کد خبر: ۵۰۴۴۴
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۶
کارشناسان بر این باورند که فضای گسترده ای برای رشد بازار بیمه درمان خاورمیانه وجود دارد اما این اتفاق روی نمی دهد تا زمانی که تغییرات در سطح دولتی روی دهند.
بیمه درمان در منطقه خاورمیانه از شرایط بسیار خوبی برای رشد برخوردار است.

به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از ایشا اینشورنس ریویو، کارشناسان بر این باورند که فضای گسترده ای برای رشد بازار بیمه درمان خاورمیانه وجود دارد اما این اتفاق روی نمی دهد تا زمانی که تغییرات در سطح دولتی روی دهند.

در این گزارش آمده است که امارات متحده عربی و عربستان سعودی دو کشوری در شورای همکاری خلیج فارس هستند که بازار بیمه درمان شان از سریع ترین رشد منطقه ای برخوردار است چرا که از قوانین یکسان جهانی تبعیت می کنند.

"مسعود الزاروکی" رئیس بخش توسعه تجاری علوم طبیعی کویت در این باره می گوید: در طول سال های گذشته هم عربستان و هم امارات رشد متمادی را تجربه کرده اند چرا که این دو کشور در دهه های گذشته به سمت اجرا و همگامی با قوانین جهانی حرکت کرده اند.

او ادامه می دهد: من به شدت بر این باورم که در بازار قطر و کویت نیز فرصت ها و ظرفیت های فراوانی برای رشد سریع بازار بیمه عمر وجود دارد چرا که اخیرا تغییرات خوبی اجرایی شده است.

پیش از این در خبرها آمده بود که با توجه به بهبود امکانات و خدمات بهداشت و درمان در خاورمیانه، انتظار می رود ارزش صنعت بیمه درمان خاورمیانه تا سال 2025 به سقف 60 میلیارد دلار برسد. تورم افسارگسیخته هزینه های درمانی و دسترسی نامطلوب به خدمات درمانی از موارد آزاردهنده در فضای کنونی هستند.

در حال حاضر بیمه های درمان 53.3 درصد از تولید ناخالص ملی در عربستان، 25.2 درصد از تولید ناخالص ملی در اردن و 24.7 درصد از تولید ناخالص ملی در امارات متحده عربی را شامل می شوند. این در حالی است که این رقم در دیگر کشورهای خاورمیانه مانند بحرین، تونس، مراکش و مصر به ترتیب به 22.5، 14.5، 11.4 و شش درصد از تولید ناخالص ملی را در بر می گیرند.

كارشناسان بر این باورند كه به رغم تمامی مسائل، تحولات سیاسی منطقه تغییر بسیار جدی روی بازارهای بیمه محلی ندارد و از سوی دیگر، شرایط مناسبی برای سرمایه ‌گذاران خارجی به وجود آمده تا با اجرای طرح ‌های جدید، بحران بیمه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را حل و سودی مناسب را نیز كسب كنند.

طبق این گزارش، ظرفیت بازار قطر در حال گسترش است هرچند که به صورت مقطعی با موانع بسیاری مواجه شده بود. در سال 2013 میلادی دولت قطر برنامه سراسری را برای اجباری کردن بیمه درمان آغاز کردند اما این برنامه در ماه دسامبر متوقف شد. اکنون شهروندان قطری باید بیمه نامه های جدید خود را از بیمه گران خصوصی خریداری کنند البته اگر همچنان دوست دارند تحت پوشش قرار داشته باشند.

الزاروکی می گوید: در همین حال کویت گام های اصلی و جدی را به سمت بیمه درمان جهانی برداشته است. اخیرا وزارت بهداشت این کشور اجازه داده است تا پوشش های درمان توسعه پیدا کنند. این برنامه به ویژه در پایتخت این کشور اجرایی شده است؛ جایی که دولت دو اولویت اصلی و مهم خود را با هدف توسعه سیستم درمان کویت برای ثبات بیشتر عملی کرده است.

این کارشناس بیمه بر این باور است که برای ادامه رشد بازار بیمه درمان در خاورمیانه قانونگذاران باید سرمایه گذاران را تشویق کنند تا بر حرکت در مسیر مراقبت های بهداشتی متمرکز شوند. همچنین دولت ها در این منطقه و خلیج فارس باید با تخصصی کردن بازار از شرکت های فعال در این بخش حمایت کنند. با نگاه به بخش های خصوصی باید مدل ها و الگوهای جدیدی برای رشد و تغذیه مالی سیستم درمان در نظر گرفته شود تا اقتصاد محلی نیز توسعه یابد.


نام:
ایمیل:
* نظر: