کد خبر: ۳۱۳۷۷
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۷
رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ خبر داد
تحقیقات ویژه جهت شناسایی و دستگیری متهمان این پرونده در دستور کار تیم مبارزه با جعل و کلاهبرداری پایگاه ششم آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

صنعت بیمه -  رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام خبر متلاشی شدن یک باند بزرگ جعل مدارک بیمه‌نامه شخص ثالث،‌ از همشهریان خواست تا با مراجعه به نمایندگان بیمه از صحت بیمه‌نامه خودروهای خود، اطمینان حاصل کند.به گزارش خبرگزاری تسنیم، در اواخر سال گذشته فردی با مراجعه به کلانتری 128 تهران نو به مأموران اعلام کرد: چندی پیش به علت تصادف منجر به خسارت به دفتر بیمه مراجعه کردم اما در کمال تعجب متوجه شدم که اطلاعات درج شده در داخل بیمه نامه خودرو غیر واقعی است و به همین علت نمایندگی بیمه هیچگونه خدماتی در خصوص جبران خسارت ناشی از تصادف را ارائه نکرد.


پس از اظهارات این فرد با بررسی اسناد و مدارک بیمه نامه خودرو مذکور مشخص شد که بیمه نامه صادر شده مجعول است. لذا پرونده مقدماتی با موضوع «جعل» تشکیل و به دستور شعبه پنجم بازپرسی دادسرای ناحیه 14 تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.


کارآگاهان پایگاه ششم آگاهی با مراجعه به دفتر بیمه محل صدور بیمه نامه واقع در خیابان دماوند اطلاع پیدا کردند که دفتر بیمه فوق اقدام به طرح شکایتی با موضوع کلاهبرداری کرده است. در بررسی‌های تکمیلی مشخص شد آقا و خانم جوانی با به همراه داشتن اسناد و مدارک شناسایی متعلق به چندین دستگاه خودرو، به نمایندگی بیمه مراجعه کرده و با وجود ارائه اسناد و مدارک شناسایی واقعی و دارای اصالت خودروها، اقدام به ارائه سوابق کذب در خصوص مدت زمان تخفیف خودروها کرده‌اند و به شیوه‌ای متقلبانه اقدام به دریافت بیمه نامه شخص ثالث برای چندین دستگاه خودرو کرده‌اند.


با شناسایی تعدادی از صاحبان خودروها و بررسی بیمه نامه‌های صادر شده برای این خودروها مشخص شد که با وجود اصالت داشتن خود بیمه نامه، اطلاعات غیر واقع و کذب در آن‌ها درج شده است و همگی این افراد (مالکین خودرو) به شیوه‌ای مشابه مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند.


شکات این پرونده در اظهاراتی مشابه عنوان کردند افرادی به آنها مراجعه و مدعی شده‌اند که با وجود داشتن جریمه ناشی از عدم و یا دیرکرد در زمان تمدید بیمه نامه خودرو و یا نداشتن سابقه تخفیف در سابقه بیمه خودرو، قادر هستند که بیمه نامه‌های شخص ثالث جدیدی برای صاحبان خودروها تهیه کرده تا دیگر مجبور به پرداخت جریمه نشده و حتی سابقه تخفیف چند ساله ی عدم استفاده از بیمه نیز در سابقه بیمه‌نامه آنها ثبت شود. لذا به این بهانه اقدام به گرفتن پول از آنها کرده و بیمه نامه‌های فوق را برای آنها تهیه کرده‌اند.


پس از انجام بررسی‌های تکمیلی و با توجه به شیوه و شگرد پیچیده استفاده شده در جعل بیمه نامه‌ها که نشان از آگاهی دقیق و کامل متهمان به روند ارسال بیمه نامه خودروها داشت و همچنین تعداد قابل توجه بیمه نامه‌های صادر شده و شناسایی تعداد دیگری از دفاتر شرکت‌های مختلف بیمه، تحقیقات ویژه جهت شناسایی و دستگیری متهمان این پرونده در دستور کار تیم مبارزه با جعل و کلاهبرداری پایگاه ششم آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.


سرانجام با انجام اقدامات گسترده پلیسی تعداد 10 متهم مرد و سه متهم زن در این پرونده و طی چندین ماه عملیات گسترده پلیسی شناسایی و در مناطق مختلف تهران دستگیر شدند.


با دستگیری متهمان و انجام تحقیقات مشخص شد که اعضای این گروه با مراجعه به دفاتر بیمه و انجام مانورهای متقلبانه و نهایتاً جلب اطمینان نمایندگی‌های دفاتر بیمه، اقدام به ارائه اطلاعات کذب در خصوص سوابق بیمه خودروها کرده و بدین شیوه و شگرد اقدام به گرفتن بیمه نامه‌های جدید کرده‌اند که نمایندگی‌های بیمه‌ نیز پس از بررسی اسناد و مدارک ارائه شده از سوی این افراد متوجه کذب بودن اطلاعات شده و به همین علت در زمان وقوع حادثه و مراجعه دارندگان بیمه جهت دریافت خدمات، هیچگونه خدماتی را ارائه نکرده‌اند.


سرهنگ عباسعلی محمدیان، رئیس پلیس آگاهی تهران برزگ با اعلام این خبر گفت: با توجه به تعدد جرایم ارتکابی از سوی متهمان این پرونده و به منظور پیشگیری از ایجاد هرگونه مشکل در روند ارائه خدمات از سوی سازمان‌های بیمه برای دارندگان این بیمه نامه ها، به دارندگان بیمه نامه‌های شخص ثالث و ... که بدین شیوه وشگرد اقدام به دریافت بیمه نامه‌های جدید کرده‌اند هشدار داده می‌شود تا هرچه سریع‌تر با مراجعه به دفاتر بیمه نسبت به دریافت بیمه نامه‌ای دارای اعتبار اقدام کنند؛ همچنین پیشنهاد می‌شود تا سایر صاحبان خودروها نیز با مراجعه به دفاتر رسمی بیمه از اصالت سوابق درج شده در بیمه نامه‌های خود اطمینان حاصل کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار