کد خبر: ۶۲۱۵۷
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱
در اجرای بخشنامه یادشده تمامی شرکت های بیمه ای که مجاز به صدور بیمه نامه شخص ثالث هستند ، صورت های مالی مصوب هیات مدیره را که متضمن احتساب ذخایر فنی بود برای بررسی و راستی آزمایی به بیمه مرکزی ارسال کردند.
مدیرکل نظارت مالی بیمه مرکزی گفت : مجموع ذخایر فنی شرکت های بیمه از 29 هزار میلیارد تومان گذشته است که توان ایفای تعهدات را افزایش می دهد.

 به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛ با توجه به ابلاغ قانون بیمه اجباری خسارات شخص ثالث در خردادماه سال 1395، تکالیف متعددی برای بیمه مرکزی و شرکت های بیمه تعریف شده است که در ماده 58 قانون یادشده بیمه مرکزی مکلف است با بررسی ذخایر شرکت ها از کفایت ذخایر آنان برای ایفای تعهداتشان، اطمینان حاصل کند. 

علی جعفری مدیر کل نظارت مالی بیمه مرکزی در مورداقدامات بیمه مرکزی در سال جاری در خصوص کفایت ذخایر گفت: بیمه مرکزی در اجرای ماده 58 با صدور بخشنامه ای، شرکتهای بیمه را موظف کرد تا با مسئولیت هیات مدیره نسبت به محاسبه و درج ذخایر در صورتهای مالی خود اقدام کنند و صورت های مالی مصوب هیات مدیره را قبل از ارائه به حسابرس مستقل و بازرس قانونی و برای اعلام نظر ایشان، برای بررسی و کنترل به نهاد ناظر ارسال کنند.

وی افزود: در اجرای بخشنامه یادشده تمامی شرکت های بیمه ای که مجاز به صدور بیمه نامه شخص ثالث هستند ، صورت های مالی مصوب هیات مدیره را که متضمن احتساب ذخایر فنی بود برای بررسی و راستی آزمایی به بیمه مرکزی ارسال کردند.

جعفری اظهار داشت : بیمه مرکزی نیز با لحاظ مقررات حاکم بر محاسبه ذخایر فنی با دریافت اطلاعات لازم و تکمیلی، ذخایر محاسبه شده توسط شرکت ها را راستی آزمایی و نسبت به کفایت ذخایر رشته شخص ثالث، نظر خود را به شرکت های بیمه اعلام کرد.

جعفری در خصوص کیفیت برگزاری مجامع عمومی شرکتهای بیمه که در سال جاری برای تصویب صورتهای مالی برگزار شد ، اظهار داشت: مجامع شرکت های بیمه ای با نظارت کامل نهاد ناظر انجام می شود در سال جاری، شرکت های بیمه، مجامع خود را با توجه به اعلام نظر بیمه مرکزی نسبت به ذخایر و با اعمال نقطه نظرات بیمه مرکزی در صورت های مالی برگزار کردند. در این خصوص نمایندگان بیمه مرکزی به عنوان ناظر در مجامع شرکت ها حضور داشتند و حسب مورد، دیدگاه های نظارتی دستگاه ناظر را مطرح کردند.

مدیرکل نظارت مالی بیمه مرکزی تهران درپاسخ به این سوال که طی ادوار گذشته میزان ذخایر درج شده در صورتهای مالی به چه صورت بوده است، گفت: در سالهای اخیر منابع مالی صنعت بیمه تقویت شده است، طبق اطلاعات موجود و بر اساس صورت های مالی حسابرسی شده در دوره پنج ساله اخیر، مجموع ذخایر فنی رشته شخص ثالث از 3400 میلیارد تومان در سال 91 به 9300 میلیارد تومان در پایان سال 95 رسیده که رشد 173 درصدی نشان می دهد.

بنابر گزارش بیمه مرکزی ایران ؛ وی تصریح کرد : نسبت مجموع ذخایر ثالث به حق بیمه مربوطه از 54 درصد در سال 91 به هفتاد و هفت درصد در سال 95 افزایش یافته که افزایش 23 واحدی نسبت مذکور را رقم زده است. ضمناً نسبت به مجموع خسارات معوق و ریسک های منقضی نشده رشته ثالث به حق مربوط از 16 درصد در سال 91 با افزایش 15 واحد درصدی به 31 درصد در سال 95 رسیده است.

همچنین نسبت مجموع ذخایر خسارات معوق و ریسک های منقضی نشده به حق بیمه های غیر زندگی را از 17 درصد در سال 91 به 26 درصد افزایش 9 واحدی در سال 95 رسیده است.
 
جعفری گفت : همچنین ذخایر بیمه های غیرزندگی و زندگی غیر پس اندازی از 7800 میلیارد تومان به 20 هزار میلیارد افزایش یافته است، اگر مجموع ذخایر موصوف به حق بیمه های زندگی را محاسبه کنیم نسبت مذکور از رقم 62 درصد در سال 91 به 79 درصد در سال 95 رسیده است که افزایش 17 واحدی نشان می دهد.

به گفته مدیر کل نظارت مالی بیمه مرکزی ، مجموع ذخایر فنی رشته های زندگی و غیر زندگی از مبلغ 9600 میلیارد تومان در سال 1391 به 29 هزارمیلیارد تومان در پایان سال افزایش یافته که رشد حدود 200 درصدی را نشان می دهد.در این چارچوب ذخایر ریاضی و مشارکت در منافع بیمه های زندگی (پس اندازی) از 1800 میلیارد تومان در سال 91 به 8500 میلیارد تومان در سال 95 رسیده که 372 درصد رشد داشته است.
نام:
ایمیل:
* نظر: