کد خبر: ۶۴۶۱۸
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳
استاندار ایلام با بیان این‌که از ظرفیت‌های گردشگری می‌توان برای بازاریابی صنایع‌دستی نیز بهره برد، گفت: همه تلاش خود را برای افتتاح نمایشگاهی از صنایع‌دستی استان در عراق به کار خواهیم گرفت.
صنعت بیمه -صنعتگران استان ایلام در دیدار با استاندار، دغدغه‌های خود را در میان گذاشتند، دغدغه‌هایی که سال‌هاست با تار و پود هنر صنعتشان گره خورده و امیدوارند به آن‌ها توجه شود.

 «کمال آزادی» مدیرعامل کنسرسیوم فرش استان ایلام در این نشست از فقدان نمایشگاه فرش در مسیر زائران عتبات در استان انتقاد کرد و از نماینده عالی دولت خواست به فکر برپایی نمایشگاهی از محصولات فرش استان در بغداد یا کویت باشد.

وی از برگزاری نمایشگاه فرش در ایلام توسط یک نفر غیربومی بدون هیچ هزینه‌ای انتقاد کرد.

این فعال صنایع‌دستی ادامه گفت: سالانه 15 هزار تن پشم در ایلام تولید می‌شود که کیلویی 1500 تومان به خارج از استان فروخته می‌شود و پس از شور و ریس کیلویی 60 هزار تومان به فعالان صنایع‌دستی استان فروخته می‌شود که انتظار داریم با راه‌اندازی کارخانه ریسندگی در استان این حلقه مفقوده تکمیل شود.

وی از فروخته شدن هر پوست گوسفند در استان به قیمت 2000 تومان و در مقابل گرانی چرم خبر داد و گفت: با راه‌اندازی دباغی در استان می‌توان در این زمینه شغل ایجاد کرد.

«عبدالله خورانی» از دیگر فعالان این عرصه رایگان شدن حضور در نمایشگاه‌ها را خواستار شد و گفت: به‌طور متوسط بافت هر گلیم 550 تا 600 هزار تومان هزینه دارد و معمولاً چنین گلیمی در نمایشگاه‌ها 700 تا 750 هزار تومان فروخته می‌شود که این مبلغ به ظاهر سود صرف هزینه نمایشگاه و حمل و نقل می‌شود.

وی برطرف کردن مشکل بیمه‌ی فعالان صنایع‌دستی را خواستار شد.

«غیاثی» از دیگر فعالان صنایع‌دستی استان با بیان این‌که راه‌اندازی کارگاه با تسهیلات 18 درصد اصلاً به صرفه نیست و به ورشکستگی منجر می‌شود خواستار اعطای تسهیلات 6 درصد به کارگاه‌های شهری مانند کارگاه‌های مناطق روستایی شد.

در ادامه «قاسم سلیمانی دشتکی» استاندار ایلام، نیز بر ایجاد بازار فروش و راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع‌دستی در مسیر زائران عتبات در مهران تأکید کرد و گفت: این موضوع حتماً پیگیری می‌شود.

وی بر نقش‌آفرینی اتحادیه‌های مختلف صنایع‌دستی در رفع مشکلات تأکید و تصریح کرد: دولت می‌تواند زیرساخت‌ها را تأمین کند اما اتخاذ ساز و کارلازم  برای رفع مشکلات و بازاریابی از اموری است که باید توسط فعالان این عرصه اندیشیده شود.

استاندار ایلام با بیان این‌که از ظرفیت‌های گردشگری می‌توان برای بازاریابی صنایع‌دستی نیز بهره برد، گفت: همه تلاش خود را برای افتتاح نمایشگاهی از صنایع‌دستی استان در عراق به کار خواهیم گرفت.

سلیمانی تکمیل حلقه مفقوده را در این عرصه با راه‌اندازی دباغی و کارخانه ریسندگی را از وظایف اتحادیه دانست و گفت: باید متناسب با نیازهای روز به صنایع‌دستی هم تنوع بخشید چون این مهم نقش بارزی در بازاریابی دارد.


منبع:ایسنا
برچسب ها: فرشبافان
نام:
ایمیل:
* نظر: