کد خبر: ۲۵۱۳۱
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۲
استان آذربایجان غربی از نظر سطح زیرکشت و تولید آفتابگردان آجیلی رتبه اول کشوری را برای چندین سال متوالی به خود اختصاص داده است.

صنعت بیمه -  دبیر ستاد بیمه کشاورزی آذربایجان غربی از آغار اجرای طرح بیمه آفتابگردان آجیلی برای نخستین بار در سطح استان خبر داد.
 

 


محمد اهرامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : آذربایجان غربی رتبه نخست تولید آفتابگردان آجیلی در کشور را با سطح زیرکشت 30 هزار هکتار به خود اختصاص داده است.

وی اظهار کرد: عملیات بیمه‌گری این محصول به دلیل بالا بودن سطح زیر کشت آن فقط در سطح شهرستانهای ارومیه، خوی، سلماس و چایپاره انجام می گیرد.
 


ارومیه - ایرنا - اهرامی اضافه کرد: مساعد بودن شرایط اقلیمی، خاک های زراعی و وجود بزرگ ترین بازار خرید و فروش آجیل کشور در خوی از عمده دلایل کسب رتبه نخست در تولید آفتابگردان آجیلی توسط کشاورزان این استان است.

وی گفت: بیشتر ارقام کشت شده آفتابگردان آجیلی در استان شامل ارقام قلمی، پسته ای، بادامی، شمشیری، یزیدی، دورسفید و سایر ارقام محلی است.
 


وی ادامه داد: بیمه محصولات یکی از مهمترین عوامل حرکت سریع در روند دستیابی به توسعه پایدار محسوب شده و با کاهش ریسک تولید، توان بهره بردار در مقابله با حوادث طبیعی و غیرمترقبه را افزایش می دهد.

اهرامی از کشاورزان خواست تا برای بیمه کردن محصول زراعی خود از مدت زمان اعلام شده به دفاتر شرکتهای خدمات بیمه ای مستقر در شهرستانهای مذکور مراجعه کنند.سال گذشته بیش از 41 هزار تن انواع آفتابگردان از مزارع زیرکشت این محصول در استان برداشت شد.

سطح زیر کشت محصول آفتابگردان آجیلی در استان نیز 27 هزار و 500 هکتار بوده و این محصول به صورت وسیع در مزارع شهرستان خوی، چایپاره، سلماس، ارومیه و شوط کشت می شود.شهرستان خوی قطب اول تولید آفتابگردان و کدوی آجیلی در کشور است و بزرگترین مرکز خرید و فروش آفتابگردان آجیلی نیز در خوی قرار دارد و اکثر استان های کشور و کشورهای همسایه مصرف آجیلی خود را از آذربایجان غربی تهیه می‌کنند.پارسال در حدود چهار هزار هکتار از مزارع استان نیز آفتابگردان روغنی کشت شده بود که بیش از هفت هزار تن آفتابگردان روغنی از مزارع استان برداشت شد و مهمترین ارقام کشت شده از آفتابگردان روغنی در استان از ارقام رکورد، آرومایروسکی، زاریا، نیمک و هیبرید ایروفلور است.

استان آذربایجان غربی از نظر سطح زیرکشت و تولید آفتابگردان آجیلی رتبه اول کشوری را برای چندین سال متوالی به خود اختصاص داده است.

هم اکنون 10 هزار نفر به طور مستقیم و بیش از 30 هزار نفر به طور غیرمستقیم در کاشت، داشت و برداشت محصول آفتابگردان در استان فعالیت می‌کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار