کد خبر: ۶۰۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۵
بازار بيمه چين بسيار قدرتمندتر از رقيب آسيايي خود يعني ژاپن است و دولت پكن درصدد رسيدن به ايالات متحده آمريكاست.
بازار بيمه چين با پشت سر گذاشتن بازار ژاپن، به زودي مي تواند عنوان دومين بازار بزرگ جهان را تصاحب كند.

به گزارش سايت تخصصي صنعت بيمه به نقل از اينشورنس ايشا نيوز، صنعت بيمه چين به زودي بازار بيمه‌ژاپن را به عنوان دومين بازار بزرگ جهان پشت سر مي‌گذارد؛ امري كه به باور كارشناسان در سال جاري ميلادي به وقوع خواهد پيوست.

اين در حالي است كه با توجه به آمارهاي منتشر شده، برخي از كارشناسان بر اين باورند كه اين پيشي گرفتن در حال حاضر روي داده است و بازار بيمه چين بسيار قدرتمندتر از رقيب آسيايي خود يعني ژاپن است و دولت پكن درصدد رسيدن به ايالات متحده آمريكاست.

تا چندي پيش بازار بیمه ژاپن دومین بازار بیمه ای دنیا بعد از ایالات متحده آمریکا است. این بازار بیش از 20 درصد از کل حجم حق بیمه جهان را به خود اختصاص داده است و این رقم در سال 1987 میلادی به 24 میلیارد دلار در هر دو بخش فعالیت بیمه ای عمر و غیرعمر رسید؛ اما قسمت اعظم حق بیمه متعلق به بیمه های عمر است که در کل جهان 3.7 درصد آن به ژاپن اختصاص دارد و این کشور را در رتبه نخست جای داده است؛ در حالی که در بخش بیمه های غیرعمر یا بیمه های اموال، ژاپن با دارا بودن 12 درصد از کل حق بیمه جهانی در جایگاه دوم پس از آمریکا که 46 درصد حق بیمه جهانی را دارد، جای گرفته است.

طبق گزارش های منتشر شده در این بازار ژاپن به عنوان دومین بازار با نخستین بازار جهانی که ایالات متحده است، فاصله زیادی دارد.

پيش از اين در گزارش دو شركت بزرگ بيمه در جهان "مونیخ ری" و شرکت "آلیانز" آمده بود که صنعت بیمه چین در سال گذشته میلادی تفریبا نیمی از بازار بیمه جهانی را به خود اختصاص داده بود؛ بازاری که طبق گزارش های اولیه با رشد 4.4 درصدی، ارزشی بالغ بر 3.89 تریلیون دلار داشت. این دو شرکت آلمانی بر این باورند که اگر صنعت بیمه چین را از معادلات بازار جهانی بیمه در سال گذشته حذف کنیم، این بازار تنها می توانست 2.7 درصد رشد کند. به گفته شرکت آلیانز، "تاثیر چین" بر بازار بیمه عمر جهان بی نظیر بوده است و به دنبال رشد این صنعت در این کشور آسیایی، بازار بیمه عمر جهان در سال گذشته شرایط خوبی را تجربه کرده است و با قطعیت می توان گفت که رشد ساده بیمه عمر در چین ایفاگر نقش اصلی بوده است.

در اين گزارش آمده است كه اگر اين اتفاق صورت بگيرد، باعث تعجب نخواهد بود چرا كه از زمان بحران مالي جهاني در سال 2008 ميلادي، بازار بيمه چين رشد سريع سالانه 16.8 درصد داشته است و اين در حالي است كه ژاپن به آرامي رشد 2.4 درصدي را تجربه كرده است.

اين در حالي است كه ژاپن در سال گذشته ميلادي سعي كرد تا بتواند فاصله به وجود آمده با چين را ترميم كند اما در سال جاري ميلادي، نه تنها نتوانست در پيشبرد اهدافش موفق شود، بلكه در اين مسير شكست هم خورد.

در گزارش "سوئيس ري" يكي از بزرگترين شركت هاي بيمه اتكايي جهان، آمده بود كه در سال گذشته ميلادي ژاپن به طور كل 471 ميليارد دلار حق بيمه ثبت شده داشته است؛ اين در حالي است كه اين رقم براي چين 466 ميليارد دلار بوده است. اما در شرايطي بدتر، چين در سال جاري ميلادي توانست 79 ميليارد دلار حق بيمه اضافه كسب كند اما ژاپن تنها به كسب 11 ميليارد دلار بسنده كرد.

طبق اين گزارش از سال 200 ميلادي، چين توانسته از لحاظ كسب حق بيمه ثبت شده در جهان، مقام شانزدهم جهان را به خود اختصاص دهد. اما با وجود تمامي اين پيشرفت ها پكن تا رسيدن به بازار ايالات متحده به عنوان بزرگترين بازار بيمه جهان راه طولاني را در پيش دارد. طبق گزارش هاي منتشر شده، آمريكا در سال گذشته ميلادي 79 تريليون دلار حق بيمه جمع آوري كرده است.

در همين حال، كارشناسان پيش بيني مي كنند كه در طول يك دهه آينده از هر سه دلار اضافه حق بيمه ثبت شده در جهان، يك دلار به بازار چين تعلق خواهد داشت و همچنين كارشناسان و تحليلگران بازار چشم انداز روشني را براي اين بازار متصور هستند. به باور آنان افزايش تقاضا در اين كشور براي خريد محصولات سرمايه گذاري، صنعت بيمه چين را به روزهاي طلايي رهنمون مي كند.

اين تحليلگران مي گويند، با بررسي دقيق آمارهاي منتشر شده مي توان با قطعيت گفت كه بازار بيمه چين در سال جاري، بازار ژاپن را پشت سر مي گذارد اما تا رسيدن به ايالات متحده آمريكا، پكن بايد بيشتر از گذشته در قوانين بيمه اي خود تجديدنظر كند.

از سوي ديگر، برخي بر اين باورند كه برگ برنده براي بيمه گران فعال در چين، تمركز بر كانال هاي توزيع ديجيتال است كه به شدت در سراسر اين كشور در حال رشد هستند و اگر اين روند با همين سرعت كنوني رشد كند، بدون شك بازار چين مي تواند سريع تر از آنچه انتظار مي رود فاصله خود را با بزرگترين بازار بيمه جهان يعني ايالات متحده كاهش دهد.


نام:
ایمیل:
* نظر: