کد خبر: ۶۲۵۳۲
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶
این پنجره تا حدود حداکثر سه دهه دیگر شروع به بسته شدن می کند و در سال 2050 میلادی یعنی حدود 33 سال دیگر حدود 30 درصد جمعیت کشورمان را سالمندان تشکیل خواهند داد.
 به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان: بر اساس آخرین آمار مرکز آمار ایران در سال 1395 تعداد سالمندان کشورمان،7 میلیون و 450 هزار نفر است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محسن سلمان نژاد با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما افزود: این بر مبنای تعریف سازمان جهانی بهداشت در کشورهای در حال توسعه است که مبنای سالمندی را 60 سال می دانند.

وی با بیان اینکه این میزان برابر با حدود 9 و 3 دهم درصد از جمعیت کل کشور است، ادامه داد: جمعیت سالمندان در استانهای شمالی کشور بیشتر و در استانهای جنوبی و جنوب شرقی کمتر است.

سلمان نژاد با اشاره به اینکه اکنون 70 درصد جمعیت کشور را جمعیت فعال یعنی افراد بین 15 تا 60 سال تشکیل می دهند، گفت: از سال 1385 که پنجره جمعیتی در کشور ما باز شد، جمعیت جوان زیاد و سالمند در حال زیاد شدن داریم.

وی افزود: این پنجره تا حدود حداکثر سه دهه دیگر شروع به بسته شدن می کند و در سال 2050 میلادی یعنی حدود 33 سال دیگر حدود 30 درصد جمعیت کشورمان را سالمندان تشکیل خواهند داد.

سلمان نژاد اضافه کرد: حدود 15 سال آینده جمعیت سالمند کشورمان دو برابر خواهد شد.
 
در ادامه رضا فدای وطن استاد دانشگاه هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه بر اساس تحقیقات دانشگاهی بیشترین مشکلات سالمندان، اجتماعی است و نیاز به تکریم دارند، گفت: بخش زیادی از سالمندان ما در کشور درآمد ندارند و تنها زندگی می کنند و درگیر مسایل بیمه و درمان هستند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات ما تعدد مراکزی هستند که درگیر این موضوع هستند، افزود: تا سال های گذشته میان چند وزارتخانه که متولی این کار بودند از جمله وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اختلافاتی داشتیم که اکنون این اختلافات کمتر شده است و همکاری دارند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: همه ما در قبال سالمندان مسئولیم و باید در جهت کاهش و رفع مشکلات آنان تلاش کنیم.

فدای وطن گفت: سند سالمندی که تدوین می شود باید چند شرط داشته باشد از جمله اینکه جامعیت داشته باشد و همه مشکلات را ببیند همچنین باید مقبولیت و ضمانت اجرا داشته باشد.
وی افزود: سند فعلی که تهیه شده است جامعیت دارد.

فدای وطن با اشاره به اینکه شورای ملی سالمندان از زمان تشکیل خود در سال 1383 تاکنون فقط یک بار تشکیل جلسه داد، گفت: باید راه های اجرایی کردن این سند در قانون دیده شود.

وی افزود: بیش از نیمی از سالمندان کشور بازنشسته جایی نیستند و حقوق دریافت نمی کنند.

فدای وطن گفت: کمتر از 15 هزار سالمند در کل کشور در خانه سالمندان هستند در حالی که ما حدود 7 و نیم میلیون نفر سالمند داریم.

این استاد دانشگاه افزود: سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم تاکید دارند که بهتر است سالمندان در منازل، خدمات دریافت کنند. 

فدای وطن با اشاره به اینکه بیش از نیمی از سالمندان کشور، زن هستند، گفت: 20 درصد از خانم های سالمند و حدود 10 درصد از آقایان سالمند تنها زندگی می کنند.

وی افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پوشش بیمه ای را گسترش داده است و سازمان های تحت پوشش وزارت رفاه هم خدمات خوبی را ارائه می کنند.

فدای وطن گفت: در بیمه های خدمات توان بخشی نقص داریم و سازمان های بیمه گر زیربار آن نمی روند.

احمد صافی رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با بیان اینکه تعداد بازنشستگان تا پایان سال 1396 در آموزش و پرورش 800 هزار نفر است، گفت: در سه سال آینده 120 هزار نفر به تعداد بازنشسته های آموزش و پرورش اضافه می شود و در آینده نه چندان دور تعداد شاغلان و بازنشسته های این دستگاه تقریبا برابر می شود.

وی با اشاره به اینکه این هم فرصت و هم چالش است، افزود: بازنشستگان نیاز جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی دارند و سلامتی آنان در گرو تامین این 4 نیاز است. 

صافی گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده بازنشستگان آموزش و پرورش حدود 20 مشکل عمده دارند که تبعیض در حقوق، مشکل بیمه و درمان، تکریم، استخدام فرزندان آن ها و افزایش حقوق آن ها از جمله آن است.

گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما از   رئیس کانون عالی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با بیان اینکه بر اساس اصل 29 قانون اساسی برخورداری از خدمات بهداشتی، درمانی، مراقبت پزشکی و بیکاری حق همگانی است، گفت: صندوق های بازنشستگی تامین اجتماعی و کشوری بیشترین جمعیت سالمند را دارند.

علی اصغر بیات افزود: بر اساس قوانین موجود هر فردی که حق بیمه پرداخت می کند و بازنشسته می شود باید از مزایای بازنشستگی، بیمه درمانی و رفاهی در حد گذران زندگی اش برخوردار باشد.

وی با اشاره به اینکه رشد جمعیت سالمندی یکی از چالش های مهم در دهه آینده در کشور است، اضافه کرد: هیچ برنامه ریزی در این باره تاکنون انجام نشده است.

بیات گفت: 52 درصد از بازنشستگان تحت پوشش صندوق ها هستند و حدود 48 درصد هم هیچ بیمه ای ندارند.

وی افزود: 48 درصد بازنشستگان از نظر معیشتی و درآمدی مشکل دارند و حدود 35 درصد مشکلات درمانی و بهداشتی دارند.

نام:
ایمیل:
* نظر: