کد خبر: ۳۰۷۴۰
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۷
هنوز باغداران نتوانسته اند مبلغ خسارت وارده بر باغات بیمه شده خود را دریافت کنند و این بی اعتمادی را به بیمه کردن باغات افزایش می دهد.

صنعت بیمه -  انگور یکی از مهمترین تولیدات باغی استان آذربایجان غربی است که به دلیل وضع مطلوب آب و هوایی و خاک مناسب، این استان قطب تولید انگور است.

 

 


آذربایجان غربی رتبه نخست کشور را از نظر کیفیت تولید انگور دارد و با تولید حدود هشت درصد مجموع تولیدات انگور کشور ، رتبه پنجم تولید انگور را به خود اختصاص داده است.

 


واحد مرکزی خبر - انگور صادراتی باغداران استان از نظر کیفیت و استفاده نکردن از سموم خطرناک و کنترل استفاده از سموم و کودهای شیمیایی و مبارزه تلفیقی با آفات نباتی رتبه نخست را در کشور دارد.


هم اکنون طبق گفته مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، بیش از22هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان به باغ های انگور اختصاص داده شده که بیش از 5200 تن از باغات دیم و بقیه باغات آبی است.


امانی افزود: تولید انگور در سال گذشته دویست و ده هزار تن بود که امسال به دلیل سرمازدگی زمستانه این میزان به نصف کاهش پیدا کرده است و انتظار می رود حدود یکصدو پنج هزار تن انگور از باغات استان برداشت شود.


ریسک باغداری در آذربایجان غربی در سالهای اخیر به علت تغییرات آب و هوایی افزایش یافته و سرمای زودرس و بارش های نابهنگام در زمان برداشت محصولات باغی استان از جمله محصول انگور را در معرض خطر قرار می دهد و خسارتهای زیادی به باغداران وارد می کند.


اگرچه در آذربایجان غربی حدود 5 هزار هکتار از تاکستان ها به صورت ایستاده و مدرن هستند و این در کشور نمونه و بی نظیر است اما با این حال بیش از 77درصد تاکستان ها به صورت سنتی (خوابیده) هستند و به همین دلیل هر سال سرما، یخبندان و بارانهای پائیزی به محصول باغات انگور خسارتهای فراوانی وارد می کند.


طبق گفته کارشناسان جهاد کشاورزی ، سرمازدگی در بهمن سال گذشته در طول 30 سال اخیر بی سابقه بود که تعداد قابل توجهی ازدرختان مو یخ زدند.


در این میان بیمه محصولات کشاورزی استان بویژه انگور می تواند از ضرر و زیان کشاورزان که چشم به محصولات خود دارند بکاهد اما طبق آمار سازمان جهاد کشاورزی تنها حدود سه هزار هکتار از باغات انگور استان بیمه هستند.


افشینی از باغداران انگور در ارومیه در مورد علت بیمه نکردن باغ خود می گوید: در سال های گذشته باغم را بیمه کرده بودم اما ، بیمه که مسئول تعیین و پرداخت خسارت است در پرداخت خسارت تعلل می کرد .


او می افزاید: در خرداد امسال هم میزان خسارت تاکستان های انگور مشخص شده اما هنوز باغداران نتوانسته اند مبلغ خسارت وارده بر باغات بیمه شده خود را دریافت کنند و این بی اعتمادی را به بیمه کردن باغات افزایش می دهد.


یکی دیگر از راهکار های کاهش خسارت و افزایش درآمد باغداران، تشویق و ترغیب آنان به مدرن سازی باغات می باشد.


امانی مدیر امور باغی اداره جهاد کشاورزی استان می گوید: برداشت انگور در آذربایجان غربی در مهرانجام می گیرد و از سوی دیگر چون این امر مصادف با سرد شدن هوا و بارندگی ها می شود ، خوابیده بودن باغات موجب فساد محصول و افت کیفیت آن ، کم شدن سودهی محصول و از دست رفتن امکان صادرات آن به کشور های همجوار می شود.


موحدی کارشناس ارشد باغداری، می گوید : تولیدات تاکستان های مدرن دو و نیم برابر باغات خوابیده است بطوریکه در باغات انگور استان که بصورت ایستاده هستند ،علاوه بر افزایش مقدار محصول بر اثر بهره مندی از نور خورشید، کیفیت و مرغوبیت محصول افزایش و از آسیب بارندگی های زودهنگام در امان خواهد ماند که این امر باعث می شود انگور های آذربایجان غربی بازه زمانی زیادی را برای عرضه در بازار های مصرف داشته باشد.


این کارشناس می افزاید: در باغاتی که مدرن هستند برداشت محصول به سهولت انجام خواهد شد و هزینه کارگری کاهش می یابد.


کارشناسان معتقدند با عنایت به خطرات و ریسک باغداری به دلیل شرایط آب و هوایی بویژه در بخش انگور که هرگونه تغییرات جوی بر میزان تولید این محصول تاثیر سوء دارد، ترغیب کشاورزان از طریق تشویقها و آموزشهای مختلف برای مدرنیزه کردن باغات انگور برای جلوگیری از ضررهای اقتصادی باغداران بسیار مهم می باشد.

 


امانی مدیر امور باغی جهادکشاورزی آذربایجان غربی در مورد ایستاده کرده باغات انگور می گوید: بیشتر محصول برداشت شده مربوط به باغات انگور آبی ایستاده می باشد و با توجه به اینکه حدود سی درصد باغات انگور آبی استان به صورت ایستاده و مدرن می باشد بیشترین محصول برداشت شده از این باغات شصت تن در هکتار و بیشترین محصول برداشت شده از باغات سنتی ده الی دوزاده تن در هکتار بوده است ، که ضرورت دارد تاکداران برای تولید بیشتر باغات انگور خود را ایستاده کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار