کد خبر: ۶۲۸۱۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲
اگر قیمت تمام شده دارو افزایش داشته و شورای اقتصاد میل به افزایش قیمت فروش دارو دارد، باید یارانه لازم را به بیمه ها، شرکت های تولید و تامین کننده دارو پرداخت کند.
 به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با تاکید بر اختصاص اعتبار در بودجه سنواتی برای افزایش قیمت دارو،گفت: بیش از ۹۵ درصد از مواد اولیه دارو وارداتی است.

به گزارش بهداشت نیوز، رسول خضری  با اشاره به اینکه صنعت دارویی در کشور در صورت عدم حمایت دولت و مجلس درمرز ورشکستگی قرار می گیرد،گفت: اگر دولت به دنبال افزایش قیمت دارو است، باید مابه تفاوت قیمت تمام شده و قیمت عرضه را به صورت یارانه به وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو ، سازمان های بیمه گر و یا شرکت های تامین و تولیدکننده دارو پرداخت کند.
 
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه طبق اصل 29 قانون اساسی پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت نباید افزایش پیدا کند، افزود: اگر قیمت تمام شده دارو افزایش داشته و شورای اقتصاد میل به افزایش قیمت فروش دارو دارد، باید یارانه لازم را به بیمه ها، شرکت های تولید و تامین کننده دارو پرداخت کند.
 
وی با بیان اینکه بیش از 85 درصد مردم توان پرداخت هزینه های افزایش قیمت دارو را ندارند، تصریح کرد: برای افزایش قیمت دارو باید یارانه حمایتی در بودجه سنواتی به این موضوع اختصاص پیدا کند، به طورحتم باید 50 درصد از  48 هزار میلیارد اعتبار حاصل از یارانه باید صرف موارد حمایتی از جمله کاهش پرداخت ها از جیب مردم درحوزه سلامت شود.
 
خضری با تاکید براینکه در صورت افزایش قیمت دارو از سوی شورای اقتصاد باید مابه تفاوت هزینه را به صورت یارانه به بیم‌ها و شرکتهای تامین کننده دارو پرداخت کند، گفت: باید قیمت تمام شده دارو به صورت کارشناسی محاسبه شده و مابه تفاوت آن دربودجه سنواتی از محل پرداخت یارانه ها درنظرگرفته شود.
 
این نماینده مردم درمجلس دهم، با بیان اینکه سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان و شورای اقتصاد،سازمان غذا و دارو و شورای عالی بیمه درقیمتگذاری دارو دخیل هستند، افزود: مابه تفاوت افزایش قیمت دارو باید توسط دولت در بودجه سنواتی درنظرگرفته شود، البته میزان افزایش قیمت دارو با توجه به قیمت تمام شده به اضافه سودسرمایه و استهلاک محاسبه می شود.
 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با اشاره به اینکه بالای 95 درصد مواد اولیه دارو ها از خارج وارد می شود، تصریح کرد: دراین شرایط نوسات ارزی بر قیمت تمام شده دارو اثرگذار است و دراین وضعیت یارانه باید مشکلات مردم را حل کند
برچسب ها: صنعت دارویی
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار