کد خبر: ۲۵۴۵۸
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۰
سال گذشته در حدود ۱۰ هزار واحد دامی بیمه شدند که امسال افزایش این میزان در دستور کار قرار دارد.

 

 

صنعت بیمه -  مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: بیمه مراتع و دام‎ها از سوی فعالان این عرصه مورد توجه قرار گیرد تا در صورت بروز هرگونه حادثه طبیعی، بیمه بخشی از خسارت را تأمین کند.

بهمن اسکندری در گفت‌وگو با ایسنا،منطقه زنجان، اظهار کرد: 28 گروه نیمه کوچ‎رو که بطور عمده در شهرستان‎های طارم، زنجان‌وماه‌نشان هستند در ایام تابستان و به صورت ییلاق در مراتع منطقه به سر برده و دام‎های خود را تعلیف می‌کنند.

وی افزود: مابقی مراتع در حاشیه روستاها هستند. مردم روستا، دام‌های خود را برای چرای روزانه به نواحی سرسبز خارج از روستا برده و شب هنگام به روستا بازگردانده می‌شوند.

اسکندری تصریح کرد:باتوجه به‌اینکه ییلاق این گروه نیمه کوچ‌رو با هدف کسب درآمد صورت می‎گیرد، طی دو سال قبل برگزاری جشن ییلاق در نظر گرفته شد تا از طریق دعوت محدود از گروه‎های مردمی، زمینه کسب درآمد از طریق ارائه خدمات به گردشگران و فروش محصولات برای این گروه‎ها فراهم شود.

این مسئول تاکید کرد: با توجه به اینکه دعوت میدانی و حضور گسترده مردم موجب وارد آمدن فشار به منطقه شده و تخریب مرتع را در پی دارد، لذا تبلیغات گسترده برای حضور در این مناطق ییلاقی جهت عموم مردم در دستور کار قرار نگرفته است.

اسکندری خاطرنشان کرد: سعی شده است در هنگام حضور گردشگران در مناطق ییلاقی اهمیت حفظ مراتع و فضای سبز به آن‎ها یادآوری شود.

وی افزود: از موارد مهمی که به گروه‎های کوچ‌رو یادآوری می‌شود تعلیف دام با در نظر گرفتن ظرفیت مراتع است. این خانوارها باید تلاش کنند با توجه به ظرفیت‎های موجود مولفه‎های درآمدی برای خود تعریف کنند که از آن جمله برداشت گیاهان محلی از سطح مراتع و همچنین اهتمام به تولید گسترده و فروش صنایع‎دستی است.

اسکندری تصریح کرد: سال گذشته در حدود 10 هزار واحد دامی بیمه شدند که امسال افزایش این میزان در دستور کار قرار دارد.
 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار