کد خبر: ۶۰۱۳۹
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷
پيش از اين گزارش شده بود بازار بیمه قطر در سال جاری میلادی با رشد بیش از پنج درصدی رو به رو خواهد بود اما اكنون مشخص نيست كه چه آينده اي در انتظار اين صنعت خواهد بود.

با تشديد بحران ميان 6 كشور عربي و قطر، يكي از مهمترين موسسه هاي اقتصادي جهان با انتشار گزارشي به دولت دوحه هشدار داد در صورت ادامه اين روند اقتصاد اين كشور در معرض ورشكستگي قرار مي گيرد.

گستردگي اين بحران به شدت به مدت زمان آن وابسته است اما ادامه اين بحران اقتصاد اين كشور و در ادامه صنايع ديگر مانند صنعت بيمه را به نابودي مي‌كشاند.

 به‌گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از منا اینشورنس ريويو ؛  موسسه اقتصادي و رتبه بندي "فيچ" با انتشار گزارشي نوشت: هرچند كه از هم اكنون نمي توان گفت كه بحران ديپلماتيك ميان قطر و هشت كشور عربي از جمله عربستان سعودي و امارات متحده عربي تا چه اندازه به اقتصاد اين كشور لطمه مي زند و

ماجرا از ۲۳ ماه مه شروع شد. وقتی که خبرگزاری رسمی قطر از قول "شیخ تمیم بن حامد آل ثانی" نوشت که ایران اهمیتی منطقه‌ای و اسلامی دارد و تشدید اختلافات با این کشور حکیمانه نیست. اما وزارت خارجه دوحه در بیانیه‌ای اعلام کرد که خبرگزاری "قنا" هک شده و سخنان منسوب به امیر این کشور جعلی هستند.

قطع رابطه شماری از کشورهای عربی با قطر، این کشور را در شرایط دشواری قرار داده است. این اقدام اقتصاد امارات متحده عربی، یکی از شرکای تجاری مهم قطر در منطقه را هم تحت تأثیر قرار داده است. تلاش‌های دیپلماتیک برای خاتمه دادن به اختلافات بین عربستان و قطر کماکان ادامه دارد اما عربستان و امارات بر شدت تحريم ها عليه اين كشور افزوده اند. "محمد آل ثانی"، وزیر خارجه قطر تحریم‌های از سوی عربستان و کشورهای متحد آن را نقض قوانین بین‌الملل دانست و خواستار رفع این سیاست ناعادلانه شد.

در لیستی که از سوی عربستان، مصر، امارات متحده عربی و بحرین منتشر شده، نام ۵۹ فرد و ۱۲ سازمان در رابطه با فعالیت‌های تروریستی ثبت شده است. عربستان و کشورهای متحدش قطر را متهم به حمایت مالی از سازمان‌های تروریستی می‌کنند. تحریم این افراد و سازمان‌ها نه تنها می‌تواند مسدود شدن حساب‌های بانکی آن‌ها را در پی داشته باشد، بلکه می‌تواند برای فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها در خارج از مرزهای کشور محدودیت‌هایی ایجاد کند.

پيش از اين در گزارش ها آمده بود كه رشد بازار بیمه قطر با نرخ ثابتی در سالهای گذشته ادامه داشته و انتظار می رود که این کشور در این زمینه از همسایگان خود پیشی بگیرد. پيش از اين گزارش شده بود بازار بیمه قطر در سال جاری میلادی با رشد بیش از پنج درصدی رو به رو خواهد بود اما اكنون مشخص نيست كه چه آينده اي در انتظار اين صنعت خواهد بود.

فيچ در ادامه گزارش خود آورده است، تصميم كنوني قطر مبني بر عدم تغيير سياست‌هاي خارجي اش به سرعت بر بازار اين كشور تاثير منفي نخواهد داشت و اما اگر اين مجادلات ادامه داشته باشد اقتصاد و معادلات مالي در قطر با مشكلات جدي روبه رو خواهند شد كه بسيار جدي است. با اين وجود در اين گزارش آمده است كه كاهش اعتبار مالي قطر به چند عامل وابسته است كه از جمله آنان مي توان به واكنش سياسي دوحه و حفظ ثبات سياسي داخلي اشاره كرد.

اين موسسه اعتباري آمريكايي بر اين باور است كه كشورهاي حاضر در اين بحران از طولاني كردن كشمكش‌ها خودداري خواهند كرد چرا كه در دراز مدت خطري براي اقتصاد قطر و ثبات منطقه به شمار مي رود. طبق اين گزارش، كاهش رشد اقتصادي قطر توازن منطقه اي را برهم خواهد زد و ادامه اين مجادله بر تمامي كشورهاي عرب تاثير مي گذارد.

صادرات گاز گاز طبيعي قطر به امارات از طريق خط لوله گاز دولفين نه تنها براي كشورهاي اين منطقه بلكه براي انتقال گاز در تمامي خطوط كشتيراني جهاني تاثير مي گذارد.

فيچ دريافته است كه ميزان سهام بانكي شهروندان غيرقطري در بانك هاي اين كشور (تقريبا 25 درصد) است كه در قياس با ديگر كشورهاي حوزه خليج فارس غيرقابل تصور است. بنابراين اگر به ناگهاني ارزش سهام آنان كاهش چشمگيري يابد، اين كشور مجبور به تزريق نقدينگي از طريق بانك مركزي قطر خواهد شد كه در نهايت بانك هاي فعال مجبور به عقب نشيني خواهند شد و اين عقب نشيني ورشكستگي به دنبال دارد.

اين موسسه آمريكايي در ادامه مي گويد، ما بر اين باوريم كه خواسته سياسي و اقتصادي قطر و خواسته مطلوب كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فاري، حذف و ناديده گرفتن قطر به طور كامل نيست و اين بدان معناست كه هر دو طرف مجادله براي كاهش تنش ها، راه حل مناسبي را خواهند يافت؛ هرچند كه اكنون و با تشديد تنش ها نمي توان به روي دادن چنين اتفاقاتي اميد داشت.

طبق اين گزارش، تنش بين قطر و كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس در گذشته نيز وجود داشته است. در ماه مارس سال 2014 ميلادي عربستان سعودي،‌بحرين و امارات متحده سفراي خود را به دليل حمايت اين كشور از گروه اخوان المسلمين فراخواندند؛ اين بحران هشت ماه ادامه داشت.


نام:
ایمیل:
* نظر: