کد خبر: ۳۱۴۲۱
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۶
انتقاد رئیس کنگره ارتودنتیست‌ها
اکثر مردم در غیاب حمایت بیمه‌ها توان پرداخت همین هزینه‌ها را هم ندارند.

صنعت بیمه - رئیس دوازدهمین کنگره بین المللی ارتودنتیست‌ها از ضعف عملکرد بیمه‌ها انتقاد کرد و گفت: هر چند هزینه های درمان ارتودنسی نسبت به سایر خدمات دندانپزشکی چندان بالاتر نیست، اما اکثر مردم در غیاب حمایت بیمه‌ها توان پرداخت همین هزینه‌ها را هم ندارند.
 

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد صادق آخوندی، رئیس دوازدهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست های ایران با انتقاد از ضعف عملکرد بیمه ها در زمینه خدمات دندانپزشکی گفت: متأسفانه بیمه‌ها اعم از پایه و تکمیلی به خدمات ارتودنسی به عنوان خدماتی لوکس که صرفاً جنبه زیبایی دارند، می‌نگرند؛ تأخیر در درمان ارتودنسی، سبب افزایش پوسیدگی دندان ها و تحلیل استخوان فک می شود. وی با اشاره به اینکه بحث اصلی در ارتودنسی سلامت بافت های دهان، عملکرد صحیح و باثبات فک بالا و پایین، دندان‌ها و در نهایت افزایش زیبایی است، خاطر نشان ساخت: خدمات ارتودنسی سبب افزایش عمر دندانها و کاهش هزینه‌های بعدی درمان می شود.

 آخوندی یادآور شد: یکی از دلایل بالا بودن قیمت هزینه‌های درمان ارتودنسی، طولانی بودن مدت درمان – حدود دو سال –

و استفاده از وسایلی است که تکنولوژی آن تماماً متکی بر واردات است که این عوامل سبب شده، هزینه‌های درمان ارتودنسی بیش از توان مردم باشد.

 

وی گفت: هزینه‌های درمان ارتودنسی برحسب دولتی و خصوصی بودن مراکز درمانی متغیر بوده، هزینه‌های دریافتی با توجه به اینکه برای هر بیمار حداقل 30 جلسه و در برخی مواقع تا 50 جلسه زمان صرف می‌شود و با در نظر گرفتن میزان مواد مصرفی و گرانی آنها حتی از خدمات معمول ترمیمی دندانپزشکی نیز ارزان تر است. رئیس دوازدهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست های ایران در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از اینکه برخی اشخاص خصوصی و نهادهای غیر خصوصی راساً در زمینه آموزش ارتودنسی به فعالیت مشغول هستند، اظهار داشت: آموزش ارتودنسی می‌بایست بر اساس کوریکولوم وزارت بهداشت و زیر نظر این وزارتخانه باشد. شاهدیم، متأسفانه برخی افراد که بعضاً ارتودنتیست هم نیستند در مطب های خود نسبت به آموزش ارتودنسی اقدام می‌کنند.

 

وی ادامه داد: از طرف دیگر برخی ارگان ها مانند جهاد دانشگاهی نیز در زمینه آموزش ارتودنسی فعال هستند که کار آنان نیز خلاف مقررات و ضوابط وزارت بهداشت است و نکته جالب آن است که آموزش های تخصصی ارتودنسی در این ارگانها توسط افرادی صورت می‌گیرد که خود فاقد مدرک تخصصی ارتودنسی هستند.

آخوندی گفت: بیشترین زیان در این زمینه متوجه مردم است که بکارگیری درمان های غلط، سبب ایجاد مشکلاتی در بافتهای دهان و دندان ها، ضایعات استخوانی، لثه ای و ایجاد عوارض جسمی و روانی در آنان می شود.


وی بر ضرورت نظارت هر چه بیشتر وزارت بهداشت در زمینه آموزش های دندانپزشکی به ویژه ارتودنسی تاکید کرد.آخوندی افزود: دوازدهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست های ایران 9 تا 11 مهر با هدف به روزرسانی دانش و ارتقای سطح علمی دندانپزشکان در هتل المپیک تهران برپا می‌شود.

وی ادامه داد: در این کنگره، چهره های مطرح بین‌المللی این حوزه از کشورهای مختلف شامل امریکا، استرالیا، اسپانیا، هلند، ایتالیا، لبنان، هندوستان و ترکیه حضور دارند.
 

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار