کد خبر: ۲۶۱۱۱
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۴

صنعت بیمه - با وجود همه اطلاع‌رسانی‌هایی که هر سال با مشخص شدن نرخ دیه و ضرورت دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث از سوی مردم، انجام می گیرد اما باز هم کم نیستند رانندگانی که به واسطه تصادف و نداشتن بیمه‌نامه متناسب با نرخ دیه کامل، در زندان به سر می برند. متاسفانه گفت وگوی ما با تعدادی از مراکز بیمه‌گر نشان می‌دهد این بی توجهی شامل تعداد زیادی از مردم می‌شود که تبعات آن در صورت وقوع حادثه گریبانگیرشان می شود. امسال نیز با افزایش نرخ دیه، نرخ بیمه شخص ثالث ۲۴درصد افزایش یافت هرچند قرار بود این تعرفه در کارگروهی در وزارت دادگستری بازنگری شود اما گزارش خبرنگاران خراسان حاکی است بسیاری از افراد برای دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث به نمایندگی ها مراجعه و از آن استقبال نکرده اند.

وضعیت در تهران
مسئول یکی از نمایندگی های بیمه پاسارگاد در پاسخ به این سوال که چه تعداد از بیمه گذاران برای تهیه الحاقیه مراجعه کرده اند، می گوید: 50 درصد از بیمه گذارانی که باید برای دریافت الحاقیه مراجعه کنند، اقدامی در این خصوص انجام نداده اند. وی معتقد است بی اطلاعی برخی از افراد نسبت به ضرورت دریافت الحاقیه و افزایش رقم بیمه، باعث شده است این موضوع را جدی نگیرند و پیگیری نکنند. وی ادامه می‌دهد: وقتی برای این افراد توضیح می دهیم که با توجه به افزایش رقم بیمه باید نسبت به پرداخت مابه التفاوت و دریافت الحاقیه اقدام کنند، می گویند روی بیمه ما رقم 150 میلیون تومان قید شده است و دیه ماه های عادی هم 150 میلیون تومان است. این در حالی است که مبلغ 150 میلیون تومان که در بیمه نامه های قبلی ذکر شده است، بیمه ماه های حرام است و مبلغ دیه ماه های معمولی سال در بیمه نامه های قبلی 114 میلیون تومان است که در بیمه نامه قید نمی شود. وقتی هم برای آن ها موضوع را توضیح می دهیم می گویند: بخشی از ماه حرام گذشته و ارزش ندارد به خاطر مدت باقی مانده پول اضافی بدهیم. وی همچنین اظهار می کند: البته اطلاع رسانی بیمه‌ها نیز اشتباه است و باید میزان دیه ماه های حرام و یا ماه های معمولی به طور مشخص روی بیمه نامه ها قید شود. مثلا وقتی روی بیمه نامه می نویسیم 200 میلیون تومان دیه ، این نکته را هم قید کنیم که دیه در ماه های عادی 150 میلیون تومان است تا مردم از موضوع مطلع باشند چرا که تقریبا اغلب بیمه گذاران، این موضوع را نمی دانند.

وی ادامه می دهد: بعضی از مردم هم به خاطر مازاد پولی که باید پرداخت کنند از خیر الحاقیه گرفتن می گذرند. بارها پیش آمده، یک مشتری هر هفته زنگ می زند و رقمی را که باید بابت الحاقیه بپردازد سوال می کند و منتظر است با گذشت زمان رقم آن پایین تر بیاید تا بعدا برای دریافت الحاقیه اقدام کند.

احمدی مسئول یکی از نمایندگی‌های بیمه ایران نیز با بیان این که حدود 50 درصد بیمه گذاران برای دریافت الحاقیه اقدام نکرده اند، می گوید: تعدادی از این افراد یا بی توجه و سهل انگار هستند و یا به خاطر هزینه آن مراجعه نمی کنند.

خسروی نماینده بیمه پارسیان هم با بیان این که از حدود 400 بیمه گذار که به دریافت الحاقیه نیاز داشتند، تقریبا 300 نفر برای افزایش رقم دیه مراجعه نکرده اند، می‌گوید: بعضی ها می گویند اشکال ندارد ماه های حرام مراقب هستیم و مشکلی پیش نمی آید ، اگر چه برخی رانندگان هم با فرا رسیدن ماه های حرام مراجعه می کنند؛ مثلا برای ماه رجب که یکی از ماه های حرام است در اردیبهشت تعدادی از این افراد مراجعه کردند اما اکنون که در ماه رمضان هستیم این مراجعه ها کم شده است.

 

مرجع سایت خبری تحلیلی تعامل

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار