کد خبر: ۳۱۵۹۶
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۷
۲۰ درصد خسارت در محصولات فوق الذکر به عهده بیمه گذار (کشاورز) بوده و خسارت وارده بیشتر نیز پس از اعمال فرانشیز به عهده بیمه گذار یا‌‌ همان صندوق بیمه کشاورزی می‌باشد.

صنعت بیمه -  دبیر ستاد حوادث غیر مترقبه سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: همزمان با آغاز کشت محصولات پاییزه در سال زراعی جاری، عملیات بیمه‌گری این فصل نیز با ابلاغ تعرفه های بیمه ای توسط صندوق بیمه کشاورزی آغاز شده است.


به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، محمد احرامی افزود: برنامه‌ها و تعرفه‌های ابلاغی با استناد به اهداف و مأموریت‌های قانونی صندوق بیمه کشاورزی و گسترش پوشش‌های بیمه‌ای کارآمد در قبال عوامل خطر قهری و طبیعی با تأکید بر ارتقای مدیریت تولید و اعمال مدیریت ریسک به منظور افزایش بهره‌وری عوامل تولید با هدف ارتقاء کمی و کیفی تولیدات بخش کشاورزی محاسبه و تدوین گردیده است.


احرامی با اشاره به اینکه گندم، جو، کلزا، نخود و عدس از جمله محصولات زراعی کشت پاییزه در سطح استان می‌باشند، اظهار کرد: مدت زمان عقد قرارداد از زمان کاشت تا برداشت می‌باشد و چنانچه در اثر عوامل خطر قهری مانند سیل، طوفان، باران‌های سیل‌آسا، زلزله، یخبندان و خشکسالی خسارتی حادث شود، صندوق بیمه کشاورزی خسارات را تا سقف حداکثری تعهد شده در قرارداد جبران خواهد نمود.


وی با اشاره به تفاوت تعرفه‌های بیمه امسال هر محصول در مقایسه با سال گذشته اضافه کرد: در تعرفه‌های بیمه محصولات زراعی پائیزه اعلام شده از سوی صندوق بیمه کشاورزی برای اولین بار برای محصول گندم آبی و دیم و جو دیم علاوه بر روش بیمه جاری شیوه دیگری با عنوان پوشش طراحی و ارائه گردیده است که در صورت انتخاب شیوه پوشش، ۲۰ درصد خسارت در محصولات فوق الذکر به عهده بیمه گذار (کشاورز) بوده و خسارت وارده بیشتر نیز پس از اعمال فرانشیز به عهده بیمه گذار یا‌‌ همان صندوق بیمه کشاورزی می‌باشد.


وی ادامه داد: تعرفه بیمه گندم دیم به ازای هر هکتار در انتخاب با شیوه بدون پوشش ۱۸ درصد و با پوشش ۲۱ و نیم درصد سهم بیمه گذار و مابقی سهم دولت است و در گندم آبی در شیوه بدون پوشش بین ۱۶ تا ۴۶ درصد و با پوشش بین ۲۳ تا ۳۲ درصدحق بیمه گذار متغیر می‌باشد.


دبیر ستاد حوادث غیر مترقبه سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: میزان حق بیمه جو دیم در انتخاب با شیوه بدون پوشش به ازای هر هکتار ۲۰ درصد و با پوشش ۲۴ و نیم درصد سهم بیمه گذار و مابقی سهم دولت و در جو آبی نیز این میزان در شیوه بدون پوشش بین ۲۳ تا ۴۵ درصد و در شیوه با پوشش بین ۲۶ و نیم تا ۳۸ درصد حق بیمه گذار متغیر خواهد بود.


احرامی خاطر نشان کرد: در نخود دیم نیز میزان حق بیمه گذار در شیوه بدون پوشش ۳۱ درصد و در شیوه با پوشش ۳۹ درصد می‌باشد و در عدس دیم نیز حق بیمه پرداختی کشاورز ۱۶ درصد به ازای هر هکتار می‌باشد.


وی ضمن تأکید بر ترویج فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی در بین کشاورزان، مدت زمان عقد قرارداد بیمه محصول گندم آبی را تا ۱۵ آبان ماه و سایر محصولات را تا۳۰ مهرماه سال جاری اعلام کرد.


احرامی تأکید کرد: تمدید مهلت عقد قرارداد بیمه منوط به تمدید یک دوره یک ماهه خواهد بود که به سه دوره ده روزه تقسیم خواهد شد و کشاورزان به ازای هر تاخیر ده روزه، حدود ده درصد به حق بیمه پرداختیشان اضافه خواهد شد.


وی از کشاورزان خواست تا با مراجعه به دفا‌تر بیمه کشاورزی و مراکز خدمات جهاد کشاورزی با آگاهی از حق بیمه و شرایط تعهد بیمه‌گری، نسبت به پوشش بیمه‌ای محصول خود در مدت زمان مقرر اقدام کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار