کد خبر: ۵۲۹
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۱ - ۰۹:۴۳
بیمه های مهندسی یک نوع فعالیت بیمه در رشته بیمه های بازرگانی است که اولین بار در انگلستان شروع شد. حدود اواسط قرن نوزدهم استفاده از دیگهای بخار در بخش صنعت در انگلستان باعث بروز انفجارهایی گردید که صدمات و خسارتهای جانی و مالی شدیدی را به اشخاص وارد آورد.

تاریخچه:

بیمه های مهندسی یک نوع فعالیت بیمه در رشته بیمه های بازرگانی است که اولین بار در انگلستان شروع شد. حدود اواسط قرن نوزدهم استفاده از دیگهای بخار در بخش صنعت در انگلستان باعث بروز انفجارهایی گردید که صدمات و خسارتهای جانی و مالی شدیدی را به اشخاص وارد آورد.

تعدادی از استفاده کنندگان از دیگهای بخار در سال 1854 میلادی در شهر منجستر انگلستان گرد هم آمدند و راههای پیشگری از انفجار و کاهش اثرات زیانبار اقتصادی آن را بررسی کردند تا نهایتا منجر به تاسیس اولین شرکت بیمه مهندسی به نام شرکت دیگهای بخار در سال 1854 م گردید. در سایر کشورها مانند آلمان و سوئیس بیمه های مهندسی با بیمه شکست ماشین آلات در سال 1900م شروع شد.

بیمه های مهندسی با رشته های جدید بیمه ای بعدا تکامل پیدا کرد و اختراعات و توسعه تکنولوژی و صنعت گام به گام وضعیت بیمه های مهندسی را بهبود بخشید.

در ایران از اوایل دهه 1340 با همکاری شرکتهای مختلف از جمله مهمترین و موثرترین آنها شرکت بیمه اتکایی مونیخ ری Munich Re که یکی از معتبرترین شرکتهای بیمه اتکایی در دنیا محسوب می شود شروع شد.

بطوریکه بیمه نامه هایی که هم اکنون در ایران معمول و رایج است و از طرف شرکتهای بیمه مختلف ارائه می گردد ترجمه شده بیمه نامه های این شرکت می باشد.

اینک به شرح مختصری از بیمه نامه های رایج و معمول در این رشته می پردازیم:

بیمه مهندسی

1-بیمه تمام خطر پیمانکاران : (Contractors all risk insurance(C.A.R

موضوع مورد بیمه : کلیه پروژه های بخش ساختمان مانند راهسازی ، ساختمان کارخانجات ، سیلوها ، خطوط و ایستگاه راه آهن ، باند و ترمینال فرودگاهها ، ساختمانهای مسکونی ، اداری ، تجاری ، پزشکی ، آموزشی ، ورزشی ، انواع موج شکن ها ، آب شکن در داخل دریا، پلها، سدها، تونلها، سیستمهای آبیاری و زهکشی و خطوط انتقال آب ، کانالها ، بندرگاهها و ... تحت پوشش این بیمه نامه قرار می گیرد.

حدود پوشش بیمه ای ارائه شده در این بیمه نامه عبارتست از هر گونه زیان یا خسارت فیزیکی ناگهانی و غیرقابل پیش بینی که در محل اجرای پروژه به اموال بیمه شده وارد آید. بطور کلی خسارتهای ناشی از وقوع حوادث زیر تحت پوشش است :

سیل ، طغیان آب ، برف ، باران ، بهمن ، آتشفشان ، طوفان ، زمین لرزه ، نشست ، لغزش زمین و صخره ، سرقت با شکست حرز ، اجرای ناصحیح کار ، سهل انگاری ، اعمال توام با سوءنیت و همچنین خسارت وارد به مصالح ساختمانی، ماشین آلات ساختمانی و لوازم و تجهیزات ساختمانی در حین حمل و نقل در محدوده اجرای پروژه ، انبارداری ، در طول مدت بیمه نامه ، پیاده و سوار نمودن ماشین آلات.

2-بیمه تمام خطر نصب (Erection all risk insurance (C.A.R

بیمه نامه تمام خطر نصب جنبه های مشترک بسیار زیادی با بیمه نامه تمام خطر مقاطعه کاری دارد در واقع شرایط هر دو بیمه نامه تقریبا مشترک می باشد و تنها در موارد اندکی اختلاف دارند.

هدف اصلی این بیمه نامه ارائه تامین جامع و کامل در مقابل خطرات مربوط به نصب ماشین آلات و تجهیزات و همچنین نصب هر گونه سازه با اسکلت فلزی می­باشد.

موضوع مورد بیمه : نصب ماشین آلات ، دستگاهها و قطعات منفصله از قبیل توربینها ، ژنراتورها ، دیگهای بخار ، کمپرسورهای درون سوز ، موتورهای الکتریکی ، ترانسفورماتورها ، مبدلها ، کلیدهای اتوماتیک ، ماشین های ابزار ، پمپ ها، جرثقیلها ، تسمه ها و کابلهای نقاله ، دستگاههای چاپ ، نصب کارخانجات کاغذ سازی و نساجی ، خطوط هوایی انتقال نیرو ، خطوط لوله ، مخازن و پلهای فلزی نیروگاهها ، کارخانجات فولادسازی و تهیه مواد شیمیایی و ..

لازم به توضیح است که در بسیاری از موارد اجرای پروژه نصب ، نیاز به انجام برخی علمیات ساختمانی دارد ، در اینگونه موارد بخش ساختمان نیز تحت پوشش قرار می گیرد.

بیمه نامه های پیمانکاری و نصب دارای دو بخش می باشد که بخش 1 آن مربوط به خسارت مالی وارد به پروژه در حال اجرا می باشد و بخش 2 آن خسارتهای وارد به اشخاص ثالث را تحت پوشش قرار می دهد.

حدود پوشش بیمه ای : بدلیل ماهیت بیمه نامه تمام خطر نصب علاوه بر پوششهای ذکر شده در بیمه نامه تمام خطر پیمانکاری خسارتهای ناشی از خطرهای : آتش سوزی ، انفجار ، صاعقه ، سقوط اجسام ، اتصال کوتاه ، جرقه زدن ، ولتاژ بیش از حد ، فشار یا خلاء بیش از حد ، از هم گسیختن در اثـر نیــروی گریز از مــرکـــز تحت پوشش بیمه قرار دارد.

3-بیمه نامه ماشین آلات پیمانکاری (Contractors plant & machinery (C.P.M

این نوع بیمه نامه ، ماشین آلات ساختمانی را در طول مدت به کارگیری آنها در اجرای پروژه های عمرانی و صنعتی پوشش می دهد. مدت این بیمه بطور معمول یک ساله می باشد مگر همراه با بیمه نامه مقاطعه کاری و نصب تحت پوشش قرار گرفته باشد.

در این صورت مدت برای هر دو بیمه نامه یکیست. مورد بیمه در این بیمه نامه عبارتست از : ماشین آلات سنگین راه سازی مانند بلدوزر ، گریدر ، غلطک ، جرثقیل اعم از ثابت و متحرک و ... دستگاههای ساکن و متحرک مانند : تجهیزات ساختمانی متحرک ، چه خودکار و چه غیرخودکار ، دستگاه آماده سازی بتن و تسمه های نقاله ، تجهیزات و ماشین آلات تولید نیروی بــرق و هـوای فشرده.

4-بیمه نامه سازه های تکمیل شده (Civil engineering completed risks (C.E.C.R

مالکان پروژه های بزرگ راه و ساختمان ، همواره بدنبال پوشش بیمه جامعی بوده اند که بتواند پروژه های تکمیل شده عمرانی را در مقابل خطرهای طبیعی و غیره پوشش دهد اهم سازه هایی که می توانند تحت پوشش این بیمه نامه قرار گیرند عبارتند از : جاده ها ، باندهای فرودگاه ، پلها ، تونلها ، سدها ، کانالها ، بندرگاهها ، شبکه های آبیاری، مخازن ذخیره آب ، شبکه ها و سیستم های فاضلاب. نکته قابل توجه اینکه با عنایت به نوع مورد بیمه های یاد شده این بیمه نامه نباید جانشین و یا رقیب بیمه آتش سوزی تلقی گردد.

این بیمه نامه خسارتهای فیزیکی ناگهانی و غیرقابل پیش بینی که نیاز به تعمیر و یا تعویض مورد بیمه داشته باشد تحت پوشش قرار می دهد.

خطرهای تحت پوشش عبارتند از : تصادم وسایط نقلیه زمینی ، آبی ، هوایی و یا سقوط اجسام ، زمین لرزه ، امواج عظیم دریا در اثر آتشفشان، طوفان ، سیل یا طغیان آب ، نشست زمین ، لغزش زمین و صخره ها یـــا هر گونه حرکت دیگر زمین ، یخبندان ، یخ و برف ، خرابکاری عمدی ، آتش سوزی ، صاعقه و انفجار.

5- بیمه فساد کالا (محصول) یا بیمه فساد کالا در سردخانه (Deterioration of stock insurance (D.O.S

هدف از ارائه این بیمه پاسخگویی به نیاز اشخاصی است که کالای خود را در سردخانه ها انبار نموده و در قبال فساد کالایشان دراثر شکست ماشین آلات سرد کننده خواستار پوشش بیمه می باشند بدین معنی چنانچه حادثه ای موجب از بین رفتن یا خسارت وارد به تجهیزات سردکننده بشود و غرامت ناشی از آن تحت شرایط بیمه شکست ماشین آلات قابل جبران باشد.

فساد محصول در اثر چنین حادثه ای تحت پوشش خواهد بود لازم به ذکر است که بیمه فساد کالا مکمل پوشش ارائه شده در بیمه (شکست) ماشین آلات و اخذ آن جز در ارتباط با بیمه ماشین آلات موردی ندارد.

این بیمه نامه برای موارد زیر مناسب می باشد:

الف – صاحبان سردخانه

ب- استفاده کنندگان (اجاره کنندگان ) سردخانه ها

ج- موسسات تولیدکننده محصولات کشاورزی

د- فروشندگان عمده میوه و سبزیجات

هـ - صنایع و فرآورده های گوشت و ماهی

ز- تولید کنندگان مواد لبنی

ر – صنایع شیمیایی و داروسازی

6- بیمه تجهیزات الکترونیک

کلیه وسایل و تجهیزات الکترونیکی که در رشته های مختلف صنعت ، پزشکی ، تجارت و خدمات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند . برخی از این انواع وسایل الکترونیکی که می تواند تحت پوشش بیمه نامه تجهیزات الکترونیک قرار گیرد به شرح زیر است:

الف – کامپیوترها و قسمت های خارجی آنها مانند صفحه کلید ، چاپگر ، واسطه ها ، صفحه نمایش ، قلم نوری و پلاتر و همچنین تجهیزات اضافی که برای بهره برداری مورد نیاز است مانند سیستم تهویه و ترانسفورماتور.

ب – کارت پانج ، نوارهای مغناطیسی و دیسک های نوری.

ج – تجهیزات پزشکی مانند دستگاه اشعه X ، تجهیزات دندانپزشکی ، آزمایشگاهی ، تشخیص طبی و غیره.

د- دستگاههای الکترونیکی مخابراتی مثل تلفنخانه مرکزی، دستگاههای تلکس ، تجهیزات ایستگاههای رادیو تلویزیون ، رادار ، سیستم ناوبری دریایی و هوایی.

بیمه مهندسی

هـ- وسایل فیلمبرداری ، دوربین ها ، ویدئو ، دستگاههای ضبط و پخش صدا.

و – ماشین های اداری ، مانند دستگاه فتوکپی ، کامپیوترهای شخصی و غیره.

مهمترین خطرهایی که می تواند تحت پوشش قرار گیرد عبارتند از :

آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار ، سیل ، طغیان آب و طوفان در مناطقی که در معرض مستقیم خطرات مذکور قرار دارند ، شکست در اثر عوامل الکترونیکی و مکانیکی در صورتی که خسارت مذکور در تعهد فروشنده یا تحت پوشش قرارداد نگهداری مورد بیمه باشد بیمه گر تعهدی در جبران خسارت نخواهد داشت. سقوط هواپیما ، دوده ، خوردگی، گرد و خاک ، رطوبت ، غبار ، خسارت عمومی بـه وسیلـــه کـارکنـان ، زمیــن لرزه ،ریزش کوه ، سقوط بهمن.

7-بیمه نامه شکست ماشین آلات (Machinery breakdown insurance (M.B.I

بیمه ماشین آلات برای کلیه موسسات بزرگ ، متوسط و کوچک صنعتی که بروز نقصی در ماشین آلات تولیدی آنها ممکن است عواقب سوءمالی و اقتصادی و بسیار شدیدی را برای موسسه به بار آورد ، دارای اهمیت زیادی می باشد.

موضوع مورد بیمه در این بیمه نامه عبارتست از : انواع دستگاهها و تجهیزات مکانیکی ، ادوات و ماشین آلات مولد نیروی برق (بویلرها ، توربین ها و ژنراتورها) ، تاسیسات شبکه های برق رسانی (ترانسفورماتورها ، تجهیزات برق فشار قوی و ضعیف ) ماشین آلات تولیدی و تجهیزات کمکی (ماشین های ابزار و ماشین های بافندگی ، ماشین آلات کاغذسازی ، پمپ ها ، کمپرسورها ، مخازن ، لوله ها ، تیوپها و ... ) و ... در این بیمه نامه خسارتهای ناشی از وقوع حوادث زیر تحت پوشش قرار دارد.

اشتباه در طراحی (محاسبات ، نقشه ها ، ترسیمات ، مشخصات فنی ) خطاهایی که در هنگام ساخت یا نصب ماشین آلات صورت می پذیرد معایب موجود در ریخته گری و مواد اولیه اشتباه در نحوه کارکردن با دستگاه ، عدم مهارت ، سهل انگاری ، اعمال توام با سوء نیت ، از هم گسیختگی در اثر نیروی گریز از مرکز ، اتصال کوتاه و سایر علل الکتریکی ، کمبود آب در بویلرها ، انفجار فیزیکــی ، طوفــان و یخبنــدان ، یــخ شنـــاور الکتریکی ، کمبود آب در بویلرها ، انفجار فیزیکی ، طوفان و یخبندان ، یخ شناور .

8-بیمه نامه عدم النفع ناشی از شکست ماشین آلات Machinery loss of profit insurance

موضوع بیمه عدم النفع ناشی از شکست ماشین آلات عبارتست از پوشش بیمه ای سود از دست رفته ناشی از وقفه در کار که در اثر حادثه قابل جبران تحت بیمه شکست ماشین آلات رخ داده باشد. اصطلاح حادثه ، هر خسارت فیزیکی ناگهانی غیرقابل پیش بینی وارد به ماشین آلات ذکر شده در جدول مشخصات است که لازمه اش تعمیر یا تعویض باشد.

علل ممکن برای چنین حوادثی عیب در ریخته گری و مواد ، طراحی غلط ، خطا در ساخت یا نصب ، اجرای ناصحیح کار ، عدم مهارت ، سهل انگاری ، خرابکاری ، کمبود آب در بویلرها، انفجار فیزیکی ، پارگی در اثر نیروی گریز از مرکز ، اتصال کوتاه یخ زدگی و یا هر علت استثنــاء نشــده دیگر.

مدت در بیمه‌های مهندسی (Period):

در بیمه های مهندسی برای پروژه های درحال احداث مدت بیمه نامه برخلاف سایر بیمه ها یکساله نبوده و بستگی بمدت قرارداد و جدول زمانبندی کار دارد، ضمناً ازآنجائیکه در قرارداد پروژه های درحال احداث مدتی نیز بابت دوره تضمین یا نگهداری که همان تحویل موقت پروژه به کارفرما میباشد درنظر گرفته میشود، دوره مذکور نیز بمدت زمان بیمه نامه افزوده میگردد ولی پوشش بیمه ای در این مدت تمام خطر نمیباشد. در بیمه های مهندسی برای دوره بهره برداری مدت بیمه نامه حداکثر یکسال میباشد که میتواند بسته به تقاضای بیمه گذار تمدید گردد.

فرانشیز در بیمه‌های مهندسی (Franchise / Deductible):

فرانشیز سهمی از خسارت است که برعهده بیمه گذار میباشد و رابطه ای معکوس با حق بیمه دارد و فلسفه وجودی آن عبارت است از:

1) نفع بیمه گذار در پیشگیری از خسارت برانگیخته شود.

2) خارج نمودن بیمه گر از تعهد خسارتهای جزئی که هزینه های اداری و کارشناسی آن زیاد میباشد.

3) عدم توقف فعالیت پروژه.

4) در مواقعیکه شناخت کافی از ریسک وجود نداشته باشد تنها با اعمال فرانشیز مناسب صدور بیمه نامه امکانپذیر خواهد بود.

فرانشیز در بیمه‌های مهندسی معمولاً به اشکال زیر تعیین میگردد:

الف) برای بیمه های دوره احداث (تمام خطر پیمانکاران و تمام خطر نصب) و نیز بیمه سازه های تکمیل شده ساختمانی:

حوادث طبیعی 10% هر خسارت، سایر حوادث 10% هر خسارت، بخش دو 20% هر خسارت با حداقل یک دویستم سرمایه مورد بیمه در هریک از بخشهای یک و دو.

ب) برای بیمه های دوره بهره برداری (سایر بیمه های مهندسی):

خسارات جزئی 10% هر خسارت با حداقل معمولاً یک دویستم سرمایه مورد بیمه و خسارت کلی 20% ارزش مورد بیمه.

تذکر: خسارت کلی درهنگامی است که کل سرمایه مورد بیمه از بین رفته یا هزینه نجات و تعمیرات آن بیش از سرمایه مورد بیمه گردد.

ج) در بعضی از بیمه‌های دوره بهره‌برداری یک فرانشیز زمانی نیز وجود دارد که در جای خود توضیح داده خواهد شد.

کلوزها در بیمه های مهندسی (Clause / Endorsement)

افزایش دهنده پوشش (با افزایش حق بیمه)

- کلوز 001 (SRCC)

- کلوز 003 (دوره نگهداری ساده)

- کلوز 004 (دوره نگهداری گسترده) و ...

کاهش دهنده پوشش (با کاهش حق بیمه)

- کلوز 009 (استثناء زلزله)

- کلوز 010 (استثناء سیل و طغیان آب(

- کلوز 012 (استثناء طوفان و باد) و ...

محدود کننده پوشش (افزایش حدود موجب افزایش حق بیمه خواهد شد)

- کلوز 005 (حد جدول زمانبندی)

- کلوز 109 (حد دپوی مصالح پایکار)

- کلوز 217 (حد کانال روباز) و ...

شرط گذارنده برای پوشش(برداشتن شروط موجب افزایش حق بیمه خواهد شد)

- کلوز 008 (رعایت آئین‌نامه مقاوم‌سازی در برابر زلزله)

- کلوز 107 (تضمین مربوط به کمپها و انبارها)

- کلوز 112 (تضمین مربوط به تجهیزات اطفای حریق) و ...


نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار