کد خبر: ۵۷۶
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۱ - ۲۲:۱۵

مدیر عامل بیمه البرز گفت: هم اکنون پژوهشکده بیمه در حال بررسی بیمه نامه زلزله و تعیین نرخ این رشته ای بیمه ای با در نظرگرفتن مناطق پرریسک و کم ریسک است.


  محمد ابراهیم امین در گفت‌وگو با خبرنگار بیمه آنلاین افزود: به محض پایان رسیدن روند مطالعاتی این بیمه نامه و محاسبه آن آیین نامه جدید به شرکت‌های بیمه ابلاغ خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه  فرهنگ سازی و سطح درآمدی مردم نقش بسیار مهمی را در فروش انواع بیمه نامه‌ها به خصوص بیمه نامه زلزله ایفاء می کند، اظهارداشت: متأسفانه در کشور مراجع مربوطه و به ویژه رسانه‌های جمعی تلاشی را در گسترش فرهنگ بیمه انجام نمی دهند که همین امر هر ساله بر عدم آگاهی مردم در خصوص انواع رشته‌های بیمه‌ای می افزاید.

امین افزود: در تمام دنیا صنعت بیمه درزمان حادثه حضور پیدا کرده و خسارت را پرداخت می کند که این امر تا حد قابل توجهی از بارمسئولیت‌های دولت می کاهد؛ اما در کشور ما بنا به دلایلی بیمه در حاشیه قرار داشته و فقط در چند بیمه نامه خاص خلاصه می‌شود.

مدیرعامل بیمه البرز در خصوص وظیفه شرکت‌های بیمه درتوسعه رشته‌های بیمه ای به ویژه‌ای بیمه نامه زلزله، گفت: شرکت‌های بیمه از طریق نمایندگان و بازاریابان خود اقدام به عرضه تمام رشته‌های بیمه‌ای می کنند اما این مردم هستند که باید خواستارخرید پوشش‌های بیمه ای از جمله بیمه زلزله باشند.

وی دررابطه با علل اقدام بیمه گذاران در فروش بیمه نامه زلزله در قالب بیمه‌های آتش سوزی، تصریح کرد: اصولاً شرکت‌های بیمه در زمان صدور بیمه نامه آتش سوزی که محتمل‌ترین خطر به شمار می‌آید به بیمه گذاران بسته‌‌ای را که شامل تمام پوشش‌های لازم حوادث طبیعی از جمله زلزله است را عرضه می‌کنند که دلیل این اقدام را باید عدم امکان فروش مجزای بیمه نامه زلزله عنوان کرد.

 

آیین نامه جدید بیمه نامه زلزله به زودی ابلاغ می‌شود

 

امین ضمن بیان اینکه شرایط عمومی بیمه نامه زلزله از جانب بیمه مرکزی و شورای عالی تعیین و به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌شود، تصریح کرد: هم اکنون پژوهشکده بیمه به همرا ه بیمه مرکزی در حال بررسی بیمه نامه زلزله و تعیین نرخ این رشته ای بیمه ای با در نظرگرفتن مناطق پرریسک و کم ریسک است.

به گفته این مقام ارشد بیمه البرز، مناطق مختلف کشور با توجه به شرایط جغرافیایی خود در احتمال وقوع زلزله نسبت‌های متفاوتی را به خود اختصاص داده‌اند که این نکته در بررسی آیین نامه جدید بیمه نامه زلزله مورد توجه قرار گرفته و قرار است برای مناطق مختلف کشور طبقه بندی ریسک صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر طبقه بندی‌ نرخ این بیمه نامه صورت گرفته و امید است با ابلاغ آن شرایط این رشته تا حد قابل توجهی بهبود پیدا کند.

 

البته امین متذکر شد، بیمه گذاران در شرایط فعلی مشکلی برای صدور بیمه نامه زلزله نداشته و در قالب بیمه نامه‌ای جامع شامل سیل و آتش سوزی با پرداخت حق بیمه‌ای ناچیز خدمات بیمه‌ای خود را به مشتریان ارائه می‌کنند.

 

مدیر عامل بیمه البرز در ادامه افزود: به محض پایان رسیدن روند مطالعاتی این بیمه نامه و محاسبه آن آیین نامه جدید به شرکت‌های بیمه ابلاغ خواهد شد.

 

نبود آماری دقیق از فروش بیمه نامه زلزله در نزد شرکت‌های بیمه

 

امین در رابطه با میزان صدور بیمه نامه زلزله توسط این شرکت بیمه نیز گفت: بیمه البرز بیمه نامه زلزله را به عنوان خطری طبیعی به فروش می رساند البته به صورت کلی تفکیک خاصی هم در خصوص میزان فروش این بیمه وجود ندارد، چراکه این رشته در قالب یک بیمه نامه به بیمه گذاران عرضه می‌شود.

 

وی اضافه کرد: در حال حاضر در هیچ شرکت بیمه‌ای به علت عدم فروش جداگانه بیمه نامه زلزله آمار دقیقی از میزان صدور بیمه نامه وجود ندارد و البته اگر این امر قابل تفکیک نیز باشد وظیفه آن بر عهده بیمه مرکزی است.

لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی همچنان در مرحله طرح است

امین به لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی که اخیراً در مجلس مطرح شده است اشاره کرد و گفت: در صورت تشکیل این صندوق هزینه دولت در حوادث غیر مترقبه کاهش خواهد یافت. به نحوی که می توان با واریز اعتبارات به صندوق و با کمک شرکت‌های بیمه تمام حوادث طبیعی را تحت پوشش قرار داد.

 

وی با بیان این که همچنان صنعت بیمه در کشور به عنوان یک رکن بزرگ پیشرفت اقتصادی تلقی نمی‌شود، گفت: هر ساله صنعت بیمه بر خلاف سایر کشورها که از پرداخت مالیات و عوارض معاف هستند، ملزم به پرداخت این هزینه‌ها است که همین امر در بروز مشکلات و عدم رشد این صنعت در نزد جامعه تأثیر ویژه‌ای دارد.

 

 

نام:
ایمیل:
* نظر: