کد خبر: ۳۷۲۴
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۱ - ۱۲:۴۵
یک فعال کارگری خواستار شد
غلامرضا توکلی از سازمان تامین اجتماعی خواست تا به منظور از بین رفتن ابهام و نگرانی در جامعه کارگری سرفصلها و بندهای مورد نظر در قانون تامین اجتماعی را که درصدد اصلاح یا تغییر آنها است به طور مشخص اعلام کند.

صنعت بیمه -  مشاور کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران کشور از سازمان تامین اجتماعی خواست تا به منظور از بین رفتن ابهام و نگرانی در جامعه کارگری سرفصلها و بندهای مورد نظر در قانون تامین اجتماعی را که درصدد اصلاح یا تغییر آنها است به طور مشخص اعلام کند.

 

 

غلامرضا توکلی در گفت وگو با خبرنگار تعاون و اشتغال ایسنا، اصلاح قانون تامین اجتماعی را تکلیفی در قانون برنامه پنجم دانست و از اقدام مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی برای اصلاح قانون تامین اجتماعی استقبال کرد.

 

 

وی گفت: سخنان مدیرعامل سازمان تاکید بر اجرای این تکلیف قانونی است و عمل به تکلیف قانونی را باید به فال نیک گرفت.

 

 

توکلی در عین حال تصریح کرد: موضوعی که در روزهای گذشته کارگران را دچار سردرگمی کرده و به ابهام جامعه کارگری منجر شده این است که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به طور روشن و مشخص اعلام نکرده است که کدام فصل و ماده و تبصره از قانون تامین اجتماعی اصلاح خواهد شد.

 

 

مشاور کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران کشور ادامه داد: آنچه برای جامعه کارگری اهمیت دارد این است که اصلاحات مدنظر مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی چیست و درصدد است تا کدام نارسایی‌ها را اصلاح و نقیصه‌ها را برطرف کند.

 

 

این فعال کارگری با طرح این پرسش که هدف از اصلاح قانون تامین اجتماعی چیست؟ افزود: طبعا کارگران مایلند بدانند که این اصلاحات چه سمت و سویی دارد و به کدام نیاز از نیازهای موجود پاسخ می دهد.

 

 

توکلی گفت: به باور بسیاری از صاحب‌نظران و کارشناسان، قانون تامین اجتماعی یکی از قوانین جامع و کاملی است که اگر به درستی اجرا شود نیازهای بیمه‌ای و درمانی کارگران را به خوبی پاسخ می‌دهد اما متاسفانه مشکلاتی در راستای حمایتهای بیمه‌ای و درمانی از کارگران در این قانون به وجود آمده است.

 

 

وی افزود: یک سری آیین‌نامه، بخش‌نامه و دستورالعمل از سوی تصمیم گیرندگان در سازمان تامین اجتماعی صادر شده است که به جای قانون تامین اجتماعی قرار داده شده و ملاک عمل و پاسخ به نیازها و مشکلات بیمه شدگان قرارگرفته است در حالی که که هیچ سنخیتی با قانون ندارد و به جای ایجاد بستر برای نهادینه شدن قانون و انطباق آن، سلایق و تمایلات تهیه کنندگان به عنوان مقررات در آن‌ گنجانده شده است.

 

 

به اعتقاد این فعال کارگری مهمترین موضوعی که در اصلاح قانون تامین اجتماعی و دیگر قوانین حمایت از نیروی کار موجب دغدغه جامعه کارگری شده این است که به نام اصلاح قانون، حمایت‌های قانونی از کارگران کمرنگ و تضعیف می‌شود و کارگران بیم آن را دارند که در اصلاح قانون تامین اجتماعی نیز همین روند دنبال شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار