کد خبر: ۶۵۱۸۲
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۹
مهران محمدی خواه اظهار کرد: اتحادیه زنبورداران استان کردستان از سال 1374 ثبت شده است که 10 شرکت تعاونی در زیرمجموعه خود در 10 شهرستان دا رد.
صنعت بیمه - مدیرعامل اتحادیه زنبورداران استان کردستان گفت: متاسفانه طی چند سال اخیر نقش بیمه تامین اجتماعی در زمینه بیمه زنبورداران به دلایل مختلفی کمرنگ شده و در حال حاضر کمتر از 100 نفر بیمه شده زنبورداری در استان داریم.

مهران محمدی خواه اظهار کرد: اتحادیه زنبورداران استان کردستان از سال 1374 ثبت شده است که 10 شرکت تعاونی در زیرمجموعه خود در 10 شهرستان دا رد.

فعالیت بیش از 5000 نفر زنبوردار در کردستان

وی افزود: بیش از پنج هزار نفر زنبوردار در استان مشغول فعالیت هستند که سالانه 1400 تن عسل در کلنی های مدرن و سنتی استان تولید می‌کنند.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران استان کردستان در ادامه عنوان کرد: اتحادیه زنبورداران اتحادیه‌ای صنفی است که کار تامین نهاده های مورد نیاز این بخش را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: در برخی موارد هم برای بحث های آموزشی، نمایشگاهی در داخل و خارج از استان، برندسازی، صادرات و ... طبق اساسنامه زیرمجموعه سازمان تعاون روستایی اقدام می کند.

محمدی خواه، یکی از اساسی‌ترین کارهایی را که تاکنون انجام گرفته، طرح توسعه زنبورداری با همکاری سازمان جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: همچنین پروانه‌های زنبورداری هم بر اساس شرایط خاصی صادر می شود که زنبورداران می توانند از آن خدمات بیمه ای بهره گیرند .

وی در این زمینه گفت: اما متاسفانه طی چند سال اخیر نقش بیمه تامین اجتماعی در این زمینه به دلایل مختلفی کمرنگ شده و در حال حاضر کمتر از 100 نفر بیمه شده زنبورداری در استان داریم.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران استان کردستان اعلام کرد: بیش از 1200 نفر واجد شرایط پروانه زنبورداری در استان هستند که در حال حاضر فقط 743 نفر دارای پروانه زنبورداری هستند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: با صندوق روستاییان و عشایر استان تفاهم نامه ای را امضا کرده و به عنوان کارگذار آنها فعالیت داریم که زنبورداران بواسطه این پروانه می توانند از بیمه آن استفاده کنند.

وی اعلام کرد: در دو سال گذشته پروژه ای را هم با همکاری بنیاد برکت با سرمایه گذاری 12.5 میلیارد تومانی آغاز کرده ایم که در قالب زنجیره خرید، تولید، بسته بندی، آزمایشگاه مدرن و ... برای برندسازی عسل کردستان است.

محمدی خواه افزود: این کارخانه در شهرک صنعتی دهگلان و در زمینی 2500 متری جانمایی شده است که امیدواریم هر چه زودتر وارد فاز اجرا شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: براساس آمارها بیش از 2 هزار و 400 نوع گیاه دارویی در استان وجود دارد که باعث شده عسل استان بهترین کیفیت را در سطح کشور داشته باشد .

آزمایش، تنها راه شناخت عسل خالص و طبیعی است

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران استان کردستان، تنها راه شناخت عسل خالص و طبیعی را به وسیله آزمایش آن دانست و تصریح کرد: از طریق رنگ، بو و یا ظاهر عسل نمی‌توان تشخیص داد که طبیعی است یا نه و در حال حاضر بهترین کار فقط آزمایش عسل است.

وی ادامه داد: طبق استانداردها عسلی که ساکاروز آن تا پنج باشد، طبیعی بوده و هرچه کمتر از این میزان باشد کیفیت آن هم بهتر است.

شکرک زدن عسل نشانه طبیعی بودن آن است

محمدی خواه تاکید کرد: شکرک زدن عسل نشان دهنده طبیعی بودن عسل است هرچند نبودن آن هم نشان دهنده بد بودن عسل نیست اما یکی از پارامترهای تشخیص خوب بودن عسل محسوب می‌شود.

وی در ارتباط با نحوه قیمت گذاری عسل هم گفت: عسل طبیعی را نمی‌توان به صورت مشخصی قیمت گذاری کرد چون قیمت‌ها براساس منطقه و خوراک زنبورعسل متفاوت است؛ هرچند هر چه ساکاروز عسل کمتر باشد بر قیمت آن هم اثر می‌گذارد و قیمت معقول را باید بر اساس ساکاروز موجود در عسل تعیین کرد.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران استان کردستان افزود: همچنین قیمت‌گذاری عسل کردستان به دلیل عدم برندسازی، بسته بندی مشخص و ... سخت است، بنابراین قیمت گذاری عسل روال خاصی ندارد.

زنبورداری شغلی با صرفه اقتصادی است

وی فعالیت در عرصه زنبورداری را دارای صرفه اقتصادی دانست و عنوان کرد: یک شغل زنبورداری با 22 الی 23 میلیون تومان ایجاد می شود و نیازمند سرمایه زیادی نیست.

محمدی خواه با اشاره به اینکه زنبورداری میان عامه مردم فقط با تولید عسل شناخته شده است، ذکر کرد: ژل رویال، موم، نیش درمانی و سایر فرآورده‌های زنبورعسل هم وجود دارند که در استان ما نیز باید این تولیدات فعال شوند.

وی در ادامه خواستار فرهنگ سازی و آموزش باغداران در مورد نحوه رفتار با زنبورهای عسل شد و گفت: متاسفانه برخی از باغداران با سمپاشی مزارع خود این حشرات مفید را از بین می برند در صورتی که فواید زنبور عسل بسیار زیاد است و نباید چنین رفتاری با آنها کرد.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران استان کردستان همچنین تصریح کرد: در صندوق زنبورعسل کشور که یک صندوق تخصصی بوده، استان کردستان هم سرمایه‌گذاری کرده و سهام‌دار است و از تسهیلات آن استفاده می‌کنیم.

وی ذکر کرد: همچنین صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی را هم در استان خودمان داریم که اتحادیه‌ها و تعاونی‌های ما در آن سهام دار هستند و می توانیم تسهیلات با بهره کم را گرفته و نهاده هایمان را تامین کنیم.‌

محمدی خواه در پایان سخنان خود به راه‌اندازی سایت اطلاع‌رسانی اتحادیه زنبورداران استان در قالب چهار سامانه اشاره و خاطرنشان کرد: از طریق سامانه آمارگیری این سایت فعالیت‌های خوبی صورت گرفت که در نهایت آن را به تهران هم واگذار کردیم.


منبع:ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار