کد خبر: ۳۱۷۲۲
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۵
موضوع مطرح در سالم‌سازی محیط کار و پیشگیری از حوادث موضوع بیمه است.

 صنعت بیمه -  دومین سمینار تخصصی ارگونومی در صنعت خودرو در محل شرکت پارس خودرو برگزار شد.
 
در ابتدای این همایش احمدوند دبیر همایش و مدیر بهداشت و ایمنی محیط کار و محیط زیست پارس خودرو، اظهار داشت: ارگونومی در سالم‌سازی و حذف یا تقلیل موارد خطرزای محیط کار نقش بسزایی دارد.


در ادامه این برنامه لطفی نژاد مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با بیان اینکه اگر در پی سالم‌سازی محیط کار نباشیم مهمترین عنصر خود یعنی نیروی انسانی را نابود کرده‌ایم گفت: درمرحله اول از ابزارهای قانونی و نهادهای درون کارگاهی باید استفاده کنیم چرا که استان تهران در بخش صنعت و خدمات و بازرگانی بسیار گسترده است.


 
وی افزود: 16 هزارو 500 کارخانه، شرکت و کارگاه بزرگ دارای پروانه بهره برداری در استان تهران داریم که در این بنگاه‌ها 2.5 میلیون کارگر مشغول به کار هستند یعنی 25درصد جامعه کارگری در استان تهران فعالند.


 
وی تصریح کرد: اما با این وجود تنها 75 نفر در اداره کل تعاون وکار و رفاه اجتماعی مشغول نظارت بر آنها هستند که تناسب جالبی ندارد.


 
لطفی نژاد ادامه داد: از این رو بحث ایجاد نهادهای درون کارگاهی تحت عنوان کمیته حفاظت برای نظارت بر محیط کار بسیار مصمم هستیم تا از این طریق بر محیط کار و عوامل بروز حادثه نظارت داشته باشیم.


 
به گفته وی از 75 کمیته حفاظت درسال 90 هم اکنون به 2415 کمیته حفاظت فنی و بهداشتی کار رسیده‌ایم.


 
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، با اشاره به اینکه موضوع دیگر در سالم‌سازی محیط کار و پیشگیری از حوادث موضوع بیمه است تصریح کرد: موضوع بیمه در کشور تاریک و غیر عادلانه طراحی شده است و تامین اجتماعی عدالت بیمه‌ای ندارد چرا که هم کارفرمایان کارگاه‌های ایمن و هم کارگاه‌های ناامن نرخ 20 درصد را برای بیمه می‌پردازند.


 
وی افزود: از این رو با توجه به اینکه باید جهت افزایش انگیزه برای سالم سازی محیط کار عدالت بیمه‌ای داشته باشیم طرحی را تحت همین عنوان به وزیر کار تقدیم کردیم تا هم هزینه‌ بیشتر بر بودجه دولت تحمیل نشود و هم ضایعات انسانی کاهش یابد.


 
وی اظهار داشت: تهران جزء 7 استان کشور از جهت ترکیب مسئولان ایمنی کانون انجمن صنفی ایمنی محیط کار است که امیدواریم در فرهنگسازی تلاش کند.


 
لطفی نژاد گفت: در بازرسی محیط کار شاخص های جدیدی را برای کمیته های برتر استان تهران منظور کردیم که شرکت پارس‌خودرو با عنوان یکی از کمیته‌ها اعلام شد.

 

باشگاه خبرنگاران،

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار