کد خبر: ۴۷۹۰
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۱ - ۲۰:۰۴
بانک اطلاعات اعتباری خریداران کشورهای اسلامی با مشارکت صندوق ضمانت صادرات تاسیس شد.

صنعت بیمه - بانک اطلاعات اعتباری خریداران کشورهای اسلامی با مشارکت صندوق ضمانت صادرات تاسیس شد.

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل صندوق ضمانت صادرات، سومین مجمع عمومی اتحادیه بیمه گران اعتبار و سرمایه گذاری کشورهای اسلامی (اتحادیه امان) با حضور نمایندگان 17 کشور اسلامی از 30 آبان تا 2 آذر 1391 در مالزی برگزار شد.

 

صندوق ضمانت صادرات ایران، به عنوان عضو موسس و هیات مدیره اتحادیه امان، حضور موثری در این اتحادیه ایفا می‌نماید که در ادامه دستاوردهای این نشست در گفت‌وگو با کاظم دوست حسینی مدیرعامل و رییس هیات مدیره صندوق مورد بررسی گرفته است.

 

تشریح ابعاد و اهداف اتحادیه امان و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در آن اتحادیه امان (AMAN UNION) به عنوان اتحادیه بیمه‌گران اعتبار و اتکائی کشورهای اسلامی، فعالیت خود را از سال 2009 آغاز نمود.

 

این اتحادیه، نخستین مجمع تخصصی است که موسسات اعتبار صادرات و سرمایه‌گذاری را در جهان اسلام زیر یک چتر قرار داده و هدف آن پیشبرد همکاری میان صندوق‌های ضمانت صادرات در کشورهای عضو است.

 

در حال حاضر این اتحادیه 17 عضو کامل و 2 عضو وابسته و 6 عضو ناظر دارد.

 

صندوق ضمانت صادرات ایران از ابتدای تشکیل اتحادیه به عنوان عضو موسس حضور فعالی در آن داشته و با توجه به حجم عملکرد و توان کارشناسی بالا با اکثریت آرا به عنوان عضو هیات مدیره اتحادیه انتخاب شده است.

 

 

دستاوردهای سومین مجمع عمومی اتحادیه امان

در سومین گردهمایی سالانه مجمع عمومی این اتحادیه که به میزبانی اگزیم بانک مالزی و با حضور بیش از 80 شرکت کننده برگزار شد، گزارش عملکرد سال 2011 اعضا مورد بررسی قرار گرفت.

 

در مجموع موسسات عضو اتحادیه توانسته‌اند ۱۷.۴ میلیارد دلار از صادرات و سرمایه گذاری کشورهای متبوع خود را در این سال تحت پوشش قرار دهند که در مقایسه با ۱۵.۰۶میلیارد دلار سال 2010، افزایش ۱۷.۶ درصدی نشان می‌دهد.

 

این میزان پوشش، حمایت قابل توجهی از تجارت کشورهای اسلامی با یکدیگر و سایر کشورهای جهان به حساب می‌آید.

 

صندوق ضمانت صادرات ایران با ارائه ۱.۱۷ میلیارد دلار پوشش در سال 2011 میلادی، بعد از اگزیم بانک ترکیه و اگزیم بانک مالزی، رتبه سوم حجم پوشش بیمه‌ای را در میان کشورهای عضو این اتحادیه کسب نموده است.

 

صندوق ضمانت صادرات ایران همچنین با کسب 14 میلیون دلار حق بیمه و کارمزد، پس از اگزیم بانک ترکیه، رتبه دوم و بر اساس حجم خسارت پرداختی، رتبه اول اتحادیه را در اختیار دارد.

 

 

مهمترین نتایج نشست سوم اعضای اتحادیه امان

در این نشست علاوه بر ارائه گزارش عملکرد اعضا،  اتحادیه و انتظارات آنها، جلسات بحث و بررسی در خصوص آخرین تحولات حوزه بیمه اعتبار صادراتی و نیز اثرات بحران اعتباری کنونی در جهان بر فعالیت اعضای اتحادیه برگزار شد و سخنرانان ویژه‌ای از موسسات بین المللی همچون «موسسه چندجانبه ضمانت سرمایه گذاری» (MIGA)، وابسته به بانک جهانی حضور داشتند.

 

مهمترین دستاورد این نشست، تاسیس بانک اطلاعاتی مشترک خریداران در کشورهای عضو بود که صندوق ضمانت صادارت ایران یکی از طراحان و بانیان تشکیل آن به شمار می‌رود. راه اندازی نهایی این بانک اطلاعاتی در اوایل سال آینده میلادی کلید خواهد خورد.

 

دیتابیس(پایگاه اصلی داده‌ها)  اطلاعات اعتباری اتحادیه امان، اولین دیتابیس از این نوع در حوزه کشورهای اسلامی است، که می‌تواند کمک شایانی به تجارت سالم و کم ریسک در میان این کشورها نماید.

 

بی‌شک تاسیس این دیتابیس، در حل مشکل اعتبارسنجی شرکتهای فعال در کشورهای اسلامی کمک شایانی خواهد نمود.

 

در این میان، صندوق ضمانت صادرات ایران با توجه به عضویت در هیات مدیره و نیز عضو فعال کمیته دیتابیس اطلاعات اعتباری در سیاست گذاریهای آتی این اتحادیه مشارکت موثری دارد و حافظ منافع کشور در این حوزه خواهد بود.

 

پیش‌بینی می‌شود، با توجه به مشارکت اعضا و سایر موسسات بین المللی در ارائه اطلاعات اعتباری به این دیتابیس، اطلاعات بیش از یک میلیون شرکت و موسسه مالی در بدو شروع دراختیار کاربران قرار گیرد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار