کد خبر: ۳۱۴۵۸
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۰
معاون کمیته امداد اعلام کرد
کمیته امداد ماهانه ۱۰۰ هزار تومان یارانه در حوزه معیشت به سالمندان خود می‌پردازد که زندگی با این مبلغ سخت است.

صنعت بیمه - معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه یکی از مشکلات موجود در حوزه سالمندی بیمه ناقص سالمندی است، گفت: سالمندان نیازمند دریافت خدمات مراقبتی در منزل هستند، این در حالی است که بیمه‌ها تعرفه‌های پرستاری در منزل را قبول نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگارایسنا، محمد ذوالفقاری در نخستین جلسه شورای ملی سالمندان با بیان اینکه در حال حاضر یک میلیون و 500 هزار سالمند تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند، اظهار کرد: در واقع می‌توان گفت، 25 درصد سالمندان کشور تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند.58 درصد سالمندان تنها زندگی می‌کنند

وی افزود: 58 درصد از سالمندان کشور به صورت انفرادی زندگی می‌کنند که این موضوع مشکلاتی را برای خدمت‌رسانی برای ما ایجاد کرده است.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه از مجموع آمار سالمندان تحت پوشش کمیته امداد 60 درصد زن و 40 درصد مرد هستند، اظهار کرد: 63 درصد جمعیت سالمندی تحت پوشش روستایی و 37 درصد شهری هستند. در تهران نیز دو درصد جمعیت کل افراد تحت پوشش را سالمندان تشکیل می‌دهند.نیاز 41 هزار سالمند تحت پوشش کمیته امداد به آسایشگاه‌

ذوالفقاری با تاکید بر اینکه کمیته امداد امام خمینی (ره) 41 هزار سالمند دارد که نیاز به آسایشگاه دارند، گفت: تنها توانسته‌ایم 2000 سالمند را در آسایشگاه‌ها اسکان دهیم و برای مابقی افراد هزینه‌هایی را به اعضای خانواده و اطرافیانش می‌پردازیم تا از آنها در منزل حمایت کنیم.


پرداخت یارانه ماهانه 100 هزار تومانی به سالمندان و ناقص بودن بسته معیشتی آنها
وی ادامه داد: متاسفانه سالمندان ما مهارت سالمندی را پیدا نکرده و آمادگی ورود به این دوره را ندارند. اولین مشکل در این رابطه نیز ناقص بودن بسته معیشتی سالمندان بوده است. کمیته امداد ماهانه 100 هزار تومان یارانه در حوزه معیشت به سالمندان خود می‌پردازد که زندگی با این مبلغ سخت است.

محیط زندگی نامناسب سالمندان
معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه مشکل دیگر مربوط به محیط زندگی نامناسب سالمندان است، گفت: به عنوان مثال سرویس‌های بهداشتی در منازل برای سالمندان مناسب‌سازی نشده است. یکی دیگر از مشکلات این حوزه بیمه ناقص سالمندی است. در بیمه، دوره سالمندی را لحاظ نکردیم در حالی که این گروه از جمعیت نیازمند پرستاری و مراقبت در منزل هستند اما بیمه‌ها تعرفه‌های پرستاری در منزل را قبول نمی‌کنند.

وی افزود: همچنین با عدم کادر مناسب در حوزه مددکاری روبه‌رو هستیم. جمعیت مددکاری متناسب با آمار سالمندان، دوره‌های تخصصی طی نکرده‌اند و شاید اصلا این دوره‌ها وجود نداشته باشد.انتقاد از نبود بانک اطلاعاتی نخبگان سالمند
ذوالفقاری با بیان اینکه البته تاکنون اقداماتی در کمیته امداد با ساماندهی وضعیت سالمندان انجام شده است، گفت: به عنوان مثال در حوزه بهداشت کمیته امداد 55 هزار سرویس بهداشتی در مناطق محروم ساخته است. همچنین به اشتغال برخی سالمندان توانمند کمک کرده و اردوهای سالمندی به ویژه اردوهای زیارتی برای آنها تهیه کرده است.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) از نبود بانک اطلاعاتی نخبگان سالمند نیز گلایه کرد و گفت: باید سیستم اطلاعاتی جامعی برای سالمندان توانمند و نخبه ایجاد شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار