کد خبر: ۳۱۴۹۷
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۰
یک و نیم میلیون سالمند تحت پوشش کمیته امداد و ۲ میلیون نفر نیز تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری و لشگری هستند.

صنعت بیمه -   رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اعلام نیاز بیمه مراقبتی سالمندان گفت: بخش بیمه مراقبتی جزء اولویت های سازمان بهزیستی است که در صورت تحقق باعث افزایش سطح خدمات در این حوزه می شود.
 

به گزارش خبرنگار شبستان، دکتر همایون هاشمی، رییس سازمان بهزیستی در نشست خبری امروز خود که به مناسبت هفته سالمند برگزار شد، گفت: سالمندان جزء اساسی ترین مباحث سازمان بهزیستی هستند به طوری که دبیرخانه ملی سالمندان و سازمان بهزیستی مستقر بوده و در حوزه توانبخشی هم فعالیت سالمندان در بهزیستی مدیریت می شود.

وی با اشاره به اینکه طبق آخرین آمایش صورت گرفته بیش از 6 و نیم میلیون سالمند بالای 60 سال در کشور وجود دارد، اظهار کرد: بیش از 51 درصد سالمندان زن و 49 درصد آنها مرد هستند؛ همین طور خوشبختانه 70 درصد آنها زوج هستند.

به گفته هاشمی، 69 درصد سالمندان در حوزه شهری و 31 درصد آنها در حوزه روستایی زندگی می کنند.

رییس سازمان بهزیستی با بیان اینکه 500 هزار نفر از سالمندان تحت پوشش بهزیستی قرار دارند و از خدمات مستمر سازمان بهره می گیرند، تصریح کرد: یک و نیم میلیون سالمند تحت پوشش کمیته امداد و 2 میلیون نفر نیز تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری و لشگری هستند در حالی که 2 میلیون نفر از آنها تحت پوشش هیچ بیمه ای قرار ندارند.

وی خاطرنشان کرد: ما در حوزه حمایت های بیمه ای باید سرعت را بیشتر کنیم و از همین رو بیمه فراگیر سالمندان جزء افق ملی سازمان بهزیستی است.

هاشمی با اشاره به تدوین پیش نویس سند ملی راهبردی سالمندان اظهار کرد: این سند پس از تنظیم به دستگاه ها ارسال و پس از اعلام نظر دستگاه های هفت گانه پلن اجرایی آن به عنوان سند جامع در برنامه پنج ساله دوم لحاظ شود.

رییس سازمان بهزیستی همچنین از ایجاد فصلی به عنوان فصل سالمندی در برنامه ششم توسعه در سند ملی راهبردی سالمندان خبر داد.

افزایش 20 درصدی یارانه مراکز نگهداری شبانه روزی

هاشمی در ادامه با اشاره به اینکه سیاست بهزیستی از توسعه مراکز شبانه روزی به توسعه کلوپ های روزانه تغییر کرده است، گفت: امسال برای مراکز نگهداری شبانه روزی سالمندان 26 میلیارد تومان به عنوان یارانه اختصاص داده ایم که بر اساس مصوبه دریافتی 20 درصد افزایش خواهد داشت.

اجرای طرح پایلوت مراقبت سالمندان در خانه در هشت استان

رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به رویکرد سازمان بهزیستی برای ارایه خدمات مراقبتی در منزل اظهار کرد: سال گذشته طرح مراقبت سالمندان در منزل در یک استان و امسال در هشت استان به صورت پایلوت صورت گرفت که بنا داریم طرح ملی مراقبت از سالمندان به عنوان یک طرح ملی در نیمه دوم سال در دستور کار قرار داده تا سال 94 جزء فعالیت های اصلی سازمان قرار گیرد.

پیگیری بیمه مراقبتی سالمندان

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار شبستان مبنی بر بیمه مراقبتی سالمندان اظهار کرد: بیمه مراقبت سالمندی در ایران ضعیف است و متاسفانه علیرغم بیمه پزشکی فاقد بیمه مراقبتی و پرستاری هستیم. با شورای عالی بیمه مکاتباتی را برای تحت پوشش قرار گرفتن خدمات پرستاری و مراقبتی انجام داده ایم.

وی تصریح کرد: بخش بیمه مراقبتی جزء اولویت سازمان است که مکاتبات آن صورت گرفته و امیدواریم در دستور شورای عالی بیمه قرار گیرد که در صورت تایید آن سهم خدمات در حوزه سالمندان ارتقای چشمگیری خواهد یافت.

به گفته رییس سازمان بهزیستی، یکی از سازمان هایی که رقم کلانی معادل 140 میلیارد تومان برای بیمه جامعه هدف هزینه می کند، بهزیستی است.

تامین هزینه 32 هزار دانشجوی تحت پوشش بهزیستی

وی در ادامه اظهار کرد: هزینه دانشجویی 32 هزار دانشجو با رقم معادل 23 میلیارد تومان برای ترم اول در نظر گرفته شده که تمام دانشجویان می توانند با مراجعه به مراکز بهزیستی در سراسر استان از این کمک هزینه بهره مند شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار