کد خبر: ۶۸۶
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۱ - ۰۹:۳۹

صنعت بیمه - دکتر غلامرضا معصومی در همایش مدیریت بحران قطب تهران در اراک با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری که می فرمایند: " هرچقدر در زمان آرامش و صلح عرق بریزیم در بحران جنگ کمتر خون ریخته خواهد شد"، گفت: کاهش و پیشگیری از خطرات ناشی از سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه از اصول اساسی مدیریت بحران است.

 

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کشور افزود: از دیگر اصول مدیریت بحران می توان به افزایش و گسترش آموزش، آمادگی، فرهنگ ایمنی و آماده سازی مسئولان و مردم برای رویارویی با عوارض ناشی از سوانح طبیعی و حوادث،گسترش و تقویت مطالعه علمی و پژوهشی و حمایت از مراکز موجود به منظور شناسایی ایجاد و مدیریت واحد با تعیین رییس بحران برای آمادگی دائم و اقدام مؤثر و فرماندهی در دوره بحران اشاره کرد.

 

وی گسترش نظامات موثر جبران خسارت نظیر انواع بیمه ها،حمایت مالی و تشویقی، تسهیلات ویژه و صندوق های حمایتی، ضریب ایمنی در ساخت و سازهای جدید، کاهش آسیب پذیری وضعیت موجود در کشور با محوریت حفظ جان انسانها،شناسایی پدیده های جوی و اقلیمی و بهبود نظام های هشدار را از دیگر اصول مدیریت بحران عنوان کرد.

 

معصومی تصریح کرد: با ایجاد کارگروه بهداشت و درمان با مسئولیت وزارت بهداشت در امر مدیریت جامع بحران و برای ایجاد آمادگی و مقابله با بحران،تدابیر و اقداماتی لازم و ضروری می باشد از جمله تشکیل واحد سازمانی مناسب در امر مدیریت بحران با تصویب هیأت وزیران، تشکیل کارگروه بهداشت و درمان با مسئولیت ریاست دانشگاه در دوره بحران (که در حال حاضر در فرآیند بحران تشکیل EOC به صورت 24 ساعته در وزارت بهداشت را داشته ایم)،تشکیل شورای هماهنگی مدیریت بحران به ریاست رییس سازمان و در استان ها به ریاست استاندار و در شهرستان ها نیز به ریاست فرماندار و در شهر تهران نیز به ریاست شهردار تهران می باشد.

 

وی با اشاره به ایجاد 5 کمیته در ساختار داخلی ورازت بهداشت،گفت:این 5 کمیته شامل کمیته های درمان،بهداشت،پشتیبانی، آموزش و پژوهش می باشند که برای مواقع بحران در نظر گرفته شده اند.

 

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کشور در ادامه گزارشی از زلزله اخیر در استان آذربایجان را تشریح کرد و گفت: در دو شهر ورزقان و اهر دو فاکتور اساسی زمان زلزله و تخریب در بافت روستایی باعث شد که تلفات نسبت به زلزله چندین سال قبل در شهرستان بم کمتر شود.

 

وی ادامه داد: زمان زلزله در استان آذربایجان تقریباً در ساعاتی بود که بیشتر مردم در بیرون از منزل به سر می بردند همچنین از نظر تخریبی نیز بدلیل اینکه بیشتر بافت روستایی بود کمتر از آهن آلات در ساختمان ها استفاده شده بود. معصومی در پایان گفت: خوشبختانه و به لطف خداوند میزان تلفات در زلزله آذربایجان یک صدم زلزله شهرستان بم بود.

برچسب ها: مديريت بحران ، زلزله
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار