کد خبر: ۶۳۸۰۲
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۷
صنعت بیمه -با وجود تاکیدات مکررمسئولان مبنی بر این که نه تغییرات و نوسانات نرخ ارز و نه حتی تصمیمات سیاسی دیگر کشورها درباره ماندن یا خارج شدن از برجام، تاثیری در قیمت کالاهای اساسی ندارد اما با مرور قیمت های برخی کالاهای اساسی مثل مرغ ،گوشت ، برنج و روغن به نظر می رسد تصمیم بازار در این باره چیز دیگری است؛ چرا که بررسی این نرخ ها تنها در 23 روز گذشته یعنی از ابتدای اردیبهشت ماه تاکنون نشان می دهد برخی از کالاها تا پنج هزار تومان در هر کیلو نیز افزایش قیمت داشته است .

این افزایش قیمت در آستانه ماه مبارک رمضان که معمولا تقاضای کالاهای اساسی بیشتر می شود، قابل تامل است. از سویی نیز طی روزهای گذشته برخی شهروندان مشهدی در زمینه ارائه نشدن کالا در برخی فروشگاه ها، گلایه هایی را با خراسان رضوی در میان گذاشتند.

 از افزایش قیمت کالاهای اساسی در مناطق مختلف شهر حکایت دارد. با این همه براساس سایت سازمان صنعت، معدن و تجارت که قیمت روزانه کالاها را اعلام می کند، طی اردیبهشت ماه گوشت گوسفندی (ران بدون چربی )نرخ های متفاوتی از جمله 51150 تومان، 52500 تومان ،52000 تومان و 53000 تومان داشت و درنهایت طی روزهای گذشته به 54000 تومان در بازار مشهد رسید.

گوشت لاشه گوسفندی هم از 40000 تومان به 42000 تومان ،44000 تومان و در نهایت 45000 تومان رسید .

گوشت گوساله هم از 38000 تومان در ابتدای امسال به 40000 تومان طی هفته گذشته رسیده است.
گوشت مرغ هم از 7250 تومان و7300 تومان به 7400 تومان در هر کیلو رسیده است .

آشفته‌بازار برنج
وضعیت بازار برنج هم خوب نیست و مشاهدات میدانی ما از گران شدن حداقل 20 درصدی برنج های خارجی دربازار حکایت دارد. در مراجعه به یکی از فروشگاه‌های عمده‌فروشی برنج ،صاحب این واحد می گوید :کسی سراغ برنج ایرانی را نمی‌گیرد و تقریباً بیشتر مشتری‌ها برنج پاکستانی می خواهند. قیمت‌ها هم نسبت به ماه گذشته تا 20 درصد گران‌تر شده‌اند.

یکی دیگر از بنکداران می‌گوید: برنج باسماتی 386 را که تا قبل از عید کیسه‌ای 40 هزار تومان می خریدیم، امروز به‌سختی کیسه‌ای 57 هزار تومان به ما می‌دهند.

این بنکدار ادامه می‌دهد: برنج ملحم که تا پیش از عید کیسه 10 کیلویی آن را 64 هزار تومان خریداری می‌کردیم امروز کیسه‌ای 85 هزار تومان برای ما آب می‌خورد و ما هم آن را به قیمت 88 هزار تومان می‌فروشیم. البته قبلاً هر میزان که می‌خواستیم واردکننده به ما می‌فروخت اما امروز سهمیه‌بندی شده است و 200 کیلو بیشتر به ما نمی‌فروشند.

یکی دیگر از بنکداران هم در بازار برنج مشهد به ما می‌گوید: تب خرید بین مشتریان به وجود آمده است؛ مثلاً مشتری که تا دیروز هرماه یک کیسه برنج خریداری می‌کرد، امروز حداقل 3 کیسه برنج می‌خواهد.
این بنکدار علت این افزایش تقاضا را ترس مردم از گرانی محصولات بعد از اتفاقات اخیر می‌داند و می‌گوید: در دوره‌های گذشته نیز این آشفته‌بازار و بلبشو در قیمت‌ها ایجاد و بازار شایعات گرم شده بود. مردم تصور می‌کردند به زودی جنگ می‌شود و هیچی برای خوردن پیدا نمی‌کنند؛ به همین دلیل قیمت‌ها ساعت‌به‌ساعت افزایش پیدا می‌کرد.

فروش برنج به شرط خرید رب
این بنکدار می‌افزاید: واردکنندگان اصلی برنج پاکستانی فعلاً برنج وارد نمی‌کنند به همین دلیل برنج‌هایی مانند ملحم و آفتاب و برندهای معتبر پاکستانی در بازار پیدا نمی‌شود و اگر هم پیدا شود سهمیه‌بندی است و آن‌هم با افزایش قیمت حداقل 1500 تا 2000 هزار تومانی. برای مثال یکی از همین واردکنندگان برنج انبه را به شرطی به ما می‌فروشد که همراه آن رب گوجه را که خودش معرفی می‌کند خریداری کنیم.

بازار آرام حبوبات
بازار حبوبات را که بررسی می‌کنیم شاهد آرامش نسبی در قیمت‌ها هستیم؛ هرچند تفاوت زیادی بین قیمت محصولات دیده می شود. برای مثال عدس از 4700 تومان تا 7000 تومان دربازار پیدا می شود. دیگر حبوبات تفاوت قیمت چندانی نداشته و تا حد زیادی آرامش در بازار حبوبات حاکم بوده است البته حبوبات وارداتی تا 1000 تومان هم افزایش قیمت داشته اما بیشتر حبوبات تولید داخل است و افزایش قیمتی نداشته‌ است.

بازار لبنیات تحت‌فشار دولت آرام است
به بازار لبنیات می‌رویم و از فروشندگان قیمت‌ها را جویا می‌شویم که می‌گویند: فعلاً دولت به دلیل ماه رمضان به تولیدکنندگان اصلی که نیمه‌دولتی هستند فشار زیادی آورده است که افزایش قیمتی نداشته باشند اما هر بار که برای خرید به کارخانه‌ها مراجعه می‌کنیم، زمزمه گرانی محصولات بعد از ماه رمضان را می‌شنویم. یکی از فروشندگان می‌گوید: البته برخی برندها محصولات خود را گران کرده‌اند یکی از شرکت‌ها نوعی از ماست تولیدی خود را از 9 هزار تومان به 11 هزار تومان افزایش داده است.

گرانی 200 تومانی قند و شکر
قند و شکر هم با افزایش حدود 200 تومانی روبه رو بوده است. یکی از فروشندگان می‌گوید: طی یک هفته اخیر به دلیل افزایش تقاضا قیمت قند و شکر 200 تومان گران‌تر شده است و تا آغاز ماه رمضان حتماً این افزایش بیشتر خواهد شد البته دولت همیشه اول ماه رمضان قند و شکر تعاونی وارد بازار می‌کند و قیمت‌ها را تا حدی کنترل می‌کند.

بازار دیگر محصولات را که بررسی می‌کنیم، شاهد افزایش قیمت بی‌سابقه در برخی محصولات هستیم مثلاً قیمت آبمیوه قوطی از 1500 به 2000 هزار تومان و شربت یکی از برندهای تولید آب میوه از 29 به 34 هزار تومان افزایش پیداکرده است که فروشندگان مدعی اند همه کارخانه‌ها قیمت محصولات خود را که کوچک‌ترین وابستگی به دلار دارد ، افزایش داده‌اند و هیچ نظارتی بر آن ها نمی‌شود.

هیچ افزایش قیمتی پذیرفته نیست
بااین حال معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ازطرح ویژه بازرسی و نظارت بر بازار با همکاری 400 بازرس این سازمان و اتاق های اصناف استان خبرداد.
علی باخرد در گفت و گو با ایرنا افزود: در این طرح نظارت بر قیمت کالاهای اساسی به ویژه کالاهای وارداتی از جمله برنج، قند و شکر، لبنیات، روغن، گندم و آرد در عمده فروشی و خرده فروشی ها انجام می شود.

وی اظهار کرد: با توجه به تدبیر دولت و تخصیص ارز سه‌هزار و 800 تومانی برای کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی، هیچ یک از کالاهای اساسی نباید در ماه رمضان افزایش قیمت داشته باشد و بهانه ای نیز برای افزایش قیمت وجود ندارد. وی درباره قیمت روغن نباتی گفت: از آن جا که موجودی روغن خام کارخانه ها دچار کاهش شده و هزینه های جانبی آن به علت افزایش نرخ دلار، افزایش یافته است، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان با افزایش 9 درصدی قیمت روغن نباتی خوراکی موافقت کرده است.

باخرد افزود: البته روغن هایی که قبل از افزایش قیمت و نوسانات ارز، در انبارها بوده و در معرض فروش قرار گرفته است، نباید افزایش قیمت داشته باشد و ملاک فروش، قیمت درج شده روی کالا و قیمت قبلی آن‌هاست. وی اظهار کرد: کالاهای اساسی از جمله برنج، گندم، قند، شکر و روغن به مقدار کافی در انبارهای خراسان رضوی موجود است و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
وی از مردم خواست برای خرید کالاهای اساسی به قیمت درج شده روی آن ها دقت کنند و در صورت هرگونه افزایش قیمت، مراتب را به سامانه 124 اطلاع دهند.

توزیع2400 تن برنج و 1600 تن شکر در ماه مبارک رمضان
حمیدرضا نوری مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 نیز درباره تمهیدات اندیشیده شده برای کنترل بازار پیش از ماه مبارک رمضان از توزیع2400 تن برنج و 1600 تن شکر خبرداد افزود:برنج های توزیعی، سه نوع برنج هندی دانه بلند به قیمت مصرف کننده 5600 تومان ، برنج هندی سیلا به قیمت مصرف کننده 2600 تومان و برنج تایلندی همالی به قیمت مصرف کننده 3900 تومان خواهد بود. مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 5 افزود : در طرح ضیافت ماه مبارک رمضان، شکر نیز به قیمت مصرف کننده 2722 تومان به بازار عرضه خواهد شد.منبع:خراسان

برچسب ها: کالای اساسی
نام:
ایمیل:
* نظر: