کد خبر: ۳۱۷۶۱
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۲
مدیرعامل تامین اجتماعی:
هموطنان خارج از کشور که امکان حضور در ایران ندارند می توانند با معرفی وکیل خود برای انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه اقدام کنند.

صنعت بیمه - مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از پوشش بیمه‌ای همه اتباع ایرانی شاغل در فعالیت‌های مختلف و یا غیرشاغل خارج از کشور که فاقد نظام بیمه‌ای نزد سایر صندوق ها هستند، خبر داد.


سید تقی نوربخش در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: هموطنان خارج از کشور که امکان حضور در ایران ندارند می توانند با معرفی وکیل خود برای انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه اقدام کنند.


وی با اشاره به اینکه حداکثر سن پذیرش تقاضا برای مردان و زنان در زمان ثبت نام 50 سال تمام است، افزود : چنانچه سن متقاضی در زمان ثبت تقاضا بیش از سن مذکور باشد، پذیرش درخواست وی منوط به دارابودن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مدت مازاد سنی مقرر خواهد بود.


مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت : پذیرش درخواست آن عده از متقاضیانی که قبل از تاریخ ارائه تقاضا حداقل دارای 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه باشند از اعمال شرایط سنی مقرر معاف خواهند بود.


وی افزود : وکیل متقاضی با ارائه وکالتنامه قانونی (تنظیمی در دفتر اسناد رسمی کشور) و یا وکالتنامه ای که به تایید نمایندگی سیاسی، کنسولگری و یا وابسته کار جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت متقاضی رسیده باشد، می‌تواند برای ارائه تقاضا، انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه متعلقه اقدام کند.


نوربخش با بیان اینکه حق بیمه ای که هموطنان ساکن خارج از کشور می پردازند مانند ایران است، گفت : متقاضیان استفاده از بیمه تامین اجتماعی میتوانند با پرداخت حق بیمه مقرر شامل بیمه بازنشستگی و فوت با نرخ حق بیمه 16 درصد (14 درصد سهم بیمه شده + 2 درصد سهم دولت) و یا بیمه بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت با نرخ حق بیمه 20 درصد (18 درصد سهم بیمه شده + 2 درصد سهم دولت) از تعهدات قانونی مربوطه بهره مند شوند.


وی افزود: بیمه شدگان از مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی، فوت و درمان حسب شرایط مقرر در قانون تامین اجتماعی برخوردار می شوند .


مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی انجام معاینه پزشکی با هزینه شخصی را برای تمامی متقاضیان بیمه بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت با نرخ 20 درصد الزامی دانست و گفت : چنانچه این افراد ازکارافتاده کلی شناخته شوند تنها می توانند در قبال حمایت های بیمه بازنشستگی و فوت با نرخ 16 درصد مشمول مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار گیرند.


وی گفت: مبنای پرداخت حق بیمه متقاضیانی که در تاریخ ارائه تقاضا کمتر از 5 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند به انتخاب وی بین 1،5 برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تا حداکثر دستمزد شاغلین خواهد بود.


مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود : اطلاعات و فرم های مورد نیاز در سامانه سازمان تامین اجتماعی به آدرس www.tamin.ir در دسترش متقاضیان قرار دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار