کد خبر: ۶۰۲۱۴
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
ركود اقتصادي و افزايش فشارهاي مالي بدون شك بر بخش بيمه تاثير منفي بسياري خواهد گذاشت كه جبران آن به زمان طولاني تري نياز دارد.

تاثيرپذيري بيمه هاي تجاري در نتيجه تنش كنوني بين قطر و هشت كشور عربي به رهبري عربستان سعودي و امارات متحده عربي غيرقابل چشم پوشي نيست اما اكنون بسياري از بيمه گران فعال در اين كشور نگران سقوط بازار سهام و بازار املاك در اين كشور هستند.

  به‌گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از منا اینشورنس ريويو ؛ "اي.ام بست" موسسه رتبه بندي آمريكايي با انتشار گزارشي اعلام كرد كه باز بيمه قطر تحت نفوذ بيمه گران محلي است و به غير از شركت "بيمه قطر"، اكثر شركت هاي فعال در اين كشور تنها در يك بازار حضور دارند و با محدوديت هاي بيشماري براي سرمايه گذاري خارجي روبه رو هستند. همچنين به طور مشابه اكثر بيمه گران شوراي همكاري خليج فارس به دليل محدوديت در حق بيمه در قطر، بر بازارهاي داخلي خود متمركز شده اند؛ هرچند كه برخي از آنان ممكن است در داخل اين كشور نيز سرمايه گذاري كرده باشند.

دوشنبه هفته گذشته هفت کشور از جمله مصر، عربستان، امارات، بحرین، یمن و موریتانی روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع و دوحه را به حمایت از تروریسم متهم کردند. کویت و عمان هنوز روابطشان را با قطر قطع نکرده‌اند و اردن نیز سطح روابط دیپلماتیکش را با دوحه کاهش داده است. قطر اتهامات وارده درباره حمایت از تروریسم را تکذیب و تاکید کرده که برخی با نشر اکاذیب دنبال تحمیل سیاست‌های خود بر قطر هستند.

موسسه اقتصادي و رتبه بندي "فيچ" نيز چند روز پيش در گزارشي نوشت بود، هرچند كه از هم اكنون نمي توان گفت كه بحران ديپلماتيك ميان قطر و هشت كشور عربي از جمله عربستان سعودي و امارات متحده عربي تا چه اندازه به اقتصاد اين كشور لطمه مي زند اما ادامه اين بحران اقتصاد اين كشور و در ادامه صنايع ديگر مانند صنعت بيمه را به نابودي مي كشاند.

در گزارش اي.ام بست آمده است، در همين حال بسياري از بيمه گران در بخش اموال و بازار املاك قطر حضوري فعال دارند. اين فعالان بر اين باورند كه اين شرايط در نتيجه به ويژه در كوتاه مدت به بي ثباتي منجر مي شود و بيمه گران براي جبران ريسك هاي سرمايه گذاري و خطرها در عمليات هاي اجرايي به راه حل هاي فوري دست خواهند زد.

اين موسسه رتبه بندي مي گويد، بيمه گران قطري توازن مالي محكمي دارند چرا كه بيمه نامه ها با كمترين ريسك تنظيم مي شوند و ميزان ريسك مالس در بخش تجاري و ساخت و ساز بسيار كم است اما در عين حال تاكيد مي كند كه در كوتاه مدت اين بيمه گران با كاهش اعتبار مالي مواجه خواهند شد.

در اين گزارش تاكيد شده كه كاهش فعاليت هاي اقتصادي به دنبال تحريم هاي اقتصادي باعث خواهد شد تا بيمه گران در بخش اموال و بيمه هاي تجاري با محدوديت هاي بيشتري مواجه شوند؛ و اگر اين شرايط ادامه دار باشد، ركود اقتصادي و افزايش فشارهاي مالي بدون شك بر بخش بيمه تاثير منفي بسياري خواهد گذاشت كه جبران آن به زمان طولاني تري نياز دارد.

اي.ام بست بر اين باور است كه پول ملي قطر در برابر دلار آمريكا تحت فشار قرار مي گيرد و اگر دولت دوحه نتواند برنامه اي براي جلوگيري از كاهش ارزش ريال قطر اجرايي كند، اين فشار به تمامي سطوح تجاري نفوذ مي كند. تحليلگران بر اين باورند كه اين كشور با توجه به ذخاير غني گازي و درآمد حاصل از فروش آن مي تواند از بحران بكاهد.

طبق اين گزارش، منطقه خاورميانه و شمال آفريقا همواره با بحران سياسي و اقتصادي موقت و دائم مواجه هستند اما اين سطح از بحران كه از پنجم ژوئن آغاز شده تاكنون بي سابقه بوده است. اين در حالي است كه در شرايطي كه كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس از حوادث منطقه اي مصون نيستند، دو كشور امارات و قطر در طول سال هاي گذشته بالاترين و سريع ترين رشد اقتصادي را تجربه كرده اند.

از سوي ديگر، قطر در خصوص خیزش های مردمی و انقلاب های کشورهای شمال آفریقا نقشی تسریع کننده و در جهت حمایت از انقلاب ها داشت، در خاورمیانه برخی ملاحظات اساســی اين كشور مانع از اتخاذ رویکردی یکپارچه شــده است و در حوزه هایی مانند یمن و به خصوص بحرین به کنترل بحران، و در سوریه به تشدید بحران کمک کرده است. این مسائل باعث شــده اســت تا نقش آفرینی های قطر از ســطح یک کشــور کوچک فراتر برود و با افزایش بلندپروازی هــای آن حتی در اندازه قدرت های منطقه ای مانند ترکیه و عربســتان ســعودی مطرح شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: