کد خبر: ۳۱۶۳۴
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۷
عملکرد مثبت صندوق بیمه محصولات کشاورزی
بیمه کردن محصولات کشاورزی ممکن است به طور اجباری و یا اختیاری باشد که در کشورمان به غیر از صنعت طیور و کشاورزانی که از تسهیلات اعتباری استفاده می‌کنند، بیمه کشاورزی به صورت اختیاری است.

صنعت بیمه -  صندوق بیمه محصولات کشاورزی امروزه با عملکرد خوب خود می‌تواند به عنوان پشتوانه‌ای مطمئن در راستای تثبیت درآمد و اطمینان خاطر کشاورزان و دامداران محسوب شود.
 

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، تولید در بخش کشاورزی یکی از پرمخاطره‌ترین فعالیت‌های اقتصادی است. بلاهای طبیعی، آفت‌های گیاهی، انواع بیماری‌ها، تغییرات ناگهانی و گاه حتی بی‌موقع دما ممکن است خسارت بسیاری به کشاورزان وارد کند و از آنجا که بخش مهمی از تولیدکنندگان بخش کشاورزی بویژه در کشورهای در حال توسعه جهان توان مالی محدودی دارند، چه بسا رخ دادن کمترین خسارت نیز بتواند زندگی آنها را نابود کند، از طرف دیگر گستردگی رخ دادن عوامل مذکور در کشور چنان است که از میان 40 نوع بلای طبیعی که در جهان به ثبت رسیده است، 31 نوع آن در کشورمان امکان وقوع دارد.

بنابراین بهره‌برداران، برنامه‌ریزان و سیاستگذاران پیوسته به دنبال راهکارهایی برای کاهش مخاطره‌ها یا کم کردن اثرهای آن هستند.

بیمه محصولات کشاورزی یکی از اهرم‌های توسعه کشاورزی

ناگفته پیداست که در این زمینه مدیریت ریسک در بخش کشاورزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در میان روش‌های گوناگون مدیریت ریسک در بخش کشاورزی، بیمه کشاورزی یکی از مهم‌ترین ساز و کارهای ایجاد امنیت برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و کاهش اثرهای آسیب‌های طبیعی به شمار می‌آید.

از همین رو می‌توان بیمه محصولات کشاورزی را یکی از اهرم‌های توسعه کشاورزی دانست، چرا که با بهره‌گیری از این ساز و کار نه تنها می‌توان از راه پس‌اندازهای اندکی که انبوه پرشماری از کشاورزان به عنوان حق بیمه می‌پردازند خسارت وارد شده به کشاورزان خسارت‌دیده را جبران کرد بلکه به وسیله آن می‌توان امنیت بیشتری را برای تولیدکنندگان کشاورزی فراهم کرد.

امنیت اقتصادی فراهم آمده از طریق بیمه محصولات کشاورزی می‌تواند دست‌کم چهار هدف مهم را برآورده کند

1- ایجاد شرایط و فضای لازم برای جذب سرمایه در بخش کشاورزی

2- تامین عدالت اجتماعی

3- رویارویی با فقر و آسیب‌پذیری بویژه کشاورزان خرده پا از راه تضمین ثبات درآمد کشاورزان

4- کمک به فراهم‌سازی شرایط توسعه پایدار کشاورزی

بیمه محصولات کشاورزی در جهان از آغاز سده بیستم میلادی مورد توجه قرار گرفته و آمریکا نیز مهم‌ترین کشور غربی است که در سال 1909 به طرح‌های مختلف بیمه کشاورزی برای کاهش مخاطره‌ها در این بخش روی آورد. کانادا نیز در شمار پیشگامان صنعت بیمه کشاورزی است.

در ایران نیز توسعه واقعی بیمه محصولات کشاورزی پس از انقلاب اسلامی و با تصویب قانون تاسیس صندوق بیمه محصولات کشاورزی در سال 1362 و اساسنامه قانونی آن در سال 1363 و با دو محصول پنبه و چغندر قند در استان‌های مازندران و خراسان از سوی صندوق بیمه محصولات کشاورزی آغاز و به تدریج به محصولات دیگری از جمله سویا و برنج تعمیم داده شد. تا به امروز نیز در کشورمان بیشتر محصولات و فعالیت‌های کشاورزی در زیر بخش‌های زراعت، باغداری، دامداری و منابع طبیعی زیر پوشش بیمه قرار دارد.

صندوق بیمه کشاورزی پشتوانه‌ای مطمئن برای تثبیت درآمد کشاورزان

صندوق بیمه کشاورزی در ساختار و چارچوب سازمانی بانک کشاورزی بر اساس هدف‌ها و سیاست‌های حمایتی دولت برای افزایش تولید محصولات اساسی و بالا بردن سطح رفاه کشاورزان و دامداران نقش حساس و موثری بر عهده دارد و از این راه به عنوان پشتوانه‌ای مطمئن در راستای تثبیت درآمد و اطمینان خاطر کشاورزان و دامداران را نیز فراهم می‌سازد که به خود استواری آنان می‌انجامد.

وظایف صندوق بیمه، تامین پوشش حمایتی برای انواع فعالیت‌های بخش کشاورزی از جمله دام، طیور، زنبورعسل، آبزیان پرورشی و... در برابر خسارت‌های ناشی از سوانح و حوادث قهری است.

بیمه کردن محصولات کشاورزی ممکن است به طور اجباری و یا اختیاری باشد که در کشورمان به غیر از صنعت طیور و کشاورزانی که از تسهیلات اعتباری استفاده می‌کنند، بیمه کشاورزی به صورت اختیاری است.

بیش از 60 درصد از اعتبارات بیمه محصولات کشاورزی در چارچوب یارانه سهم دولت و باقیمانده آن نیز سهم کشاورزان بیمه‌گذار است که سالانه به صورت حق بیمه دریافت می‌شود و در مواردی بر حسب نوع قراردادهای بیمه‌ای و نوع محصول، یارانه سهم دولت نیز افزایش می‌یابد.

در این میان بخش دام و طیور یکی از بخش‌های مهم تولیدی در کشورمان و به ویژه استان زنجان به شمار می‌رود که محصولاتی همچون گوشت قرمز، گوشت مرغ و گوشت گاو و گوساله از جمله مهم‌ترین تولیدات این بخش را شامل می‌شود و در این راستا بیمه واحدهای تولیدی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

پرداخت بیش از 38 میلیارد ریال خسارت به بهره‌برداران زیر بخش دام و طیور در زنجان

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به آمار بیمه دام و طیور در سال زراعی 93-92 در استان زنجان اظهار داشت: در سال زراعی مذکور تعداد بیمه‌گذاران و قراردادهای بخش دام و طیور استان به 2 هزار و 303 مورد رسید که در مجموع بیش از 38 میلیارد ریال به بهره‌برداران این بخش خسارت پرداخت شده است.

تشریح شرایط صدور بیمه نامه تکمیلی طیور در زنجان

با آغاز سال زراعی جدید بیمه تولیدات بخش دام و طیور نیز در استان زنجان آغاز شده و در این راستا شرایط بیمه واحدهای دام و طیور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان تشریح شده است.

دامپزشک صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان زنجان با اشاره به شرایط لازم برای صدور بیمه‌نامه تکمیلی طیور نیمچه گوشتی و تخمگذار تجارتی اظهار داشت: بیمه‌نامه تکمیلی طیور صرفا برای آن دسته از پرورش‌دهندگان طیور نیمچه گوشتی و تخمگذار تجارتی صادر می‌شود که علاوه بر ارائه بیمه‌نامه اجباری طیور صادره در مبادی تولید، تمام شرایط هشت‌گانه را داشته باشند.

رامین موسی‌خانی با اشاره به شرایط هشت‌گانه تصریح کرد: از جمله این شرایط سلامت گله است که هنگام بازدید نماینده بیمه‌گر، گله بایستی از سلامت کامل برخوردار بوده و این موضوع به تایید کتبی وی برسد.

دامپزشک صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه برای صدور بیمه‌نامه، واحد مرغداری باید دارای پروانه بهره‌برداری و پروانه بهداشتی معتبر باشد، افزود: این واحدها همچنین بایستی دارای مجوز جوجه‌ریزی معتبر باشند.

این مسئول در ادامه با بیان اینکه گله بایستی از نظر انتقال بیماری MG طبق گواهی بهداشتی جوجه یکروزه منفی باشد، خاطرنشان کرد: همچنین رعایت تراکم مجاز در واحدهای مرغداری از دیگر شرایط صدور بیمه‌نامه است، به طوری که حداکثر 10 درصد مازاد بر ظرفیت مندرج در پروانه بهره‌بردرای، جوجه‌‌ریزی و تماما بیمه شده باشند.

موسی‌خانی گفت: همچنین واحدهای مرغداری چند سالنی دارای یک پروانه بهره‌برداری صادره، بایستی دارای مدیریت یکسان بوده، بطوریکه مدیریت‌های متفاوت وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: از دیگر شرایط صدور بیمه‌نامه برای مرغداری‌ها این است که میانگین کسورات متوالی چهار دوره گذشته کمتر از 20 درصد باشد.

دامپزشک صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان زنجان بیان داشت: در این راستا پرورش‌دهندگان طیور نیمچه گوشتی و تخمگذار تجارتی موظف‌ هستند حداکثر ظرف مدت هفت روز از تاریخ هچ جوجه یکروزه با در دست داشتن اصل مدارک مذکور به شعب بانک کشاورزی یا مدیریت گروه خدمات بیمه‌ای استان زنجان مراجعه و درخواست کتبی خود را ارائه دهند.

این مسئول با اشاره به اینکه یک نسخه تصویر مدارک مذکور توسط نماینده بیمه‌گر برابر اصل شده و در سابقه نگهداری می‌‌شود، تصریح کرد: پس از بازدید در صورت داشتن تمام شرایط فوق حق بیمه سهم بیمه‌گذار اخذ و الحاقیه بیمه‌نامه صادر و ضمیمه بیمه‌نامه مبادی تولید می‌شود.

موسی‌خانی اظهار کرد: تاریخ صدور الحاقیه حداکثر در سن 12 روزگی با توجه به تاریخ هچ جوجه یکروزه خواهد بود و به عبارت دیگر تعهدات بیمه‌گر در بیمه نامه تکمیلی طیور از 12 روزگی تا 42 روزگی است.

وی در پایان گفت: تمام ضوابط و مقررات دستورالعمل اجباری طیور در مبادی تولید نیز به قوت خود باقی است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار