کد خبر: ۳۱۳۲۱
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۵
وقتی بانک کشاورزی سند فرد روستایی و کشاورز را برای پرداخت تسهیلات قبول نمی‌کند باید از آن شکایت شود، درحالی که تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

صنعت بیمه -  رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با بیان اینکه در مجلس به دنبال افزایش بیمه‌های حمایتی از کشاورزان هستیم، گفت: بر اساس آمارهای مرکز پژوهش‌های میزان استفاده از آب در بخش کشاورزی حدود ۶۰ میلیارد مترمکعب است.


 عباس رجایی ظهر امروز در دومین گردهمایی سراسری مدیران وزارت جهاد کشاورزی در آستانه سال زراعی جدید که با حضور مسئولین و کارشناسان کشاورزی برگزار شد گفت: کشور جمهوری اسلامی ایران کشوری خشک و نیمه‌خشک است و این موضوع در طول تاریخ وجود داشته و به دلیل عدم مدیریت‌ها تشدید شده است.

وی افزود: یک نهضتی در کشور با عنوان کشاورزی‌هراسی آغاز شده که متأسفانه در خیلی جاها و حتی صدا و سیما به آن دامن می‌زنند.رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی اظهار داشت: سیاست جمع‌آوری کشاورزی و واردات محصولات کشاورزی خلاف دیدگاه‌های امام و مقام معظم رهبری و خلاف سیاست‌های دولت است.


رجایی با بیان اینکه ما مخالف نگاه سنتی به کشاورزی هستیم، اظهار داشت: استفاده از روش کشاورزی صنعتی مدنظر ماست و همچنین افزایش بهره‌وری آب و استفاده از قطره قطره آب را مدنظر داریم.


وی افزود: وقتی در مجلس صحبت از عوارض خودرو می‌شود صدای خیلی‌ها بلند می‌شود، در حالی که در بخش کشاورزی کسی صدایش درنمی‌آید.


رجایی اظهار داشت: برای اینکه کشاورزی‌هراسی تبدیل به فرصت شود باید الگوهای کشت را رعایت کنیم به طوری که کشت سبزی و صیفی را به سمت کشت در گلخانه‌ها هدایت کنیم.عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی اظهار داشت: تبدیل اراضی کشاورزی یکی از معضلات بخش کشاورزی است که وقتی ریشه این مسئله مورد بررسی قرار می‌گیرد به این موضوع می‌رسیم که باید برای آن جایگاه قانونی تعریف کنیم.وی افزود: وقتی بانک کشاورزی سند فرد روستایی و کشاورز را برای پرداخت تسهیلات قبول نمی‌کند باید از آن شکایت شود، درحالی که تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.وی اظهار داشت: باید کاری کرد که ملک مانند خودرو تبدیل به هزینه شود و این موضوع به قوانین و سیاست‌های اجرایی برمی‌گردد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی بیان داشت: برای افزایش ارزش افزوده اراضی کشاورزی نیازمند برنامه عملیاتی هستیم.

رجایی با اشاره به میزان مصرف کود و باقی‌مانده آن در محصولات کشاورزی در قانون آمده که حتماً باید در جهت اصلاح کیفیت محصولات کشاورزی کار کنیم.وی افزود: مسئله آب نکته مهمی است که خانواده جهاد باید به آن بپردازد و در قانون آمده است که مسئله تأمین، نگهداری و توزیع آب به عهده وزارت نیرو است و وزارت جهاد کشاورزی مصرف‌کننده آب است.وی با بیان اینکه همواره اعلام می‌شود 90 میلیارد متر مکعب آب سالانه توسط بخش کشاورزی مصرف می‌شود، گفت: این در حالی است که آبی که به بخش کشاورزی داده می‌شود به علاوه تلفات آب 60 میلیارد مترمکعب است و مرکز پژوهش‌های مجلس این رقم را به دست آورده است.

رجایی تصریح کرد: ما انتظار داریم پروژه‌های آبیاری نوین خیلی جدی‌تر اجرا شود، همچنین در مجلس به دنبال افزایش بیمه‌های حمایتی از کشاورزان هستیم.رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی بیان داشت: پول استخدام ناظرین از نظر مجلس تأمین‌شده است ولی فرض بگیریم که حتی بودجه‌های چنین کاری تأمین نشده باشد که به نظر می‌رسد مابه‌التفاوت نرخ بنزین دولتی و آزاد که 300 تومان است و در مجموع سالیانه حدود 480 میلیارد تومان می‌شود را می‌توان به حقوق اختصاص داد و می‌توان به 480 هزار نفر ماهی یک میلیون تومان پرداخت کرد.

رجایی اظهار داشت: 300 تومان مابه التفاوت بنزین آزاد و دولتی تأثیری در زندگی مردم ندارد، ولی اگر کل آن جمع شود می‌توان در جاهای دیگر از آن بهتر استفاده کرد.عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در ادامه اظهار داشت: قانون تمرکز وظایف در بخش کشاورزی هنوز به طور کامل اجرا نشده و ما از دولت انتظار اجرای آن را داریم و در کمیسیون کشاورزی آمادگی داریم مجدد به آن بپردازیم.رجایی اظهار داشت: سه‌شنبه هفته آینده با دعوت از وزیر و مدیران جهاد کشاورزی قصد داریم تا بخش‌های اجرانشده قانون انتزاع را مورد بررسی قرار دهیم.


وی با اشاره به اینکه مردم در مصرف کردن یا مصرف نکردن برخی محصولات سردرگم هستند اظهار داشت: امکان دارد در صنعت غذایی چند نفر متخلف باشند ولی نباید این مباحث را رسانه‌ای کرد، بلکه باید به فکر حل این موضوعات بود.وی اظهار داشت: حدود 750 هزار تن روغن پالم در سال گذشته وارد کشور شده که کمتر از 100 هزار تن از آن طبق مجوز در صنایع لبنی استفاده شده است.وی افزود: اگر روغن پالم بد است چرا مسئولین ذیربط اجازه واردات آن را می‌دهند و اگر خوب است آیا فقط مصرف آن در شیر مضر است و در مصارف دیگر مضر نیست؟

رجایی بیان داشت: ما با سازمان غذا و دارو در مورد این مسئله بحث داریم که اگر قرار است موضوعی را اعلام کند، با هماهنگی با سایر سازمان‌ها اقدام به آن کار نماید تا موجب خسارت و ضرر و زیان نشود.

منبع: فارس

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار