کد خبر: ۲۳۶۲۰
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۸
معاون اول رئیس‎جمهور تایید کرد

صنعت بیمه- آیین‌نامه اجرایی بند «ج» تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، این آیین‌نامه به شرح زیر در روزنامه رسمی منتشر شده است:وزارت جهاد کشاورزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وزارت کشور معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، هیات وزیران در جلسه ۱۷/ ۱/ ۱۳۹۳ به پیشنهاد مشترک معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و وزارت جهاد کشاورزی و به استناد بند (ج) تبصره (۱۱) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور، آیین‌نامه اجرایی بند یاد شده را به شرح زیر تصویب کرد:آیین‌نامه اجرایی بند (ج) تبصره (۱۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشورماده ۱- در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:الف. کشاورزان: اشخاص حقیقی یا حقوقی که در بخش کشاورزی (از جمله زراعت، باغبانی، پرورش دام و طیور و آبزیان، جنگل‌داری و مرتع‌داری) فعالیت می‌کنند.ب. حق بیمه اجتماعی: مبلغی که توسط کشاورزان بابت پوشش بیمه اجتماعی به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر و یا سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.ج. حوادث غیرمترقبه: خشکسالی، سیل، برف و تگرگ، سرمازدگی، آتش‌سوزی، آفات و بیماری‌های همه‌گیر گیاهی و دامی و نظایر آن که درآمد انتظاری ناشی از فعالیت کشاورزی را با مخاطره جدی روبه‌رو می‌کند.


د. بانک عامل: بانک‌ها یا مؤسسات اعتباری که به موجب قانون و یا با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده و تحت نظارت بانک یاد شده می‌باشند.ماده ۲- در سطح ملی، فهرست استان‌ها و یا مناطقی از استان‌ها که از سال ۱۳۹۲ تحت تاثیر حوادث غیرمترقبه قرار داشته‌اند، توسط سازمان مدیریت بحران کشور تعیین و به استانداری‌ها و کارگروه موضوع ماده (۳) اعلام خواهد شد.ماده ۳- در سطح منطقه‌ای، تشخیص کشاورزان متاثر از حوادث غیرمترقبه، بر عهده کارگروهی به مسئولیت فرمانداری شهرستان، اداره جهاد کشاورزی (دبیر کارگروه)، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بانک عامل خواهد بود.

تبصره - دبیر کارگروه، فهرست اسامی کشاورزان مشمول این آیین‌نامه را به بانک‌های عامل و یا واحدهای اداری مربوط منعکس می‌نماید.ماده ۴- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، سازمان تأمین اجتماعی و واحدهای تابع استانی یا شهرستانی) اقدام لازم را برای بخشودگی جرایم حق بیمه اجتماعی آن دسته از کشاورزانی که فهرست آن‌ها توسط کارگروه مذکور اعلام شده است، به عمل خواهد آورد.تبصره- مدت معذوریت برای معافیت از پرداخت جریمه حق بیمه اجتماعی از سال ۱۳۹۲ تعیین می‌شود.


ماده ۵- بانک‌های عامل نسبت به بخشودگی جرایم دیرکرد تسهیلات بانکی پرداختی به کشاورزان اقدام نمایند.


تبصره ۱- آن دسته از کشاورزانی که به تشخیص کارگروه یاد شده، خسارت وارده به آنها از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی تأمین، پرداخت یا تعهد شده است، مشمول حکم این ماده نمی‌شوند.تبصره ۲- دوره زمانی تاثیرپذیری کشاورزان از حوادث غیرمترقبه برای بخشودگی جرایم دیرکرد تسهیلات بانکی از سال ۱۳۹۲ تعیین می‌شود.ماده ۶- بانک‌های عامل موظفند ظرف دو هفته پس از ابلاغ این آیین‌نامه، نسبت به ابلاغ آن به نمایندگان خود در شعب استانی و شهرستانی اقدام کنند.ماده ۷- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظفند گزارش عملکرد این آیین‌نامه را در مقاطع زمانی سه‌ ماهه به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور ارایه نمایند.


معاون اول رئیس‎جمهور اسحاق جهانگیری

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار