کد خبر: ۶۳۸۵۱
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷
صنعت بیمه -رییس سازمان جهادکشاورزی شمال استان کرمان ادامه داد: با توجه به خسارت زیادی که به باغداران وارد شده است، پیگیریم که غرامت بیمه کشاورزی باغداران به صورت 100 درصد پرداخت و وام کشاورزان تمدید گردد.

 "عباس سعیدی" در رابطه با افت محصول پسته استان کرمان در سال جاری گفت: عدم تامین نیاز سرمایی در زمستان سال 96 ونوسانات دمایی اواخر اسفند و اوایل فروردین به‌خصوص گرمای بیش از حد روزهای اولیه سال، موجب ریزش جوانه‌های گل پسته و تشکیل نشدن جوانه‌های سال آینده شد.

وی گفت: این نوسانات چیزی بالغ بر 2200 میلیارد تومان در سال 97 در استان کرمان به محصول پسته خسارت وارد آورده است.

سعیدی با اشاره به این مطلب که عمده محصول پسته استان صادراتی است، گفت: سال گذشته 120 هزار تن پسته تولید ولی امسال شاید حداکثر 20 هزار تن تولید پسته استان کرمان باشد که درمقایسه با سال قبل کاهش بیش از 84 درصدی تولید این محصول را به دنبال دارد.

رییس سازمان جهادکشاورزی شمال استان کرمان ادامه داد: با توجه به خسارت زیادی که به باغداران وارد شده است، پیگیریم که غرامت بیمه کشاورزی باغداران به صورت 100 درصد پرداخت و وام کشاورزان تمدید گردد.

وی با اشاره به اینکه پیگیری‌های لازم از طریق دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت حمایت باغداران انجام شده است، خاطر نشان کرد: به دنبال آن هستیم که عده ای از کشاورزانی که بیمه نبوده‌اند و از تسهیلات نیز استفاده نکرده‌اند را جهت دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی کنیم.

سعیدی در پاسخ به این سوال که آیا آفات و استفاده از کودهایی شیمیایی در افت محصول پسته امسال دخیل بوده است، گفت: خسارت باغات پسته امسال به دلیل عدم تامین نیاز سرمایی، نوسانات دمایی، سرمازدگی، گرمازدگی و تگرگ بوده و آفات و استفاده از کودهای شیمیایی هیچ تاثیری در این خسارت نداشته‌ است.

رییس سازمان جهادکشاورزی شمال استان در ارتباط با محصول سال آینده گفت: برای تخمین میزان پسته سال آینده باید تا پایان خرداد ماه و زمان مشاهده جوانه‌های زایشی پسته بر روی شاخه‌ها صبر کرد.منبع:ایسنا
برچسب ها: پسته
نام:
ایمیل:
* نظر: