کد خبر: ۲۶۲۷۷
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۰
حجتی در پاسخ به موسوی لارگانی:
امروز نزدیک به هزار میلیارد تومان در رابطه با مشکلات کشاورزان بیمه در نظر گرفته شده اما خسارات حوادث بیش از ۱۱هزار میلیارد تومان ارزیابی شده که این اعداد و ارقام پاسخگو نیست.

صنعت بیمه - وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به نماینده فلاورجان که، نماینده فلاورجان گفت: اعداد و ارقام اختصاص یافته به بیمه کشاورزان پاسخگوی خسارت‌ها نیست.


به گزارش ایسنا، محمود حجتی که برای پاسخگویی به نمایندگان فلاورجان و مبارکه در صحن علنی مجلس حاضر شد، گفت : کشاورزان بیشترین زحمت را می‌کشند اما در تلاطم مسائل اقتصادی کمترین بهره را می‌برند. بنابراین نیاز است که با توجه به مقتضیات خود بخش کشاورزی یعنی ریسک پذیری بالا و بازده اقتصادی کم، توجه بیشتری به آنها شود چرا که ممکن است زیر فشار تولیداتشان کاهش پیدا کند و کشاورزی آسیب ببیند.

او با بیان اینکه در تولید و پس تولید مشکلات جدی و اساسی داریم تأکید کرد که به دنبال این بودیم که مسائل را حل کنیم ولی همه عوامل در دست ما نیست.

حجتی با اشاره به پرسش موسوی لارگانی درباره افزایش قیمت کود گفت: از زمانی که دولت جدید روی کار آمده قیمت افزایش پیدا نکرده و همان قیمتی که معاون اول دولت قبل گفته خرید و فروش می‌شود. اما سعی کردیم این مشکل را حل کنیم تا جایی که در یک سال گذشته کمتر جایی بوده که تقاضا وجود داشته اما نهاده به آنها ندهیم. امیدواریم بتوانیم همین رویه را ادامه دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با ریسک بالای محصولات، ریسک بالای کشاورزی و خشکسالی های خسارت بار نیز گفت: ریسک و مدیریت ریسک باید در بیمه حل شود. ما تنها توانسته‌ایم بخش محدودی از ریسک را در بیمه محصولات بگنجانیم. متأسفانه ردیف بسیار پایین و کارآیی محدود است. تا امروز نزدیک به هزار میلیارد تومان در رابطه با مشکلات کشاورزان بیمه در نظر گرفته شده اما خسارات حوادث بیش از 11هزار میلیارد تومان ارزیابی شده که این اعداد و ارقام پاسخگو نیست.

حجتی به پرسش ایرانپور درباره محصولات ارگانیک نیز اشاره و تأکید کرد: وظیفه ما در وزارتخانه تأمین مواد غذایی سالم و پیگیری این مهم است. دغدغه اصلی ما هم همین بوده است. مصرف سم در کشور ما از متوسط سرانه دنیا کمتر است. در دهه 70، 40 هزار تن سم مصرف می‌شده و امروز این رقم به 20هزار تن کاهش پیدا کرده اما مشکل بدمصرف کردن است. ما در حال پیگیری هستیم تا بتوانیم این مسئله را کنترل و مدیریت کنیم بخصوص در برخی اقلام مثل سیب زمینی و پیاز که سم بیش از حد در آن به افراد آسیب می‌رساند.

او همچنین اظهار کرد که سهم اختصاص یافته ایران در کشت ارگانیک از متوسط جهانی بیشتر است.

حجتی همچنین با اعلام ارقامی مثل خرید 7.5 میلیون تن گندم تأکید کرد که در افق‌های 5 ساله و 10 ساله برنامه‌هایی برای بهبود وضعیت کشاورزی ترسیم شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار