کد خبر: ۲۵۷۵۹
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۹
گاهی در شهر تهران اتفاقاتی رخ میدهد و به شهروندان آسیبی وارد می‌شود؛اما هیچ یک ازدستگاهها خسارت ناشی از این آسیب را بر عهده نمیگیرند.

صنعت بیمه -   جای بیمه حوادث و بیمه مسولیت مدنی ناشی از آسیبها در مدیریت شهری خالی می داند، موضوعی که نتیجه گزارش کمیسیون نظارت شورای شهر در خصوص توفان 12 خرداد ماه را نیز به این سمت سوق داده است.
 


همیشه منتظر حادثه هستیم، حادثه که رخ داد؛ تازه صدای همه شهروندان و مسوولان بلند می شود که کمبود ها و نقص ها کجاست و مقصر کیست؟

اما قبل از وقوع حادثه به فکر راه حل جدی مقابله نیستیم.

توفان 12 خرداد ماه گذشته نمونه بارز این به هم ریختگی بود، زمانیکه مردم خسارت دیده نمی دانستندخسارت خود را از چه کجا تامین کنند. گزارش‌ارائه‌شده‌از سوی کمیسیون‌نظارت‌شورای‌شهر نیز حاکی از ضرورت‌بیمه‌حوادث برای شهروندان بود.

ˈپرویز سروریˈ رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران در این گزارش شهروندان تهرانی را در قبال حوادث غیر مترقبه بی پناه و بی دفاع خواند.

وی گفت: ساز و کارهای قانونی برای مقابله با حوادث هنوز کارآمد و اجرایی نشده است.

ˈعلی صابریˈ حقوقدان و عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه مسولیت مدنی ناشی از مالکیت در دنیا و در فقه اسلامی وجود دارد افزود: در بسیاری از موارد حتی در خصوص آسیبی که حیوان جاندار به شخصی می زند، منوط به تقصیر می شود و اگر در نگهداری آن تقصیری وجود داشته باشد این تقصیر متوجه مالک است.

وی خاطر نشان کرد: گاهی در شهر تهران اتفاقاتی رخ می دهد و به شهروندان آسیبی وارد می‌شود؛ اما هیچ یک از دستگاه ها خسارت ناشی از این آسیب را بر عهده نمیگیرند.

صابری اظهار کرد: باید قوانین و مصوباتی در شورای شهر تصویب شود که شهروند در صورت آسیب بتواند به مالک ساختمان و یا به نهادهای ذیربط مراجعه کنند.

-عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: لازم است مقررات و مصوبه جدیدی نوشته شود و پیوستی نیز به مقررات ساختمان اضافه شود.

وی اظهار کرد: برای نوشتن این پیوست باید آرای حقوقدان ها در زمینه مسوولیت مدنی ناشی از مالکیت را جمع آوری کنیم و مشخص شود که رویه قضایی در این زمینه چه تصمیمی گرفته است.

وی یادآور شد: پرونده هایی نیز در زمینه آسیب های ناشی از مالکیت در معاونت حقوقی شهرداری تشکیل شده که باید بررسی شود تا وظایف ارگان های ذیربط از جمله سازمان نظام مهندسی و شهرداری در نظر گرفته شود.

وی همچنین در خصوص آسیب های وارد شده به شهروندان بر اثر حوادث خاطر نشان کرد: پیشنهاد جدید برای کاهش آسیب ها پیگیری بیمه در شورای شهر است.

صابری یادآور شد: در صورت تصویب لایحه بیمه ناشی از حوادث و بیمه مسوولیت مدنی ناشی از آسیب ها دغدغه شهروندان برای جبران خسارت رفع می شود.

حوادث غیر مترقبه در شهر تهران همواره آسیب های بسیاری را به شهروندان تحمیل کرده است، جا دارد مسوولان زمینه کاهش آسیب های ناشی از حوادث را هر چه زودتر و قبل ار حادثه جدی تر دیگری فراهم آورند.
 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار