کنیم.

وی نبود طرحهای به روز و جدید را از دیگر مشکلات قالی بافان دانست و گفت: شهرستان بروجرد خود دارای نقش و طرحی ویژه در زمینه قالی بافی نیست و بافندگان به صورت قدیمی و بافتهای یک پود کار می کنند که این مهم باعث شده دسترنج آنها با قیمتهای غیر واقعی و بسیار پایین هدر رود.

وی اضافه کرد: بافندگان روستایی نیز نقشه های خود را از استانهای همجوار مانند همدان و مرکزی تهیه می کنند.

چگنی افزود: قیمت قالی دستبافت در بروجرد ثابت و تعیین شده نیست و این امر باعث شده قالیبافان در اغلب موارد با ضرر مواجه شوند.

درحالی که حرفه قالی بافی بدلیل عدم صرفه اقتصادی ، گران بودن مواداولیه،وفور فرشهای ماشینی در بازار ودیگر مشکلات کم کم از رونق افتاده بود اما با طرح بیمه قالی بافان دوباره رونق گذشته خود را باز می یابد.

آنگونه که کارشناسان صنعت فرش در بروجرد می گویند ، افرادی که هیچگونه گرایش و علاقه ای به صنایع دستی و به ویژه قالی بافی ندارند، این روزها برای آموزش قالی بافی از یکدیگر سبقت گرفته تا از خدمات بیمه ای قالی بافان بهره مند شوند.

بیمه قالی بافان مانند بیمه کارگران بیمه ای ارزان بوده و هر فرد بافنده ماهانه حدود 35 هزار تومان بوده که هر سه ماه یکبار باید پرداخت کند.

بازنشستگی بیمه قالی بافان برای بانوان 55 سال و برای آقایان 60 سال و با 10 سال سابقه می باشد.

به گفته مسوول امور فرش اداره صنعت معدن و تجارت بروجرد حدود 30 کارگاه قالی بافی در بروجرد وجود دارد که تنها به تولید فرش مشغول هستند.

محمد کیانی افزود: هم اکنون شش هزار قالی باف در بروجرد دارای کارت شناسایی هستند که تعداد سه هزار نفر آنها طی سالهای گذشته بیمه شدند.

کیانی افزود: در کارگاههای فعلی شهرستان حدود 370دار قالی وجود دارد که ظرفیت تولید سالانه انها باید حدود دو هزار و 500 متر مربع باشد اما متاسفانه این کارگاهها تولید را کنار گذاشته و تنها به امر آموزش می پردازند.

رییس اداره صنعت معدن و تجارت بروجرد دراین باره گفت: صنعت فرش دراین شهرستان نیازمند رونق دوباره و احیا است.

ˈ مرضیه مرادی ˈ اضافه کرد: به منظور احیا و ساماندهی فرش بروجرد از قالیبانان خواسته شده تا درصورتی که بیمه قالی بافی داشته و پنج سال در این حرفه مشغول هستند به ازای مهارت آمار تولید فرش ارایه دهند.

وی اظهار داشت: 11 اتحادیه و مجتمع با حدود 12 هزار نفر عضو در بروجرد وجود دارد که این مراکز نیز موظف به ارایه آمار و گزارش از تولیدات خود هستند.

مرادی افزود: فرش بروجرد هم اکنون در قم و سایر استانها فروخته می شود و متاسفانه بازار مواد اولیه مناسب و مکانی برای فروش و جذب سرمایه گذار در بروجرد وجود ندارد.

وی اضافه کرد: احیا و رونق فرش بروجرد نیازمند بازارهای گردشگری و سرمایه گذاری است.

به گفته وی ایجاد مجتمع های فرش بافی هدف اصلی این اداره است.

مردای همچنین اظهار داشت: به منظور ساماندهی مراکز فرشبافی مجوز آموزشها لغو شده و هیچ مجتمع و خانه فرشی حق آموزش ندارد و تنها دو مجتمع زیر نظر فنی حرفه ای ومربی تایید شده آموزش لازم به قالیبافان را ارایه می دهند.
 

برچسب ها: بيمه ، قالي بافي ، بروجورد
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار