کد خبر: ۶۲۸۲۳
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵
برداشت 3500 تن برنج از شالیزارهای کلات
سیل مردادماه امسال خساراتی به شالیزارهای منطقه وارد کرد که موجب کاهش 100 تنی برداشت این محصول پرطرفدار و مرغوب شهرستان شد.
به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کلات گفت: با پایان فصل برداشت، سه هزار و 500 تن برنج از شالیزارهای این شهرستان خراسان رضوی برداشت شد.


علی اکبر ایزدی  در گفت و گو با ایرنا افزود: این شهرستان یک هزار و400 هکتار شالیزار دارد که از هر هکتار آن 2.5 تن برنج برداشت شده است.

وی گفت: سیل مردادماه امسال خساراتی به شالیزارهای منطقه وارد کرد که موجب کاهش 100 تنی برداشت این محصول پرطرفدار و مرغوب شهرستان شد.

ایزدی از مشارکت دو هزار و 500 خانوار کلاتی در کشت برنج خبر داد و افزود: رغبت مردم به کاشت این محصول به دلیل فروش به روز و قیمت مناسب آن است.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل ملاحظاتی که در زمینه مصرف آب در کشور وجود دارد مجوز کاشت برنج تنها برای شمال کشور صادر می شود و شالیکاران کلاتی در صورت بروز خسارت نمی توانند از مزایای صندوق بیمه کشاورزی و دیگر تسهیلات دولتی بهره مند شوند.

مدیر جهاد کشاورزی کلات با اشاره به خروج روانابهای کشور از این شهرستان گفت: امکان ذخیره این روانابها در کلات وجود ندارد و تنها می توان از آن برای کشت برنج استفاده کرد لذا پیش از این مکاتباتی برای رفع ممنوعیت کشت برنج دراین منطقه با وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته است .

ایزدی بیان داشت: در این راستا نمایندگانی از وزارت جهاد کشاورزی به این شهرستان سفر کرده و امروز صبح نیز از شالیزارهای شهرستان بازدید کردند. 

وی میزان و تنوع کشت محصولات ارگانیک منطقه کلات را در خراسان رضوی شاخص خواند و افزود: 9 هزار و 500 هکتار از مزارع کلات به کشت محصولات ارگانیک شامل تخم شربتی، کنجد، پسته وحشی، گیاهان دارویی و گندم دیم اختصاص دارد که 6.5 هکتار آن سهم پسته وحشی و گیاهان دارویی است.

مرکز شهرستان 38 هزار نفری کلات در 155 کیلومتری شمال شرق مشهد واقع است.

خبرنگار: ناصر اسدزاده هروی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی ش
نام:
ایمیل:
* نظر: