کد خبر: ۲۶۷۳۱
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۰
منابع غربی خبر دادند :
تانکر «الکساندرا ۱» در روز ۲۵ جولای در بندر عسلویه پهلو گرفت و پس از بارگیری در روز ۲۹ جولای این بندر را ترک کرد.

صنعت بیمه -  یک نفتکش‌خارجی برای نخستین‌بار از زمان لغو تحریم ها با استفاده از پوشش بیمه‌ای شرکت های غربی در بندر عسلویه ایران پهلو گرفت و پس از بارگیری میعانات گازی تولیدی این کشور روانه امارات شد.
 


به گزارش عیارآنلاین به نقل از پایگاه خبری تانکر اوپراتور، یک نفتکش برخوردار از پوشش بیمه‌ای شرکت های غربی اخیرا برای بارگیری محموله میعانات و استفاده از فرصت کاهش تحریم ها علیه ایران، در بنادر این کشور پهلو گرفته است.

نفتکش
به گفته منابع آگاه، تانکر «الکساندرا ۱» در روز ۲۵ جولای در بندر عسلویه پهلو گرفت و پس از بارگیری در روز ۲۹ جولای این بندر را ترک کرد.


برنامه سفر این کشتی همچنین نشان میدهد که این کشتی در روز دوم آگوست در بندر جبل علی امارات توقف کرده و ظاهرا بار خود را تخلیه کرده است.


تخلیه نفت خام ایران توسط نفتکش «الکساندرا ۱» اتفاقی مهم تلقی می شود، زیرا کلوب حمایت و جبران خسارت وست آو انگلند که یک شرکت انگلیسی است، پوشش بیمه ای این کشتی را تامین کرده است.
پیش از این به دلیل تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا، کشتی های برخوردار از پوشش بیمه ای شرکت های غربی حق حمل محموله های نفتی ایران را نداشتند.


تونی پالسون، مدیر خدمات بیمه ای شرکت وست آو انگلند تایید کرد که این شرکت نام تانکر «الکساندرا ۱» را در دفاتر خود ثبت کرده است اما گفت که این کشتی «…همواره به سیاست ها و شروط تعیین شده از سوی شرکت ما پایبند بوده است.»


وی از پاسخ دادن به این سوال که آیا پهلوگیری در بنادر ایران بر اساس شرایط تعیین شده از سوی این شرکت برای کشتی های تحت پوشش آن مجاز است یا نه، خودداری کرد. وی افزود: «ما در مورد وضعیت یا امور تجاری هیچ کشتی ای اظهار نظر نمی کنیم.»


پالسون افزود، «ما (در ارائه خدماتمان) از مفاد تحریم ها تبعیت می کنیم.»


در نوامبر گذشته، ایران و ۱+۵ به توافقی دست یافتند که به موجب آن بخشی از تحریم ها علیه این کشور از جمله در زمینه حمل و نقل و بیمه برای مدت شش ماه به حالت تعلیق درآمد.


اخیرا تعلیق این تحریم ها برای ۴ ماه دیگر تمدید شده است، اما شرکت‌های بیمه نگران اند که این تعویق تحریم ها با به بن بست رسیدن مذاکرات هسته ای، لغو شود.


یک دلال نفتکش های غول پیکر در ژاپن در این باره گفت: «اندکی طول می کشد تا همه چیز دوباره مثل قبل شود.»


وی افزود، هرچند شرکت های بیمه غربی برای چهارماه دیگر مجاز به بیمه محموله های پتروشیمی و نفت ایران برای مقصد های مشخص هستند، اما هنوز وضعیت نامشخص (قبلی) حاکم است.

منبع : تسنیم

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار