کد خبر: ۶۰۴۲۸
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴
جمهوری ‌خواهان دست‌کم ۵۰ رای مثبت لازم دارند تا در جلسه رای‌ گیری سنا که قرار بوده هفته آینده باشد، این طرح تصویب شود.
 با گذشت چهار ماه از دوران رياست جمهوري دونالد ترامپ در آمريكا،‌ اختلاف و كشمكش ها بر سر بيمه درمان در اين كشور همچنان ادامه دارد.

 به‌گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از بی بی سی،‌ 6 سناتور جمهوری‌ خواه درباره طرح بیمه جدیدی که جمهوری‌ خواهان می خواهند جایگزین قانون بیمه بازمانده از "باراك اوباما" سلف ترامپ، شود تردید‌هایی مطرح کرده ‌اند و به این ترتیب آینده این طرح مبهم شده است.

طرح پیشنهادی سنا که در ۱۴۲ صفحه تدوین شده تقریبا مشابه طرحی است که شش هفته قبل در مجلس نمایندگان تصویب شد و قرار است جایگزین قانون بیمه اوباما، "اوباماکر" (قانون سلامت مقرون به صرفه) شود.

با این حال چهار سناتور جمهوری خواه با این استدلال که این طرح نقش دولت را در بیمه سلامت به اندازه کافی کاهش نمی دهد، نسبت به آن ابراز تردید کرده اند. 2 سناتور جمهوری خواه دیگر نیز از زاویه تاثیر منفی شدید این طرح بر قشرهای کم درآمد و قطع خدمات بهداشتی برای زنان ابراز نگرانی کرده اند.

با این که اکثریت سنا در اختیار جمهوری‌ خواهان است، اما با ۵۲ کرسی از ۱۰۰ کرسی، این یک اکثریت شکننده است که همراهی‌نکردن 2 سناتور کافی است تا طرح مورد حمایت این حزب در سنا از تصویب باز بماند.

طبق گزارش‌هاي منتشر شده،‌ هیچ سناتور مستقل یا دموکراتی از این طرح حمایت نکرده است و جمهوری ‌خواهان دست‌کم ۵۰ رای مثبت لازم دارند تا در جلسه رای‌ گیری سنا که قرار بوده هفته آینده باشد، این طرح تصویب شود.

اين طرح پیشنهادی، مالیات ثروتمندان و شرکت‌‌های بیمه و دارو را کم می‌ کند و به ازای آن، بودجه فراوانی از "مدیکید"، برنامه بیمه‌درمانی دولتی آمریکا برای فقرا و اغلب آمریکایی‌ های سالخورده در آسایشگاه‌ های سال‌مندان، کم می‌ کند.

باراک اوباما در یک یادداشت در صفحه فیس‌ بوکش نوشت که در هسته این طرح، یک "بدجنسی بنیادین" قرار دارد. او که طرح بیمه قابل ‌استطاعت را میراثی از خود می ‌داند، نوشته است طرح جايگزین پیشنهادی، "یک انتقال عمده ثروت از طبقه متوسط و خانواده‌های فقیر به نفع ثروتمندترین مردم آمریکا است".

در هفت سالی که از تصویب 'بیمه اوباما' گذشته است، حزب جمهوری ‌خواه مرتب به آن تاخته و وعده داده است که آن را "از شاخ و بن" می‌بُرد. ولی حالا با اختلاف‌های دو سر طیف جمهوری‌ خواهان، طرح پیشنهادی ‌شان برای یک بار دیگر نزدیک است که به دیوار بخورد.

مهمترین نقطه قوت قانون اوباماکر، برخورداری همه شهروندان آمریکا از بیمه سلامت است، در حالی که طرح های جدید جایگزین و مورد بحث در در سنا و مجلس نمایندگان نه تنها از چنین شمولی برخوردار نیست، بلکه بخش بزرگی از بودجه حمایتی دولت برای قشر فقیر و سالمندان را حذف می کند.

برخی ناظران می ‌گویند همان کاستی ‌ها، از جمله آسیب ‌پذیری‌ های قانون بیمه اوباما در مقابل قدرت دولت‌ های ایالتی و همچنین برآورده ‌نشدن تعداد لازم ثبت‌نام‌ کننده، خودش می ‌تواند به فلج‌ شدن این قانون ظرف ماه‌ های آینده منجر شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: