کد خبر: ۶۶۳۱۴
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۹
صنعت بیمه - کارگران و کارفرمایانی که در تهران متقاضی ثبت نام در سامانه جامع روابط کار هستند با مراجعه به دفاتر پیشخوان با پاسخ‌های متناقضی روبرو می‌شوند و آنهایی که موفق به ثبت نام شده‌اند هنوز خدمتی دریافت نمی‌کنند.

سامانه جامع روابط کار که بارها وعده آغاز ثبت‌نام در آن از سوی مسئولان وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی داده شد حالا با وضعیتی روبه‌رو شده که تنها یک سوم دفاتر پیشخوان در تهران پذیرای کارگران و کارفرمایان برای ثبت‌نام هستند و سایر دفاتر هنوز ثبت‌نام نمی‌کنند و از سوی دیگر کسانی که از آنها پول دریافت شده و عضو سایت شده‌اند هنوز امکان استفاده از امکانات سایت را ندارند.

بر اساس این گزارش، سامانه جامع روابط کار در مرداد ماه سال گذشته از سوی علی ربیعی وزیر پیشین کار رونمایی شد و قرار بود این سامانه موجبات امنیت، ایجاد روابط سالم بین کارفرما، تسهیل سیاست‌های تنظیمی بازار، بهینه‌سازی و ارتقاء نظام اجرایی حوزه کار، ارتقاء نظام مبتنی بر خدمات الکترونیک و بسترسازی جمع‌آوری اطلاعات آماری دقیق و به روز را فراهم کند. آنچنان که وعده داده شده بود این سامانه قرار بود 30 زیرسامانه داشته باشد که در فاز اول آن زیرسامانه‌های قرارداد کار، ثبت شکایت و دادرسی راه‌اندازی شود.

بر اساس آخرین وعده‌ای که وزارت کار داده بود قرار بود در هفته گذشته ثبت‌نام از کارگران و کارفرمایان برای استفاده از این سامانه انجام شود اما حالا کارگران و کارفرمایان در مراجعه به دفاتر پیشخوان خدمات دولت در تهران پاسخ‌های متناقضی می‌شوند و مشخص نیست کدام دفتر کار ثبت نام را انجام می‌دهد و کدام دفتر انجام نمی‌دهد. در پیگیری فارس از وزارت کار روشن شد که هنوز حتی وزارت کار اطلاعی درباره دفاتری که امکان ثبت‌نام در آنها وجود دارد را در اختیار ندارد.

پیش از این سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی علت تأخیر چندباره در ثبت‌نام کارگران و کارفرمایان در سامانه روابط کار از طریق دفاتر پیشخوان دولت را لزوم صحت‌سنجی اطلاعات دریافتی از کارگران و کارفرمایان در زمان ثبت‌نام برشمرده و تأکید کرده بود که به دلیل آنکه دریافت چند تأییدیه از سازمان‌های ذی‌ربط نیاز بود از جمله احراز صلاحیتی مربوط به شماره‌ملی، نشانی، کدپستی، وضعیت نظام وظیفه و شناسه اشخاص حقوقی یعنی کارفرمایان برای اتصال این سیستم‌ها به یکدیگر، تأخیرات چندباره‌ای به وجود آمد.

بر اساس این گزارش اما دلیلی که اعلام شد شاید فقط مربوط به آخرین تأخیری بود که شاهد آن بودیم چرا که پیش از آن در حالی که وزارت کار از فراهم بودن زیرساخت‌های این سامانه و امکانات نرم‌افزاری آن خبر می‌داد اما تأکید می‌کرد که موضوع معطل تعیین تعرفه ثبت‌نام از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است. در حالی که تصویب یک تعرفه نزدیک به 4 ماه به طول انجامید در نهایت کمیسیون تنظیم مقررات تعرفه ثبت‌نام از کارفرمایان حقیقی و حقوقی در این سامانه را 6 هزار تومان و تعرفه ثبت‌نام از کارگران را 5 هزار تومان تعیین کرد.

آخرین تاریخی که برای راه‌اندازی این سامانه بعد از ثبت‌نام کارگران و کارفرمایان در دفاتر پیشخوان اعلام شده بود 15 مرداد ماه بود که حالا آنچنان که یک مقام مسئول اعلام می‌کند تنها یک سوم دفاتر پیشخوان در تهران که قرار بود به عنوان نخستین استان ثبت‌نام در آن صورت گیرد، امکان ثبت‌نام از کارگران و کارفرمایان را فراهم کرده‌اند. همچنین قرار بود یک هفته بعد از آغاز ثبت‌نام در تهران در استان‌های البرز، قزوین اردبیل و سمنان نیز ثبت‌نام به صورت آزمایشی انجام شود و سپس طی یک ماه آینده در کل کشور این سامانه در دسترس کارگران و کارفرمایان قرار گیرد.

سوی دیگر ماجرا ارائه خدمت از سوی سامانه یاد شده به ثبت نام شده‌هاست که باز هم در پیگیری خبرگزاری فارس مشخص شد هنوز خدمت‌رسانی در این سامانه آغاز نشده است چرا که با نقص در فرآیند ثبت نام امکان تکمیل فرآیند خدمات رسانی الکترونیکی وجود ندارد.

این سامانه هنوز در حالی بلاتکلیف مانده که وزیر سابق کار بارها از راه‌اندازی آن به عنوان سامانه اشتغال خبر داده بود. همین یک ماه قبل بود که علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با علام نشانی این سامانه گفته بود: این سامانه به افزایش امنیت شغلی کارگران می‌افزاید، زیرا پیش از این نگرانی های بسیاری در مورد قراردادهایی که ثبت نمی شد و ضایع شدن حقوق فردی وجود داشت.

به هر حال راه‌اندازی این سامانه که قرار بود از مهر ماه پارسال نهایی شود، از وعده‌های وزارت کار است و انتظار می‌رود با توجه به آثار و نتایجی که برای آن بیان می‌شد حالا از سوی مدیریت جدید این وزارتخانه دنبال شود.
منبع:فارس
برچسب ها: کارگران
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار