کد خبر: ۶۱۹۸۰
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۶
گزارش روزنامه گاردین در اجرای روحاني کِر (طرح بيمه سلامت)
پايگاه نيمه دولتي فارس که به جناح مخالفان روحاني نزديک است، پارسال بيمه سلامت را در «آستانه سقوط» توصيف کرد زيرا به نوشته آن اين طرح کارشناسي نشده است و از بودجه لازم نيز برخوردار نيست.
به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از تارنماي روزنامه گاردين نوشت، طرح بيمه سلامت ايران ميليون ها نفر را که پيشتر تحت پوشش بيمه نبودند، بيمه کرده است، هر چند نگراني هايي درمورد تامين بودجه آن در بلندمدت نيز وجود دارد.
 
روزنامه انگليسي روز (دوشنبه) در آغاز گزارشي با عنوان «روحاني کِر (طرح بيمه سلامت)، موفقيت داخلي رئيس جمهور ايران که چندان به آن پرداخته نشده است»،افزود: وزير بهداشت دولت حسن روحاني رئيس جمهوري ايران در سه سال گذشته، حدود 11 ميليون ايراني از جمله آن دست از بيکاران و فقرا را که تحت پوشش بيمه خدمات درماني نبوده اند، بيمه کرده است.
گاردين در ادامه گزارش خود افزود: به موجب طرح بيمه سلامت، دولت ماهانه در ازاي هر فرد 380 هزار ريال حق بيمه پرداخت مي کند، در نتيجه عمده اين بيمه شدگان تنها بخش کوچکي از هزينه هاي درماني را متقبل مي شوند.
 
تخمين هاي اوليه، ثبت نام پنج ميليون ايراني را در اين طرح پيش بيني مي کرد، اما دو برابر اين مقدار تاکنون براي بهره مندي از اين طرح درماني نام نويسي کرده اند که بسياري از آن ها سابق بر اين از ترس هزينه ها جرأت مراجعه به پزشک را نداشتند. روحاني در مراسم تحليف خود در اين باره گفت «گام هاي بزرگي در جهت رفاه اجتماعي اقشار کم درآمد برداشته ايم و اجراي طرح بيمه درماني ملي به اين معناست که اکنون تمام ايرانيان تحت پوشش بيمه خدمات درماني قرار دارند.»

اين طرح به رغم محبوبيت و موفقيت، مشکلات خودش را دارد؛ بيمه سلامت بسيار پرهزينه است. يک درصد از بودجه اين طرح از ارزش افزوده 9 درصدي ايران و 10 درصد آن از راه ذخاير حاصل از حذف يارانه ها تامين مي شود. مقامات دولت روحاني در همان سال هاي ابتدايي اجراي طرح به کمبود منابع مالي اغراق کردند. 

پايگاه نيمه دولتي فارس که به جناح مخالفان روحاني نزديک است، پارسال بيمه سلامت را در «آستانه سقوط» توصيف کرد زيرا به نوشته آن اين طرح کارشناسي نشده است و از بودجه لازم نيز برخوردار نيست. 

در مقاله اين پايگاه خبري ايراني آمده است «طرح بيمه خدمات درماني ملي با مشکلات مالي جدي روبه رو است و آژانسهاي بيمه دولتي مي گويند که نمي توانند بدهي 10 ماهه خود به بيمارستان ها را تسويه کنند.»

ايرج حريري سخنگو و معاون وزير بهداشت در گفت و گو با گاردين گفت که تاکيد روحاني بر طرح بيمه سلامت در مراسم تحليف نشان داد که اراده سياسي لازم براي تامين مالي اين طرح و استمرار آن وجود دارد. وي همچنين به کاهش فساد و رشوه گيري در بخش بهداشت در پي اجرايي شدن طرح بيمه سلامت اشاره کرد. حريرچي در تاييد چالش تامين بودجه اين طرح نيز گفت «با توجه به اينکه جمعيت ايران روبه ميانسالي مي گذارد، هزينه هاي بهداشت و درمان افزايش خواهد يافت، در نتيجه به بودجه بيشتري نياز داريم.»

تقريبا نيمي از جمعيت ايران از طريق طرح «روحاني کِر» و ديگر بيمه هاي درماني تحت پوشش بيمه قرار دارند. دولت حق بيمه 38 ميليون نفر از ايرانيان را پرداخت مي کند و باقي از سوي کارفرمايانشان بيمه شده اند. بيشتر افرادي که تحت پوشش بيمه سلامت قرار دارند، 6 درصد از کل هزينه هاي درمان خود را پرداخت مي کنند و 10 تا 30 درصد از هزينه هاي خريد دارو را متقبل مي شوند و از آن دسته که فاقد توانايي پرداخت ارزيابي شوند، هزينه اي دريافت نمي شود. بيش از 90 درصد از 11 ميليون نفري که تحت پوشش بيمه سلامت قرار دارند در حومه شهرها زندگي مي کنند.

دولت اخيرا تصميم گرفته است که کساني که از توانايي مالي برخوردارند، بر طبق ميزان درآمد خود 15 تا 100 درصد حق بيمه خود را برعهده بگيرند، اما هنوز روشن نيست که شرايط جديد از چه زماني اعمال خواهند شد.  


مترجم:آيدا شجاع **ناشر:حسن سالک رضائي


منبع خبر: خبرگزاری ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار