کد خبر: ۶۶۹۸۶
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۹
صنعت بیمه -رئیس سازمان حج و زیارت، از بازگشت آخرین کاروان حجاج ایرانی امروز یکشنبه از عربستان خبر داد و گفت: با ورود این کاروان به کشور پرونده حج 97 با موفقیت بسته شد.
حمید محمدی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: صبح امروز آخرین کاروان ایرانی حج از عربستان به کشور بازگشت و به این ترتیب پرونده حج امسال که حدود 86 هزار زائر ایرانی در قالب 589 کاروان برای انجام مناسک حج راهی عربستان شده بودند، بسته شد.

وی با بیان اینکه کم سن ترین و مسن ترین حاجی امسال 2 و 113 سال سن داشتند، خاطر نشان کرد: بر اساس آمار موجود حدود 12 درصد زائران حج امسال بالای 70 سال سن دارند.
محمدی تصریح کرد: در این میان 62.5 درصد از حجاج امسال نیز دارای سنین 50 تا 70 سال بودند و بر اساس همین آمار حدود 24 درصد از زائران اعزامی زیر 50 سال سن داشتند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهمترین دلایل برگزاری حج بدون حاشیه امسال را اجرای دقیق برنامه ها عنوان کرد و گفت: برنامه ریزی، آسیب شناسی، آموزش های لازم به مدیران و حجاج از مهمترین دلایل برپایی حج موفق امسال بوده است.

محمدی ادامه داد: اجرای برنامه زمانبندی و تعامل و همکاری بسیار خوب با مسئولان حج عربستان نیز از دیگر دلایل مهم در اجرای دقیق برنامه حج امسال بود.
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: استفاده بهینه از فناوری های اطلاعاتی برای اجرای دقیق برنامه های زمانبندی شده و تعامل خوب عوامل اجرایی نیز در برپایی حج موفقیت آمیز امسال تاثیرگذار بود.
محمدی همچنین در خصوص وضعیت بهداشت و درمان حجاج نیز گفت: تیم های اعزامی پزشکی و هلال احمر فعالیت های خود را در سطح بسیار بالایی به انجام رساندند تا حدی که در مقایسه با سال گذشته کمترین بیماری در بین حجاج مشاهده شد.

وی خاطرنشان کرد: در این میان سال گذشته و با کمال تاسف 33 نفر از حجاج ایرانی جان خود را به علت کهولت سن از دست دادند؛ در حالی که این رقم در حج 97 به 10 نفر رسید.
محمدی در خصوص خانواده شهدای منا نیز گفت: در مورد بازماندگان حدود هفت خانواده شهدای منا که آزمایش های مختلف روی آنها انجام شده بود، مجدد اقدامات شناسایی صورت گرفت که نتیجه آن پس از تعطیلات ایام محرم و صفر اعلام خواهد شد.

محمدی از تشکیل ستاد بحران حج خبر داد و گفت: یکی از مهمترین ساختارهایی که به انجام رسید، تشکیل ستاد بحران حج بود. این ستاد آمادگی مقابله با حوادث را داشت که خوشبختانه مورد استفاده قرار نگرفت.


منبع:ایرنا
برچسب ها: حج
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار