کد خبر: ۶۳۸۹۶
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۸
صنعت بیمه -دولت با امضای موقت موافقت نامه تعرفه‌های ترجیحی اتحادیه اقتصادی اوراسیا موافقت کرد. ، هیئت وزیران در جلسه روز چهارشنبه خود به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، به وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه داد به انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقت نامه تعرفه های ترجیحی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا اقدام کند.


 به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه،اوایل اردیبهشت بود که خبرگزاری ها به نقل از راشاتودی، از تایید پیش نویس توافق اولیه ایجاد یک منطقه آزاد تجاری میان کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا توسط نخست وزیر روسیه خبر دادند که بر اساس آن، ایران رسماً به این منطقه آزاد تجاری پیوست. این تایید تفاهم نامه در پی مذاکرات سه ساله ایران و روسیه برای توافق تجارت آزاد حاصل شد.

پس از اعلام پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا، وزیر انرژی روسیه از توسعه روابط تجاری با ایران خبر داد و گفت:«این توافق به وضوح تحولاتی را در روابط تجاری دو جانبه بین ایران و روسیه ایجاد کرده است و همکاری‌ها و سرمایه گذاری‌ها را بیشتر خواهد کرد. اتحادیه اقتصادی اوراسیایی شامل قزاقستان، بلاروس و روسیه بود که ارمنستان و قرقیزستان نیز به آن اضافه شدند. هم اکنون کشورهای چین، ایران، ترکیه ، ویتنام و چند کشور دیگر در آستانه پیوستن به این اتحادیه هستند .

چین هم به اوراسیا می پیوندد

مطابق برنامه‌ریزی صورت گرفته از سوی مقامات اتحادیه اقتصادی اوراسیا و چین، قرار است امروز توافق نامه‌ تجاری بین دوطرف نهایی شود. پیوستن چین به اتحادیه اوراسیا از آن جهت اهمیت دارد که در نتیجه‌ آن مسیر تجارت روسیه-چین و همچنین آسیای میانه-چین هموار خواهد شد و دو کشور به بازارهای جایگزین دست خواهند یافت. به همین دلیل تاثیر این توافق نامه بر تجارت این کشورها به میزان صدها میلیارد دلار خواهد بود.

 گذشته از این پیوستن ایران به این اتحادیه با چنین ظرفیت جغرافیایی ،جمعیتی و اقتصادی نیز برای ایران و به ویژه برای مقابله با تحریم هاو کارشکنی های آمریکا کارساز خواهد بود.هدف این اتحادیه فضای واحد اقتصادی، توسعه بازار مشترک و دستیابی به حرکت آزادکالا ، سرمایه ، خدمات و مردم در بازار واحد کشورهای عضو، کاهش قیمت کالاها با کاهش هزینه های حمل و نقل و ترویج رقابت سالم در بازار مشترک است.
منبع:خراسان
برچسب ها: اقتصاد
نام:
ایمیل:
* نظر: