کد خبر: ۶۲۹۲۶
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۴
صنعت بیمه - با کاهش نرخ دلار به 4200 تومان،ارزش ذاتی سکه به حدود یک میلیون و 326 هزار تومان کاهش یافته اما بانک مرکزی هیچگونه تغییری در نرخ پیش فروش سکه نداده است.

با وجود تغییر قیمت دلار و کاهش آن به 4200 تومان، قیمت سکه پیش فروش هیچگونه تغییری نکرده است.

با بررسی قیمت سکه ارزش ذاتی آن مشخص می‌شود. هم‌اکنون قیمت انس جهانی طلا 1344 دلار و 8 سنت و دلار 4200 تومان است.این دو نرخ، با احتساب هزینه 20 هزار تومانی ضرب سکه قیمت یک میلیون و 326 هزار تومانی را به دست می دهد.

در صورتی که بانک مرکزی و دولت معتقد است نرخ دلار 4200 تومان است و همه معاملات دلار باید با این نرخ انجام شود، پس ضروری است بهای پیش فروش سکه تناسبی با ارزش ذاتی سکه داشته باشد.

تنها دریک صورت می توان نرخ‌های اعلامی بانک مرکزی را به رسمیت شناخت و آن انتظار پنهانی است که عملا و بناچار برای شکل گیری‌ نرخ جدید ارز در بازار وجود دارد و سیاست‌گذار بانک مرکزی آن را در پیش‌بینی بهای سکه درنظر گرفته است.

هم‌اکنون بانک مرکزی بهای سکه پیش فروشی را اینگونه تعیین کرده است:
یک ماهه یک میلیون و 590 هزار تومان، 3 ماهه یک میلیون و 540 هزار تومان، 6 ماهه یک میلیون و 475 هزار تومان، 9 ماهه یک میلیون و 410 هزار تومان، یک ساله یک میلیون و 350 هزار تومان، 18 ماهه یک میلیون و 245 هزار تومان و دو ساله یک میلیون و 160 هزار تومان.

با قیمت‌های فعلی بازار همه نرخ‌های پیش فروش برای خریداران بازدهی دارد اما در زمان سررسید و تحویل، در صورت عملیاتی شدن کامل دلارِ 4200 تومانی قطعا بهای سکه به میزان قابل توجهی کاهش یافته و به ارزش ذاتی آن نزدیک می‌شود.

در تاریخ معاملات سکه هیچگاه حباب قیمت در سطح 400 هزار تومان نبوده و بیشترین حباب قیمت که در سابقه نداشته 215 هزار تومان بوده است، بنابراین با فرض اینکه حباب قیمت سکه تا 215 هزار تومان باشد، ارزش بازاری حداکثر یک میلیون و 550 هزار تومان خواهد بود. بنابراین حاشیه سود خریداران سکه یک ماهه منفی 40 هزار تومان، حاشیه سود پیش خرید سه ماهه حداکثر و در بهترین حالت 10 هزار تومان، سود پیش خرید 6 ماهه 75 هزار تومان خواهد بود. سود 75 هزار تومان برای سکه یک میلیون و 475 هزار تومانی 5 درصد است.

 بنابراین بازنگری در قیمت‌های موجود، با توجه به نرخ دلار و اونس جهانی که ارزش ذاتی بهای سکه را تشکیل می‌دهند، ضروری است و در غیر این صورت، سرمایه‌‌گذاری در این بخش سود چندانی برای پیش‌خریدکنندگان نخواهد داشت.منبع:فارس
برچسب ها: سکه
نام:
ایمیل:
* نظر: