کد خبر: ۳۱۴۰۸
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۱
هزینه‌های شیمی درمانی بیماران مبتلا به سرطان آنقدر زیاد است كه گاه آنها ناچار می‌شوند دارایی‌هایی كه در طول سالیان عمر پس انداز كرده‌اند را بفروشند و به خط فقر نزدیك شوند.

صنعت بیمه - وزارت بهداشت با تلاش برای تجویز منطقی داروها دنبال كاهش بار مربوط به هزینه‌های درمان این افراد است. اما حال و روز بیماران مبتلا به سرطان در ایران چگونه است و آنها برای درمان متحمل چه هزینه‌هایی می‌شوند؟!

 

هزینه‌های درمان سرطان كمر 400 هزار بیمار را شكست

رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی از برآورد سالانه ۸۰۰میلیارد تومان در كشور برای هزینه‌های داروهای شیمی‌درمانی بیماران مبتلا به سرطان خبر داد و آن را هم برای بیمار و هم برای بخش سلامت كمرشكن توصیف كرد.

به گزارش نما، دكتر علی‌اصغر پیوندی از تدوین دستورالعمل‌های تجویز داروهای شیمی‌درمانی برای تعریف شاخص‌های دارویی در درمان سرطان و تجویز داروهای شیمی‌درمانی خبر داد.

این یعنی هرچند با اجرا شدن طرح تحول نظام سلامت مشكلات 400هزار بیمار مبتلا به سرطان در كشور كمتر شده، اما این بیماران همچنان با مشكلات متعددی دست‌به‌گریبان هستند. آنها خواهان خدمات بیشتر برای درمان و به‌ویژه كمك بیشتر بیمه‌ها هستند. هزینه‌های شیمی درمانی بیماران مبتلا به سرطان آنقدر زیاد است كه گاه آنها ناچار می‌شوند دارایی‌هایی كه در طول سالیان عمر پس انداز كرده‌اند را بفروشند و به خط فقر نزدیك شوند.

 

مدیر برنامه ملی كنترل سرطان وزارت بهداشت به همشهری می‌گوید:400هزار بیمار مبتلا به سرطان در كشور وجود دارد و میزان بروز سرطان در ایران به ازای هر 100هزار نفر جمعیت در مردان 134نفر و در زنان 127نفر است. این درحالی است كه متوسط جهانی بروز سرطان به ازای هر 100هزار نفر در مردان 205نفر و در زنان 165نفر اعلام شده است.

براساس اظهارات دكتر علی مطلق میزان بروز سالانه سرطان درایران كمتر از متوسط جهانی است اما مطالعات نشان می‌دهد كه بیش از 70درصد میزان بروز سرطان در سال‌های آینده در كشورهای در حال توسعه اتفاق می‌افتد كه ایران هم جزو این دسته از كشورهاست. براساس مطالعات انجام شده، میزان بروز سالانه سرطان در جهان در سال 2012، 14میلیون نفر گزارش شده كه این میزان در سال 2030به 27میلیون نفر خواهد رسید. این یعنی تعداد مبتلایان به سرطان در ایران در حال افزایش است. هم‌اكنون سالانه حدود 90هزار بیمار مبتلا به سرطان در ایران شناسایی می‌شوند.دلایل بروز سرطان در ایران

افزایش تعداد سالمندان و افزایش امید به زندگی در ایران یكی از مواردی است كه همواره كارشناسان سلامت آن را در افزایش میزان سرطان در كشور دخیل می‌دانند. میزان امید به زندگی در ایران تا 3 دهه قبل حدود 58سال اما در سال‌های اخیر به 73/8سال رسیده است.

 

این درحالی است كه متوسط جهانی امید به زندگی 70/8است. از سوی دیگر، درصد سالمندان یعنی افراد از 65سال به بالا نیز در كشور افزایش یافته است به‌طوری كه 10سال قبل 4/8درصد از جمعیت ایران سالمند بود و اما این میزان هم‌اكنون 5/3درصد اعلام شده است.

تغییر شیوه زندگی از دیگر مواردی است كه به گفته دكتر مطلق در ابتلا به سرطان در ایران مؤثر است. افزایش گرایش به دخانیات، كم‌تحركی و به‌دنبال آن چاقی و اضافه‌وزن و گرایش به غذاهای آماده و فست فود و همچنین افزایش آلودگی‌های محیطی ازجمله مواردی است كه در بروز سرطان مؤثر است. عوامل محیطی مانند افزایش آلودگی‌های هوا، آب و غذا را هم باید به این فهرست اضافه كرد.

چقدر برای سرطان هزینه می‌شود

مدیر برنامه ملی كنترل سرطان وزارت بهداشت می‌گوید: حدود 2/7میلیارد دلار در سال یعنی معادل 8هزار و 500میلیارد تومان به‌طور مستقیم و غیرمستقیم صرف هزینه‌های سرطان در كشور می‌شود. از این میزان، 2هزار و 500میلیارد تومان هزینه‌های درمان سرطان است كه 1200میلیارد تومان آن مربوط به هزینه‌های داروهای سرطان، مثل شیمی درمانی و هورمون درمانی است. از این میزان چیزی حدود هزار میلیارد تومان یعنی حدود 83درصد را دولت پرداخت كرده كه شامل 62درصد كمك بیمه‌ها و 20درصد نیز پرداخت یارانه است.

پزشكان، داروهای گران و تأییدنشده را تجویز نكنند

دولت تاكنون برای حمایت از بیماران مبتلا به سرطان حداكثر كاری را كه می‌توانسته انجام داده است. ما هم همچنان پیگیر برطرف كردن مشكلات بیماران در این زمینه هستیم.

اما مشكلی كه وجود دارد آن است كه متأسفانه تعدادی از پزشكان این تفكر را به بیماران تلقین می‌كنند كه برخی داروهای گرانقیمت اثربخشی بیشتری دارد. بیماران و خانواده‌های آنها هم تلاش می‌كنند تا بتوانند آن داروها را خریداری كنند چون از نظر روانی به آنها تلقین شده كه كارایی بهتری دارند. بعضی از این بیماران حتی اقدام به فروش دارایی‌های خود هم می‌كنند درحالی‌كه این چنین نیست و ممكن است با تجویز داروهای ارزان‌قیمت‌تر و علمی‌تر نتیجه درمان اثربخش‌تر باشد.

 

این در حالی است كه داروهای دیگر هم ارزان‌تر، هم اثربخش‌تر و هم تحت پوشش بیماری‌های خاص است و بیمه‌ها هزینه‌های آن را پرداخت می‌كنند. تدوین دستورالعمل‌های تجویز داروهای شیمی‌درمانی در وزارت بهداشت می‌تواند گام نخست برای حل این مشكل باشد

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار