کد خبر: ۵۷۷
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۱ - ۲۲:۱۸

به دنبال زلزله اخیر که در آذربایجان شرقی تلفات جانی و مالی بسیاری را به همراه داشت، یک کارشناس بیمه به تشریح جزئیات بیمه‌نامه زلزله پرداخت و از عدم آگاهی مردم از این بیمه‌نامه و ضعف اطلاع‌رسانی در این خصوص انتقاد کرد.

  کاظم طلایی در گفت‌وگو با خبرنگار بیمه آنلاین یکی از مهم ترین عوامل عدم تمایل مردم به خرید بیمه نامه زلزله و آتش سوزی را نخست اطلاع رسانی ضعیف مراجع مربوط در معرفی این بیمه نامه ها دانست واظهارداشت: به دلیل آنکه بیمه نامه‌های مذکور بازار تقاضای گسترده‌ای را در اختیار ندارند و مردم نیز بروز حادثه را در آینده برای خود امری محتمل می‌دانند تاکنون این پوشش‌ها نتوانسته به سبد خانوارها ورود پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه به همین دلیل شرکت‌ها بیمه نامه زلزله را درکنار بیمه آتش سوزی به بیمه گذاران عرضه می کنند، گفت: با خرید بیمه نامه زلزله بیمه گذاران در صورت بروز حادثه تمام هزینه‌های ساخت و بازسازی را تا سقف تعهدات خریداری شده پرداخت خواهند نمود.

طلائی افزود: متقاضیان این پوشش می‌توانند با در نظر گرفتن میزان دارائی خود اقدام به خرید این بیمه نامه کنند البته نرخ این رشته ثابت اما با توجه به دارائی افراد متفاوت است.

این کارشناس بیمه در خصوص سرمایه اولیه مورد نیاز برای خرید بیمه نامه زلزله، گفت: معمولاً برای ساختمان‌هایی که حدود 50 متر زیر بنا دارند 25 میلیون سرمایه اولیه بیمه زلزله تعیین می‌شود که البته این رقم به انضمام  لوازم منزل به طور مثال حدود 40 میلیون است.

وی اضافه کرد: معمولاً شرکت بیمه با دریافت لیست لوازم منزل و سرمایه اولیه ساختمان یک در هزار این مبلغ را که حدود 40 هزار تومان در سال خواهد شد را به عنوان حق بیمه زلزله برای بیمه گذار تعیین می‌نماید.

به گفته این کارشناس بیمه، با توجه به تخفیفاتی که بیمه گران در این حوزه برای بیمه گذاران خود در نظر می گیرند این رقم حتی کاهش و به 3 یا 4 هزار تومان در ماه نیز خواهد رسید.

طلائی ضمن بیان این نکته که سرمایه و اثاثیه منزل بیمه گذاران در حق بیمه سالانه بیمه نامه زلزله نقش کلیدی را ایفاء می‌کند در خصوص چگونگی فسخ معامله و دریافت حق بیمه این رشته بیمه‌ای بعد از گذشت چند سال، گفت: حق بیمه این رشته به صورت سالانه از بیمه گذاران دریافت می شود و البته زمان آن بستگی به درخواست بیمه گذارن در 5 یا 10 و یا حتی یک سال نیز منعقد خواهد شد.

وی اضافه کرد: به طور معمول این حق بیمه‌ها در پایان سال قابل برگشت نخواهند بود مگر آنکه خود بیمه گر با مشارکت قرار دادن بیمه گذاران خود در منافع شرکت، میزانی از حق بیمه‌ها را در زمان خاصی با قید عدم بروز حادثه بازپرداخت نماید. 

این کارشناس بیمه در رابطه با نحوه پرداخت خسارت بیمه گذاران از جانب بیمه گران در بیمه نامه زلزله هم افزود: دراین بیمه نامه معمولاً 15 روز بعد از تکمیل مدارک خسارت از جانب بیمه گران پرداخت می شود.

به گفته وی، برای پرداخت خسارت این بیمه نامه گواهی آتش نشانی و نظر کارشناسان ارزیاب مورد نیاز است و به محض تکمیل پرونده به بیمه گذاران ارائه خواهد شد .

 این کارشناس بیمه درادامه وجود ساختمان‌های چند طبقه  و عدم رضایت سایر ساکنین به خریداری بیمه نامه زلزله یکی ازعوامل رکود فروش این بیمه نامه در زندگی شهری دانست و تصریح کرد: علی رغم آنکه ساکنین می توانند با پرداخت مبلغی اضافی در زمان خرید ساختمان تحت عنوان "برداشت ضایعات" تا حد مطلوبی حوادث احتمالی را تحت پوشش قرار دهند اما رغبتی به خرید این بیمه نامه ندارند.

البته طلائی اختیاری بودن بیمه نامه زلزله را مهم ترین معضل این بیمه نامه عنوان دانسته و معتقد است لازمه توسعه این رشته وجود تقاضا از جانب بیمه گذاران است.

وی اضافه کرد: اگر دستگاه‌های مختلف راهکارهای مؤثری را برای خرید این بیمه نامه اتخاذ کنند در آینده مردم در صورت مواجهه با حوادث دچار مشکلات زیادی نخواهند شد.

این کارشناس بیمه با اشاره به اینکه در حال حاضر برخی از بخش‌های کشور همانند سیستم بانکی در کنار شرکت‌های بیمه تخفیفات مناسبی را به مشتریان بیمه نامه زلزله ارائه می نمایند، گفت: اما به واسطه آنکه این تسهیلات در چارچوب حداقل تعهدات شرکت‌های بیمه است باید از جانب بیمه گران توضیحات مناسبی به بیمه گذاران برای افزایش تعهدات به نسبت هزینه‌ها ارائه داده شود.

طلائی به احتمال بروز زلزله در تهران اشاره کرد و افزود: با این وجود باید بگویم تاکنون فقط 20 درصد بیمه نامه‌های زلزله از جانب مردم خریداری شده است. البته می توان با همکاری تمام دستگاه‌ها و عرضه گروهی این پوشش به همراه دریافت حق بیمه‌ای ناچیز این میزان تقاضا را افزایش داد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر عمده اطلاع رسانی‌ها در حوزه بیمه نامه شخص ثالث صورت می‌گیرد که اگر این امر هر چند هم اندک در خصوص بیمه نامه زلزله قرار می‌گرفت دیگر مردم با تکرار این نوع حوادث نگران چگونگی جبران خسارت نبودند.

به گفته وی شاید بروز حادثه اخیر آذربایجان شرقی فرصتی باشد برای معرفی این بیمه نامه و پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی در آینده.

وی بیان اینکه صدور بیمه نامه‌های انفرادی زلزله در ازای حق بیمه‌های اندک برای شرکت‌های بیمه سودده نیست، تصریح کرد: باید بیمه زلزله و آتش سوزی به صورت گروهی خریداری شوند. زیرا به دلیل محتمل بودن بروز این حوادث مردم به صورت انفرادی تمایل چندانی به خرید آن ندارند.

نام:
ایمیل:
* نظر: