کد خبر: ۶۴۵۴۰
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
مینازاده از دیگر فعالان این بخش به عدم صادرات محصولات صنایع دستی از گمرک اردبیل اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر در این زمینه تنها وعده و شعار داده‌اند، ولی همچنان نبود ارزیاب در گمرک مانع از صادرات محصولات صنایع دستی می‌شود.
صنعت بیمه -‌بیستم خرداد به عنوان روز صنایع دستی نامگذاری شده که فعالان این عرصه در سال‌های اخیر با رکود بازار فروش و بی‌توجهی مسئولان به این حوزه همچنان دست و پنجه نرم می‌کنند.

 ‌در حالی که در بسیاری از استان‌های کشور صنایع دستی و تولید آثار متنوع در این بخش زمینه‌ساز اشتغال و رونق اقتصادی است در استان اردبیل و در سال‌های اخیر صنایع دستی با نوعی بی‌مهری در حمایت از تولید و عرضه به بازارهای ملی و جهانی روبروست که باید متولیان بیشتر از آنکه به شعار بسنده کنند به توان تولید این محصولات و بازار بی‌نظیری که می‌تواند فراهم آورد توجهی جدی داشته باشند.

تولیدکنندگان صنایع دستی استان اردبیل از نمین با محصول قالی و گلیم گرفته تا خلخال با شال و جاجیم بافی و شمال استان که به تولید انواع صنایع دستی به ویژه ورنی شهرت دارند همه از رکود بازار، غفلت و بی‌‌توجهی متولیان و دست‌اندرکاران گله‌مند هستند، به طوری که حتی بخش عظیمی از صنایع دستی تولید شده در استان نه تنها در بازارهای جهانی بلکه در بازار سایر استان‌ها نیز توان رقابت و عرضه ندارند.

سهم اندک صنایع دستی در ارزش افزوده اقتصادی استان، نبود بازارچه‌های دائمی و فصلی صنایع دستی در شهرهای مختلف، عدم ساماندهی و پوشش بیمه‌ای فعالان این بخش، مشکلات حوزه صادرات و همچنین عدم تامین مواد اولیه مرغوب جزو گله‌مندی‌های فعالان این بخش است که می‌طلبد استاندار اردبیل در تحقق 20 هزار فرصت شغلی به این بخش توجهی جدی داشته باشند تا صنایع دستی بتواند زمینه یک حرکت تحول‌آفرین را به شایستگی فراهم آورد.

صمدی از فعالان حوزه صنایع دستی در زمینه مشکلات و عدم حمایت عملی مسئولان به این بخش اشاره و اظهار کرد: سال‌های سال است که مسئولان تنها شعار داده‌اند و هیچ حمایتی از راه‌اندازی بازارچه و نمایشگاه صنایع دستی و همچنین حوزه بسته‌بندی و صادرات این محصولات نمی‌کنند.

وی بیان کرد: ما ظرفیت خوبی را در قالب آثار و ابنیه‌های تاریحی و جاذبه‌های گردشگری داریم که شایسته است در این مکان‌ها جایگاه‌های عرضه صنایع دستی استان فراهم آید اما تاکنون این کار انجام نشده است.

مینازاده از دیگر فعالان این بخش به عدم صادرات محصولات صنایع دستی از گمرک اردبیل اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر در این زمینه تنها وعده و شعار داده‌اند، ولی همچنان نبود ارزیاب در گمرک مانع از صادرات محصولات صنایع دستی می‌شود.

اما در این بین صنایع دستی غنی و متنوع جامعه عشایری نیز مورد بی‌توجهی قرار گرفته و همواره به دید تزئینی به این حوزه نگریسته شده در حالی که صنایع دستی تولید شده توسط جامعه عشایری با کیفیت بسیار بالا می‌تواند نقطه توانمندی بازار ما در این حوزه باشد تا یک درآمدزایی مستمر برای جامعه عشایری رقم بخورد.

فعالان حوزه صنایع دستی به رغم آنکه با مشکلات متعددی در عرصه تولید و عرضه محصولاتشان دست و پنجه نرم می‌کنند اما بالذات و بالقوه استعداد بی‌نظیری در تولید محصولات متنوع دارند که انتظار می‌رود متولیان این حوزه از خواب غفلت بیدار شده و در سال حمایت از تولید کالای ایرانی به تولید صنایع دستی به عنوان محصول اصیل ایرانی توجه کرده و بها دهند.منبع:ایسنا
برچسب ها: بیمه
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار