کد خبر: ۲۴۲۷
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۱ - ۱۷:۵۰

صنعت بیمه -مدیر بیمه مسئولیت بیمه معلم با اشاره به عدم شناخت کافی مردم از بیمه‌نامه‌های مسئولیت گفت: نرخ شکنی‌های غیر فنی در بین بیمه‌گران و عدم تناسب حق بیمه و ریسک‌های تحت پوشش از جمله علل عدم رشد این رشته بیمه‌ای است.


به گزارش فارس، هنگامه قائمی در مورد وضعیت بیمه‌های مسئولیت در کشور و چگونگی استقبال مردم از این رشته بیمه‌ای گفت: به طور کلی وضعیت صنعت بیمه و توسعه آن به طور کامل به شرایط اقتصادی کشور بستگی دارد.

وضعیت بیمه‌های مسئولیت در کشور مناسب نیست


مدیر بیمه مسئولیت و مهندسی شرکت بیمه معلم افزود: چنانچه وضع اقتصادی کشور رونق داشته باشد و درآمد سرانه نیز افزایش یابد می‌توان امید داشت که فرهنگ بیمه در بین بنگاه‌های اقتصادی و همچنین در بین اشخاص حقیقی رونق گیرد.


وی با بیان اینکه افراد با درآمد مکفی قادر خواهند بود که هزینـه بیمه را به عنوان یکی از هزینه‌های ضروری در سبد هزینه خود منظور کنند، افزود: متأسفانه در حال حاضر متقاضی زیادی برای خرید این بیمه‌نامه‌ها به دلیل عدم تبلیغات و فعالیت‌های لازم برای شناسایی این رشته از بیمه به مردم و شرایط اقتصادی آنها وجود ندارد.


قائمی تصریح کرد: اکثر مردم فشارهای روحی و مالی ناشی از وقوع حوادث ناگوار را تجربه کرده‌اند اما با این حال هنوز به علت عدم شناخت کافی از بیمه، ضرورت تامین پوشش بیمه‌های مسئولیت مرتبط با فعالیت‌های حرفه‌ای خود را بطور جدی احساس نکرده‌اند.


به گفته وی بیشترین بیمه‌ مسئولیتی که در حال حاضر در کشور رایج است بیمه‌های مسئولیت کارفرما درقبال کارگران، مسئولیت سازندگان ابنیه، ‌پزشکان است.


مدیر بیمه‌های مسئولیت بیمه معلم در پاسخ به سوالی در مورد دلایل عدم رشد بیمه های مسئولیت در کشور گفت: امروز در تمامی جوامع توسعه‌گرا، بیمه را عاملی مهم در توسعه کشورها می‌دانند زیرا معتقدند بیمه در رشد بخش‌های مختلف اقتصادی نقش برجسته‌ای را ایفا می کند و با پوشش خسارات ناشی از انجام فعالیت‌های اقتصادی و توسعه‌ای، انگیزه‌های سرمایه‌گذاری را نیز افزایش می‌دهد.

عدم رشته بیمه مسئولیت به دلیل نرخ شکنی و نبود آگاهی بیمه‌گذار


قائمی، عدم آگاهی و شناخت کافی مردم برای خرید انواع بیمه‌نامه‌های مسئولیت رایج در کشور، عدم وجود تبلیغات گسترده در جهت توسعه فرهنگ این بیمه در کشور را از جمله دلایل عدم رشد بیمه مسئولیت در کشور در مقایسه با کشورهای پیشرفته و صنعتی دانست.


مدیر بیمه مسئولیت بیمه معلم ادامه داد: از دیگر دلایل عدم رشد این رشته بیمه‌ای می‌توان به خواسته‌های غیرمعقول بیمه گذاران به دلیل عدم شناخت اصول بیمه‌ای و استانداردهای آن، وجود فضای رقابتی ناسالم و نرخ شکنی‌های غیر اصولی و غیر فنی در بین شرکت‌های بیمه‌گر برای جذب پرتفوی بیشتر بدون در نظر گرفتن ماهیت ریسک، عدم تناسب بین حق بیمه و ریسک‌های تحت پوشش بیمه‌های مسئولیت که متاًثر از افزایش میزان دیه و ایجاد ضریب خسارت بالا برای شرکت‌های بیمه اشاره کرد.


وی خاطرنشان کرد: مشکل دیگری که در این زمینه وجود دارد عدم اطمینان بیمه گذاران به بیمه گران در هنگام بروز خسارت و عدم وجود یک بانک اطلاعاتی مشترک بین شرکت‌های بیمه‌ای برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده است.پرتفوی 190 میلیارد ریالی و رشد 130 درصدی امسال


قائمی در خصوص عملکرد بیمه معلم در زمینه بیمه‌های مسئولیت و نسبت خسارات آن گفت: این مدیریت با توجه به خط مشی و اهداف تعیین شده شرکت در راستای افزایش بهینه پرتفوی، نسبت به تدوین برنامه‌های مدون برای تحقق هدف مورد نظر و بستر سازی مناسب اقدام نموده است که با عملیاتی شدن این برنامه ها و آموزش‌های جامع و گسترده شعب، صدور بخشنامه‌ها، دستور العملهای لازم و همچنین افزایش سقف اختیارات تفویض شده به شعب در راستای ارتقاء کیفیت خدمات و جلب رضایت بیمه گذاران گام‌های موثری در راستای رسیدن به اهداف برداشته‌ایم.


وی اضافه کرد: میزان پرتفوی جذب شده در بیمه‌های مسئولیت از ابتدای سال تا کنون حدود 190 میلیارد ریال با نسبت خسارتی در حدود 12 درصد است که در مقایسه با پرتفوی جذب شده در مدت مشابه سال 90، بالغ بر 130 درصد رشد را نشان می‌دهد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار